Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.
V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Dlouholetý diplomat bývá na novináře i státníky pořádně hrubý.
Ruský ministr zahraničních věcí Sergej Viktorovič Lavrov je po boku prezidenta Vladimira Putina hlavní tváří vojenské agrese na Ukrajině. Tvrdý přístup Lavrova přezdívaného „pan Ne“ jsme mohli vidět už vícekrát v minulosti, když vynadal novinářům a údajně vulgárně urazil ministra zahraničních věcí Spojeného království. V soukromí je milovník poezie, vášnivý kuřák a z hudby preferuje Franka Sinatru či Beatles.
Na veřejnosti se prezentuje jako rodinný muž, ale jeho status věrného manžela narazil na zjištění ruských investigativců. Ti tvrdí, že si vydržuje milenku a za státní peníze ji vozí na zahraniční cesty a do luxusních hotelů. K Putinovi je velmi loajální, ale Lavrovův bývalý šéf tvrdí, že kdyby ho měl v současnosti za svými zády, dával by si pozor.
Sergej Lavrov je od roku 2004 ruským ministrem zahraničních věcí. Dříve ovšem dlouhá léta pracoval jako velvyslanec při OSN. Když chtěl generální tajemník OSN Kofi Annan v roce 2003 zavést v hlavním sídle organizace zákaz kouření, Lavrov proti němu jako vášnivý kuřák údajně ostře vystoupil.
„Budovu OSN vlastní všechny členské státy, zatímco generální tajemník je jen najatým manažerem,“ cituje jeho slova z roku 2003 BBC. V tomto bodě se odlišuje od prezidenta Vladimira Putina, který je odpůrcem cigaret.
Dvojici však spojuje pozitivní přístup ke sportu. Vladimir Putin od mládí trénoval judo a v dospělosti získal černý pásek. Později se věnoval také bojovému umění z Ruska s názvem sambu. Šéf resortu zahraniční Lavrov preferuje fotbal a rafting, píše The Independent. Jeho oblíbeným týmem je FK Spartak Moskva.
Nadávky státníkům a novinářům
Lavrov by měl jako profesionální diplomat umět udržet emoce na uzdě, ale z minulosti je známo několik případů, kdy se neovládl. Při telefonickém rozhovoru z roku 2008 s tehdejším šéfem resortu zahraničí Spojeného království Davidem Milibandem prý použil vulgarismy, protože ho Miliband káral za útok Ruska na Gruzii.
Např.:
Zľava 300 EUR na laserovú operáciu v Excimer
, Celodenný Skipas v PARK SNOW Donovaly ZDARMA
nebo Poukázka v hodnotě 200 korun na nákup v Furiosa
„Kdo jsi, k**va, myslíš, že jsi, abys mě poučoval?“ řekl Milibandovi podle zdrojů redakce Telegraph. Anglický vulgarismus „f**k“ prý v rozhovoru použil několikrát. Informace redakci posunul nejmenovaný úředník z resortu zahraničních věcí. Lavrov vulgarismy vůči svému britskému kolegovi popřel.
V roce 2015, podobně jako mnozí jiní politici, zapomněl na to, že má před sebou zapnutý mikrofon. Během tiskové konference v Saúdské Arábii zašeptal „z**raní blbci“, uvádí CNBC. Jeho vulgární hláška se uchytila jako meme, kterou v současnosti najdeš i jako potisk na oblečení. O rok později novináře, kteří ho natáčeli, nazval „d**ily“, informují The Moscow Times.
V říjnu 2016 se v interview pro CNNvyjádřil k prezidentské kampani v USA. V jejím okolí se podle Lavrovova názoru nachází množství „p**sies“ (slovo lze v tomto kontextu přeložit jako vulgarismus, ale také jako zbabělci – pozn. red.). Upozornil ale, že angličtina není jeho rodným jazykem, a tak neví, jestli se vyjádřuje přesně. Jako dlouholetý diplomat pracující v sídle OSN v New Yorku si ovšem musel uvědomit, že tím snadno může ošklivě urazit.
Přezdívka „pan Ne“
Andrej Andrejevič Gromyko byl mezi lety 1957 až 1985 ministrem zahraničních věcí Sovětského svazu. V Radě bezpečnosti OSN za Sovětský svaz neustále využíval právo veta, za což si od západních kolegů vysloužil přezdívku Mr. Nyet – pan Ne.
V jeho šlépějích při odmítavých postojích vůči Západu pokračuje Sergej Lavrov, který po Gromykovi zdědil jeho přezdívku, píší ABC News. Odmítavě se v současnosti staví i vůči návrhům ze strany Ukrajiny. Šéf ukrajinského resortu například po nedávném setkánís Lavrovem řekl, že se ruský ministr zahraničí odmítl zavázat k vytvoření humanitárního koridoru a nesouhlasil s příměřím.
Přezdívka Mr. Nyet dobře vystihuje i Lavrovova vyjádření, která v roce 2018 směřovala na Británii po vyhoštění ruských diplomatů v případu otravy bývalého dvojitého agenta Sergeje Skripala. Z ní Londýn obvinil Rusko. „Nikdy neustoupíme v ultimátech, s Ruskou federací nemůžete mluvit takovým jazykem,“ prohlásil podle Radio France Internationale.
Z Ukrajiny navrhoval udělat federativní stát
Sergej Lavrov v roce 2014 po anexi Krymu navrhoval, aby se Ukrajina stala neutrální federací s autonomními oblastmi. V daném období se kolem Ukrajiny nacházela ruská vojska, přičemž šéf resortu zahraničí tvrdil, že nebudou „překračovat hranice“ s Ukrajinou. I tehdy tak vytvářel na Ukrajinu tlak. USA se ale vyjádřily, že s Ukrajinou v podobě federativního státu by v první řadě museli souhlasit její občané.
Ukrajinský resort zahraničí tuto možnost odmítl a nelíbilo se jim, že jim Rusko jako suverénní zemi dává ultimáta, uvádí France24. Suverenitu Ukrajiny přitom Rusko uznalo už v prosinci roku 1994, kdy podepsali Budapešťské memorandum. Jím se USA, Spojené království a Rusko zavázaly, že pokud Ukrajina předá svůj jaderný arzenál, jmenované velmoci budou respektovat územní suverenitu Ukrajiny.
Básník a milovník Beatles
Sergej Lavrov v současnosti působí jako tvrdý muž, který za každou cenu brání zájmy Kremlu, odmlouvá novinářům a úsměv na jeho tváři bychom hledali jen těžko. V době, kdy působil jako velvyslanec při OSN, byl ale podle Los Angeles Times jiný.
S novináři prý vedl neformální rozhovory a s cigaretou v ruce si na chodbách budovy OSN vyměňovali vtipy. V soukromí údajně rád hraje na kytaru a z hudby má rád jazz, Franka Sinatru a Beatles, píší The Moscow Times s odkazem na ruské vydání magazínu Esquire. V minulosti dokonce jako milovník poezie napsal několik básní, které vznikly koncem 80. let a během 90. let minulého století, uvádí Svobodná Evropa.
V roce 2015 tři jeho básně publikoval ruský web Russky Pioner. V soukromí je prý podle jeho dcery Jekatěřiny rodinně založeným mužem, který během života v New Yorku nikdy nezmeškal ve škole žádné rodičovské setkání. Svou dceru také naučil řídit auto a jako první četl její disertační práci.
Milenka na drahých pracovních cestách?
Sergej Lavrov je dlouhá léta ženatý, ale podle zjištění týmu opozičního lídra Alexeje Navalného udržuje poměr s milenkou Svetlanou Polyakovou, uvádí Daily Mail. Tyto zprávy jsou tak v jasném rozporu se statusem „rodinně založeného muže“.
Podle zjištění ruských investigativců si někteří vládní úředníci dokonce mysleli, že Světlana je manželkou šéfa resortu zahraničí. Při uvádění kontaktních informací její jméno často psali jako Svetlana Lavrovová.
Údajná milenka pracuje na ministerstvu od roku 2014 a mezitím byla prý s Lavrovem na spoustě drahých zahraničních cest v přepychových hotelích a užívali si také na jachtě oligarchyOlega Děripasky. Toho USA vyšetřují za praní špinavých peněz nebo vydírání.
Trumpa a Kim Čong-una přirovnal ke školáčkům
Prezident USA Donald Trump a vůdce KLDR Kim Čong-un si v roce 2017 veřejně vyměňovali poměrně tvrdé vzkazy. Hádky mezi nimi tak ruský šéf resortu zahraničí využil, aby si do dvojice trochu „rýpl“.
USA a mnozí světoví lídři tehdy kritizovali KLDR za další raketové testy, přičemž Trump řekl, že je Kim Čong-un „rakeťákem na sebevražedné misi“. Donald Trump dále vyhrožoval zničením KLDR, na což mu vůdce Severní Koreje odvětil, že je „duševně vyšinutý“.
Lavrov dvojici vzkázal, že by bylo vhodné zchladit jejich „horké hlavy“, protože se chovají jako „děti ve školce“. „Spolu s Čínou se budeme i nadále snažit o rozumný přístup a ne emocionální, jako když se děti ve školce začnou bít a nikdo je nemůže zastavit,“ cituje Lavrovova slova BBC.
Loajální Putinův „mluvčí“
Sergej Lavrov patří mezi nejvěrnější spolupracovníky prezidenta Vladimira Putina. The Independentuvádí, že se Lavrov nikdy nestavěl do pozice Putinova konkurenta, za což se ho prezident nikdy nepokoušel nahradit.
V současné situaci ho kriticky označují i jako Putinova „mluvčího“, protože při kontaktu se západními zeměmi tlumočí požadavky svého prezidenta a zdá se, jako kdyby neměl na téma vlastní názor. Podle BBCnemá v rámci směřování Ruska příliš velké slovo.
Věrně tak tlumočí ruské dezinformaceo „denacifikaci“ Ukrajiny, což svědčí o jeho neochvějné loajalitě. Nedávno podle Euronewsdokonce tvrdil, že Rusko na Ukrajinu ani nezaútočilo, ale jde o „speciální operaci“. Pokud se i v současnosti s Putinem v některých bodech rozchází, zřejmě ví, jak držet jazyk za zuby.
Může být nebezpečný, naznačuje jeho bývalý šéf
Sergej Lavrov symbolicky stojí za prezidentem Vladimirem Putinem podobně, jako kdysi stál za bývalým ministrem zahraničních věcí Andrejem Kozyrevem jako jeho zástupce. Ten nedávno podpořil sankce Západu vůči Putinovi a Lavrovovi, přičemž naznačil, že Lavrov ještě může překvapit.
„Lavrov, dnes pravomocně sankcionovaný USA a EU, byl v 90. letech mým zástupcem. Kdysi mi kryl záda. Dnes bych si dával pozor, kdyby byl za mnou,“ napsal Kozyrev na Twitterden po začátku invaze na Ukrajinu.
Lavrov, rightfully sanctioned by the US and EU today, was my deputy in the 90s. Used to have my back.
Není pochyb, že je Sergej Lavrov zkušeným diplomatem, který díky svému postavení dlouhodobě požíval značnou úctu. Útok na Ukrajinu ale většinu států světa a lídrů postavil do opozice vůči režimu Vladimira Putina, jehož tváří je také šéf resortu zahraničí Lavrov.
Jeho vyjádření plné válečné propagandy v současnosti bere vážně jen málokdo, o čemž svědčí i reakce delegátů při zasedání Rady OSN pro lidská práva z března 2022. Lavrov se na nahraném videu, které bylo přehráváno v Ženevě, snažil hájit ruskou agresi tvrzením, že by se na Ukrajině mohli objevit jaderné zbraně, informují The Moscow Times.
Paradox je, že před pár dny Bělorusko zrušilo v zemi nenukleární status, čímž povolilo umístění jaderných zbraní na svém území. Delegáti neměli o Lavrovův projev zájem, a tak na protest hromadně odešli ze sálu, ve kterém zbylo jen minimum velvyslanců.
This morning in the UN Human Rights Council more than 140 diplomats refused to listen to Russian Foreign Minister Lavrov’s futile attempt to justify unacceptable military aggression. Watch them leave the Council Chamber. pic.twitter.com/Syox5sTvaD
— Elisabeth Tichy-Fisslberger (@tichy_e) March 1, 2022