„Svět je na prahu největší vojenské ofenzívy od druhé světové války,“ varují analytici. Předpokládají, že diplomatická jednání nikam nepovedou.
Analytici Alexander Vindman z University of Johns Hopkins a Dominic Cruz Bustillos z Lawfare Institute v rozsáhlé analýze pro server Foreign Affairs předpovídají, že ruský prezident Vladimir Putin má v plánu velkou vojenskou akci s cílem zničit ukrajinskou armádu a průmyslovou, energetickou i dopravní infrastrukturu a rychle se stáhnout.
„Svět je na prahu největší vojenské ofenzívy od druhé světové války,“ varují. Vindman a Bustillos přiblížili tři nejpravděpodobnější scénáře vývoje konfliktu a myslí si, že Putin by chtěl útokem udělat z Ukrajiny rozpadlý stát, který nebude pro Rusko hrozbou ani inspirací pro ruskou demokratickou opozici.
Upozorňují zároveň na to, že diplomatická jednání nikam nepovedou, protože Rusko, Ukrajina ani Západ nemají kam ustupovat. Tím nejmírnějším scénářem je podle analytiků ruské uznání nezávislosti dvou „republik“ v okupovaných částech Doněcké a Luhanské oblasti, ovšem to by jen potvrdilo současný stav, se kterým Kreml není spokojen.
Jako druhou pravděpodobnou možnost vidí omezený útok za účelem dobytí malého území v pohraničí, případně celého černomořského pobřeží. Znamenalo by to, že by Ukrajina přišla o důležité přístavy, přičemž Rusko by to mohlo rozšířit dodávky vody kanálem z Dněpru na Krym.
Jak dále varuje skupina odborníků, vyžadovalo by to náročný a krvavý boj ve městech a dlouhodobou okupaci území s nepřátelským obyvatelstvem, která by vyústila v trvalý odboj. Za nejpravděpodobnější scénář označují ten třetí a nejhrozivější. Předpovídají v něm, že Rusko napadne Ukrajinu doslova ze všech stran.
Ze země, ze vzduchu i z moře. Z jihu, východu a severu. Předpokládají, že by Rusové co nejrychleji ovládli vzdušný prostor a následně by útočili směrem na Charkov a Sumy, po pobřeží Azovského a Černého moře. Předpokládají také výpad z Běloruska na Kyjev, což by Ukrajině zablokovalo přesun posil na jih.
Ruské jednotky by se podle nich vyhnuly příliš riskantním a nákladným útokům na velká města a dobývaly by jen území potřebná pro přibližování se k cílům ostřelování. Mezi nimi by byly továrny vyrábějící nebo vyvíjející pokročilé vojenské technologie včetně protilodních střel Neptun, balistických raket krátkého dosahu Hrim-2 nebo raketových systémů Sapsan.