Lékaři ale zatím nedokáží odhadnout, jak dlouho bude pacient žít.
„Mohl jsem si vybrat – smrt, nebo transplantace srdce,“ vysvětlil 57letý Američan David Bennett. Učinil odvážné rozhodnutí, a tak mu transplantovali srdce geneticky upraveného prasete. Stal se prvním člověkem na světě, který dostal prasečí srdce. Operace trvala sedm hodin a zachránila mu život, informuje portál Marylandské univerzitní nemocnice.
Zatím ale není jasné, na jak dlouho. „Nikdy jsme nic takového nezkoušeli na člověku. Ale domnívám se, že jsme mu nabídli lepší možnost, než by byla jeho momentální léčba,“ řekl chirurg Bartley Griffith, který Bennettovi transplantoval prasečí srdce.
Dodal, že zatím není jasné, jak dlouho bude David Bennett žít. „Nevíme, jestli bude žít den, týden, měsíc nebo rok,“ objasnil lékař.
Sám David Bennett přiznal, že to je výstřel do tmy, ale tato operace byla jeho poslední možnost. Srdce Bennettovi transplantoval lékařský tým z Marylandské univerzitní nemocnice.
Tuto operaci považují za obrovský krok vpřed. Xenotransplantace by mohly potenciálně zachránit tisíce životů, i když mají určitá rizika, píše portál Univerzity v Marylandu. Na cizí zvířecí orgán totiž tělo pacienta může reagovat i velmi negativně. Při transplantaci může dojít také ke smrti.