Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.
V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Ukrajinská armáda nasazuje v boji proti ruské invazi na svém území turecké drony Bayraktar TB2, které se dokážou nenápadně přiblížit k ruským jednotkám a proměnit je v ohnivou kouli. Co se za dronem skrývá?
Ukrajinci už o něm složili veselou písničku, ukrajinské ministerstvo obrany se pyšní škodami, které dokázal nadělat ruským konvojům, a samotní ruští vojáci se musí mít neustále na pozoru, jestli jim nelétá nad hlavou.
Takto by se dal popsat turecký dron Bayraktar TB2, který se v posledních dnech stal zřejmě nejznámějším dronem na celém internetu. My jsme si o něm promluvili s bezpečnostním analytikem Vladimírem Bednárem.
Ukrajinské ozbrojené složky na svých sociálních sítích od uplynulého víkendu zveřejnily několik videí, které zachycují útoky Bayraktaru na ruské vojenské konvoje. Dron ničil všechno, co mu vešlo do cesty a na co Ukrajinci mířili. Ruský protiletadlový raketový komplet, tanky, obrněné transportéry, ale také palivový konvoj pro logistickou podporu jednotek.
I když se od přelomu milénia drony postupně stávaly běžnou výbavou armád zemí z celého světa, málokterému stroji se podařilo proniknout do vnímání běžných lidí tak jako Bayraktaru.
Nejde o obrovský stroj jako americké drony, které si možná pamatuješ z vojenských operací v zemích jako Irák, Afghánistán či Sýrie, ale o dron střední velikosti, který je na bojišti obtížně identifikovatelný.
Знищення з БПЛА "Bayraktar TB2" російського ЗРК "Бук" біля с. Іванків Київської області.
Boží spravedlnost, napsala k útokům dronu ukrajinská ambasáda
„Toto je Boží spravedlnost,“ napsala ukrajinská ambasáda v Ankaře k videu, na kterém dron Bayraktar během pár vteřin zničil více než tucet ruských vojenských vozidel na jihu Ukrajiny. Ukrajinci si turecké drony ve svém armádním portfoliu pochvalují.
Málokdo sice očekával, že se ukrajinská armáda zvládne proti ruské invazi bránit tak intenzivně, jak to dnes předvádí, jenže bezpečnostní analytici už v lednu upozorňovali na potenciální riziko, které Bayraktar představuje pro ruskou armádu.
Přidej se do klubu Refresher+ již od 125 Kč 25 Kč
Co se dozvíš po odemčení?
Kolik tureckých dronů může mít Ukrajina v aktivní službě právě teď.
Jak dlouho dokáže Baytrakar vydržet ve vzduchu a kolik takový dron stojí.
Jak se liší od obrovských amerických dronů, které znáš z filmů.
Proč je v boji proti Rusku momentálně Baytrakar mimořádně efektivní.
Proč by podle bezpečnostního analytika mohl přinést zlom ve válce Ruska proti Ukrajině.
Jak může notoricky známý dron psychicky deptat ruské vojáky na Ukrajině.
Že si vývojář Baytrakaru vzal za ženu dceru tureckého prezidenta Erdoğana.
Proč tímto dronem Ukrajinci nezaútočí na ruský konvoj nad Kyjevem.
Spojení tureckého výrobce dronů s ukrajinskou armádou přišlo v roce 2019, kdy Baykar Technologies získalo kontrakt na dodání šesti dronů. Ukrajincům se drony zalíbily natolik, že se po úvodní spolupráci na Turecko obrátily znovu a objednaly si více než 40 dronů, které ovšem firma nestihla doručit před začátkem ruské invaze.
Odhady hovoří o tom, že by Ukrajina mohla mít před útokem Ruska k dispozici kolem 20 tureckých dronů, avšak přesný počet není veřejně dostupná informace. Ukrajinská armáda navíc ve středu 2. března oznámila, že na Ukrajinu dorazila dodávka nových dronů, které vojáci okamžitě zapojili do protiútoků proti ruským konvojům.
Není příliš drahý a rozměry umí uniknout i radaru
Turecké drony splňují všechny parametry pro vedení efektivních útoků na moderním bojišti. V případě Bayraktaru TB2 se jedná o stroj, který není příliš drahý, svými rozměry zvládne uniknout radaru i protivzdušné obraně nepřítele a ve vzduchu dokáže vydržet více než 24 hodin.
Armády po celém světě ho dnes nepoužívají jen k útokům, ale často i k průzkumu terénu a obtížně přístupných oblastí.
BREAKING: Ukraine has received a new batch of Turkish Bayraktar attack drones pic.twitter.com/ZqkS48H7IO
— Business Ukraine mag (@Biz_Ukraine_Mag) March 2, 2022
Bayraktar je bezpilotní stroj, který z řídícího centra ovládají tři členové posádky. Na délku dosahuje 6,5 metru, rozpětí křídel je 12 metrů a vzlétnout dokáže o celkové hmotnosti 650 kilogramů. Téměř výlučně se jako munice používají rakety typu MAM-L, které dokáží cíl zasáhnout díky navigaci pomocí GPS nebo laseru.
Každý dron nevypadá jako obrovské americké stroje z filmů
Turecké drony Bayraktar TB2 se ovšem svojí velikostí ani nepřibližují masivním dronům, které možná znáš z amerických akčních filmů.
„Nejznámější drony, které často používá armáda Spojených států amerických, jsou velmi výkonné, váží několik tun a používají proudové motory. Jedním z příkladů takových dronů je Global Hawk, který má díky svým vlastnostem podstatně větší dolet i výdrž, a tak jej USA mohou využívat globálně. Tyto bezpilotní prostředky operují ve výšce nad deset kilometrů,“ vysvětluje bezpečnostní analytik Vladimír Bednár.
Analytik konstatuje, že i když to nemusí být pravda u každého stroje, obecně lze vztah mezi hmotností a dosahem dronu zjednodušit tak, že jeden kilogram hmotnosti v praxi znamená jeden kilometr dosahu navíc.
Bayraktar experti označují za efektivní zlatou střední cestu
Bednář vysvětluje, že se drony dělí na několik kategorií od nejmenších až po ty největší s globálním dosahem. „Ty nejmenší váží méně než jeden kilogram a velikostí by se daly přirovnat k dětským hračkám — malým bezpilotním letadélkům, která se používají uvnitř budov,“ vysvětluje analytik.
„Další kategorií jsou drony, které operátoři pouštějí z rukou a obvykle váží do pěti kilogramů. Tyto drony se používají převážně na vzdálenosti do deseti kilometrů,“ objasňuje. Nad touto kategorií se nachází typ dronů o hmotnosti v desítkách kilogramů, které jsou schopny působit ve vzdálenosti několika desítek kilometrů.
Drony Bayraktar TB2 občas experti označují jako zlatou střední cestu. „Turecké drony používané ukrajinskou armádou váží kolem 600 až 700 kilogramů a běžně operují ve výšce od 4 000 do 6 000 metrů nad zemským povrchem, zatímco maximálně mohou operovat ve výšce kolem 8 000 metrů,“ říká Bednář se slovy, že z tohoto důvodu jsou označovány jako stroje operující ve středních výškách.
Jsou tak levné, že tě netrápí, pokud o ně v boji přijdeš
Ukrajinská armáda si tureckou společnost v roce 2019 vybrala i z důvodu, že dlouho nemohla najít dodavatele dronů a vojenské techniky, protože její objednávky odmítaly země jako Spojené státy americké, Izrael, Čína či Saúdská Arábie. Turecko ale nemělo s dodávkami pro Ukrajinu problém.
Šéf společnosti Baykar Technologies minulý rok uvedl, že ostatní země odmítaly Ukrajině prodat technologii dronů se zbraňovými systémy. „Turecko bylo jedinou zemí, která souhlasila s prodejem této technologie na Ukrajinu,“vysvětlilve webináři. Ukrajina dokonce začala s Turky spolupracovat na vývoji těchto dronů.
Technologickým šéfem firmy je Selçuk Bayraktar, kterému je připisován úspěch samotné firmy. Nejenže na prestižní americké univerzitě MIT vystudoval obor dálkově řízených letadel, ale za manželku si vzal dceru tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdoğana, a tak je dnes firma Baykar Technologies považována za soukromou, ale jednající na pokyn turecké zahraniční politiky.
„Rozhodující věcí na těchto dronech je fakt, že jsou levné. A protože jsou levné, tolik tě netrápí, když o ně přijdeš,“ říká pro TIMETony Osborne z magazínu Aviation Week. „Můžeš je vrhnout do boje, a pokud se jim podaří dramatický zásah jako ten, který jsme viděli, náhle začínáš vyhrávat válku v číslech,“ konstatoval ohledně Bayraktarů. Experti odhadují, že Ukrajina drony z Turecka nakoupila za jednotky milionů dolarů za jeden kus.
Dokáže Bayraktar zlomit válku ve prospěch Ukrajiny?
Ukrajinská armáda se sice úspěšnými útoky dronů Bayraktar ve velkém chlubí na sociálních sítích, avšak její vzdušné síly jsou nadále mnohem slabší než síly ruské armády. Nás proto zajímalo, zda by takové strategické útoky tureckými drony mohly v celkovém konfliktu nakonec sehrát významnou roli.
Ukraine ordered 48 Turkish Bayraktars TB2 drones. That's not bad - more than twice what Azerbaijan had in Karabakh. But only 12 of them got to the troops by now. Ukraine is also developing new, stronger drone Bayraktar Akinci together with Turks, but it's too late for this war pic.twitter.com/OJGXgQo8cC
„Významnou roli už v konfliktu hrají. Ohromnou výhodou těchto dronů je to, že jsou dostatečně malé a obratné, díky čemuž je obtížné je ve vzduchu identifikovat a zaměřit,“ vysvětluje analytik Bednář.
„Na druhé straně mají dostatečnou kapacitu k tomu, aby disponovaly relativně silnými útočnými prostředky, jako jsou například protitankové řízené střely, které jsou zároveň inteligentní. Rakety umí navádět s extrémní přesností řádově v decimetrech, a tak mohou být použity i na pohyblivé cíle,“ popisuje odborník největší přednosti Bayraktaru.
Na logistický konvoj s dronem nemá smysl útočit
Pokud ruská armáda použije balistickou raketu, může počítat s přesností možná v rádiu 30 metrů. Takový útok podle něj nemůže konkurovat dronu, který dokáže zasáhnout pohyblivý cíl s vysokou přesností.
„Toto jsou v tuto chvíli nejúčinnější zbraňové systémy, které má Ukrajina k dispozici. Ukrajinská armáda je používá pro ty nejvíce hodnotné cíle, ať už tanky nebo přepravované systémy protivzdušné obrany,“ vysvětluje, jak s drony strategicky zachází ukrajinské ozbrojené síly.
Tyto argumenty zdůrazňují, proč Ukrajina zatím drony nebombardovala medializovaný konvoj vozidel na severozápad od Kyjeva. Konvoj údajně dosahuje desítek kilometrů, ale tvoří ho převážně vozidla zajišťující logistickou podporu.
„Tento dron není prostředkem k použití proti konvoji logistických vozidel, neboť pokud by Ukrajinci útočili na podpůrná vozidla, zbytečně by plýtvali efektem, který by mohl mít někde jinde,“ uzavírá Bednář. Odhady říkají, že Ukrajina momentálně disponuje zhruba dvacítkou dronů Bayraktar, a tak je podle něj logické, že se spíše zaměřuje na ruské systémy protivzdušné obrany, samohybné raketomety nebo tanky.
Bayraktar je stále nad vašimi hlavami, varují Rusy ukrajinští vojáci
Ukrajinci se ze zásahů Bayraktaru radují na internetu a dokonce mu složili písničku, ve které ruským okupantům vzkazují, že nad nimi krouží turecký dron vždy, když to nejméně očekávají. Takové kroky experti označují za součást psychologické války Ukrajinců proti Rusům, které chtějí demotivovat, frustrovat a přimět bát se.
„Drony mohou určitě silně ovlivňovat psychiku ruských vojáků. Především je třeba si uvědomit, že například v konfliktech v Afghánistánu, Sýrii či Iráku to byly právě drony, které nejsilněji působily proti různým teroristickým uskupením jako ISIS,“ říká Bednár.
Upozorňuje, že v nedávném konfliktu mezi Ázerbájdžánem a Arménií o Náhorní Karabach byly drony pravděpodobně nejefektivnější prostředek, který se na bojišti objevil.
„Nasazení tohoto prostředku má velký psychologický efekt. Ruští vojáci si uvědomují, že pro ně drony společně s moderními protitankovými zbraněmi představují jednu z největších hrozeb,“ uzavírá bezpečnostní analytik.