Za týden by omikronem mohlo být nakaženo až 50 % pozitivně testovaných.
Podle Státního zdravotnického ústavu se v Česku začíná do popředí dostávat koronavirová varianta omikron. Ta byla ve středu odhalena u 35 % nakažených koronavirem, avšak v některých regionech by podle SZÚ mohl být poměr i vyšší. Omikron by v Česku mohl dominovat již od 13. ledna, neboť se rychleji šíří a je nakažlivější, varují odborníci.
„Za poslední den odběru, ke kterému máme k dispozici i data z Ústavu zdravotnických informací a statistiky, tedy k 5. 1. 2022, celková prevalence neboli počet pacientů s daným onemocněním v určitém okamžiku, vychází na 35 % varianty omikron celkově v ČR,“ řekla mluvčí SZÚ Štěpánka Čechová.
Ústav zároveň nevyvrací, že by omikron v určitý regionech mohl dominovat už nyní. Odborníci se však shodují na tom, že nakažlivější varianta bude v Česku převažovat až od 13. ledna. O tom je přesvědčen i ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09), podle kterého bude další vlna pandemie vrcholit na přelomu ledna a února.
„Vzhledem k tomu, že omikron je výrazně nakažlivější než varianta delta a s ohledem na čísla pozitivních vzorků s podezřením na omikron po testech diskriminační PCR, lze očekávat, že varianta omikron se poměrně rychle stane dominantní. Národní referenční laboratoř odhadla, že nad 50 % všech pozitivních případů by se omikron mohl dostat do zhruba deseti dnů až dvou týdnů,“ řekla v pondělí ředitelka Státního zdravotního ústavu MUDr. Barbora Macková.
„Je proto nutné dodržovat všechna aktuálně platná hygienická opatření bránící přenosu infekce a připomínám také důležitost očkování, a to včetně posilující třetí dávky,“ dodala pak a vyzvala občany, aby s očkováním neotáleli.