Vítr dosahoval v některých zemích rekordní rychlosti, problémy nastaly v dopravě i v dodávkách elektřiny, několik evropských zemí hlásí velké škody na majetku.
Silný vítr, který o víkendu doprovází tlakovou níž Eunice, si vyžádal minimálně 14 obětí. Ve Velké Británii platí výstraha před silným větrem až do pondělí, ztráty na životech kromě ní hlásí také Irsko, Nizozemsko, Belgie, Německo a Polsko, kde došlo i k velkým materiálním škodám a rozsáhlým výpadkům v dodávkách elektřiny i problémům v dopravě, informovala v noci na neděli agentura DPA.
Brutální počasí za jeden víkend způsobilo rozsáhlé škody napříč Evropou.
Miliardové škody
V Británii evidují čtyři oběti na životech a velmi velké materiální škody. V pátek dosahoval vítr v Anglii rekordní rychlosti a způsobil chaos na železnicích a masivní výpadky elektřiny. Podle listu The Guardian škody předběžně vyčíslily na 360 milionů liber (v přepočtu přes 10 miliard korun).
Celý víkend způsoboval vítr potíže i letecké dopravě. Na londýnském Heathrowe měli piloti problém s přistáním, odlety byly odloženy nebo zrušeny. Prohlédni si sestřih z letiště níže, celý víkend však lidé sledovali také živé vysílání britských televizí.
This footage of planes trying to land at Heathrow Airport, as high winds from Storm Eunice battered London, is better than any action movie. At one point Eunice’s winds were clocked at 122 mph, the highest on record in England. pic.twitter.com/3zEt8wAV2G
— NowThis (@nowthisnews) February 19, 2022
V Nizozemsku v důsledku bouře zemřeli čtyři lidé: na tři z nich spadl strom, čtvrtý zahynul při dopravní nehodě.
Nejméně tři lidé zemřeli v Německu, kde počasí napáchalo škody odhadem za více než 20 miliard korun. V celé zemi došlo k četným přerušením železniční dopravy, přičemž na některých linkách by problémy mohly trvat až do pondělí. Německá meteorologická služba varovala, že pobřežní oblasti budou až do úterý vystaveny silným poryvům větru.
Nevycházejte z domu
Bouře Zeynep si v Polsku vyžádala čtyři oběti a nejméně jednoho zraněného. Hasičský sbor byl v noci na sobotu přivolán k zhruba 13 tisícům incidentům popadaných stromů na cestách či ke strženým střechám.
Desítky tisíc domácností zůstaly bez elektřiny, přičemž nejhorší byla situace v Západním Pomořansku. Polský premiér Mateusz Morawiecki vyzval veřejnost, aby zůstala v interiéru, a železniční společnost PKP doporučila odložit cestování.
Výstrahu před silným větrem prodloužil a zpřísnil i Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). V řadě krajů platí vysoký stupeň nebezpečí. Výstraha potrvá až do čtvrtka. Silný vítr může způsobovat komplikace v dopravě a hrozí i poranění při pohybu venku. „Doporučuje se zajistit okna, dveře, odstranit nebo upevnit volně uložené předměty, zabezpečit skleníky a podobně,“ radí meteorologové.
#vystraha SILNÝ A VELMI SILNÝ VÍTR a POVODŇOVOU BDĚLOST od neděle 20.02.12:05 do čtvrtka 24.02.2 00:00. výstraha aktualizuje hydrologický vývoj na horách, upřesňuje a prodlužuje platnost včerejší výstrahy na silný vítr na období do úterý 22. února.https://t.co/1u0AalHkXm pic.twitter.com/HOgOeCiAJg
— Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) (@CHMUCHMI) February 20, 2022