Porodnické násilí zažívají těhotné a rodící ženy prakticky na denní bázi. Ptali jsme se odbornic přímo z terénu, jaké jsou jeho nejčastěji projevy a co lze proti němu dělat.
Mnoho žen se během porodu setkává s nerespektem. S hrubým zacházením, které narušuje nejen jejich práva, ale také tělesnou autonomii, kdy jim je odepřena kontrola nad svým vlastním tělem.
„Představuje to především odebírání kompetencí ženě a znevažování jejích schopností porodit. Asi nejvíce jde o srážení její hodnoty, kdy se pak žena opravdu cítí jako naprosto neschopná, nemožná. Přitom to tak samozřejmě není,“ řekla pro Refresher advokátka a autorka projektu ePorod Jiřina Novotná, která se věnuje právní pomoci v oblasti porodnictví.
„Bohužel společnost je nastavena tak, že je to bráno jako norma. Že se vlastně nic neděje. Žena pak odchází s pocitem, že neumí rodit, že to její tělo nezvládne, že je neschopná,“ dodala Novotná.
V porodnickém násilí se pojí násilí fyzické i psychické. Stejně jako u všech jiných sexuálních násilných činů. „Jde o kombinaci násilí, jak toho na těle, tak na duši,“ vysvětlila v rozhovoru pro Refresher dula a lektorka hypnoporodu Andrea Kapitánová.
Vyhrožování, manipulace, chybějící empatie
Podle Kapitánové mezi běžné praktiky patří například neempatický až pohrdavý přístup vůči rodičce, zásahy do porodu bez informovaného souhlasu ženy, vyhrožování či manipulace. S fyzickým násilím se rodičky nejčastěji setkávají v případě nástřihu hráze, který se provádí ve snaze učinit poševní vchod prostornější či, aby se zabránilo jeho samovolnému natržení.
Právě nástřih budí v oblasti porodnictví značné emoce, dle kritiků jde totiž o mnohdy bezdůvodný zásah do přirozeného porodu a může mít výsledku více negativních dopadů než pozitivních přínosů.
Právě nesouhlas s bezdůvodným nástřihem se podle Novotné nejčastěji objevuje v takzvaných porodních přáních, které se ženami advokátka konzultuje a následně jej předkládají v porodnici. Žena v něm informuje lékařský personál o svých představách, požadavcích, vlastně vším, co souvisí s porodem. Kromě zákroků, které si žena nepřeje, je v porodním přání často obsaženo například dotepání pupečníku a přání neodnášet miminko od matky hned v první sekundě jeho narození.
Co se dozvíš po odemknutí?
- Sporné praktiky, ke kterým i dnes v porodnictví dochází
- Manipulativní chování ze strany zdravotníků
- Covidová traumata
- Existuje univerzální návod na ideální porod?
- Proč domácí porody budí takové vášně
- Role dul a porodních asistentek