Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.
V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Profily ruských oligarchů jsou různé. Spojuje je však loajalita k moci, diskrétnost či láska k drahým jachtám.
Termín oligarchie v antickém Řecku označoval typ vlády malého počtu lidí. Podle slovníku označuje politickou a hospodářskou vládu nevelké hrstky aristokratů nebo boháčů, případně stát s takovou vládou. Z čelních představitelů ruské oligarchie se proti válce na Ukrajině zatím postavil majitel Chelsea Roman Abramovič, ukrajinský rodák Michail Fridman a miliardář Oleg Deripaska. Loajalita ostatních zůstává zatím alespoň navenek neotřesená.
V Refresheru tě informujeme o všech důležitých aktualitách v souvislosti s válkou na Ukrajině a zároveň poukazujeme na její širší politické a mezinárodní souvislosti. Pokud nechceš, aby ti cokoli uniklo, přihlas se k odběru zpráv o válce na Ukrajině a určitě sleduj i náš každodenní živý textový přenos nejčerstvějších ověřených informací. Pokud chceš naše nasazení při tvorbě zajímavého a důležitého obsahu podpořit a získat přístup k zamčeným článkům, předplať si službu Refresher+.
Terapie šokem
První generace ekonomické třídy ruských oligarchů vzešla podle Bloombergu z chaotických a nepřehledných podmínek ekonomické transformace sovětského hospodářství na státní kapitalismus v 90. letech. Překlopení ekonomiky bylo doprovázeno změnou vlastnické struktury asi 45 000 státních firem na základě systému tvz. kuponové privatizace, kdy každý Rus obdržel akcie v hodnotě 10 000 rublů, což v roce 1991 odpovídalo zhruba výši průměrného měsíčního platu.
Většina obyvatel je ihned odprodala za hotovost zájemcům z řad dobře informovaných „insiderů“. Privatizérům, kteří většinou působili na strategicky výhodných pozicích ve státních podnicích, a správcům těchto podniků se tak za zlomek částky podařilo získat vlastnické podíly ve strategických firmách a společnostech. Na vznik třídy oligarchů však kromě kapitálu potřebovali ještě jednu věc: přízeň politické elity, kterou v Rusku v 90. letech reprezentoval zejména prezident Boris Jelcin.
Nejcennější karty se v novém korupčním prostředí rozdávaly v rafineriích, těžařských společnostech, ocelárnách, hliníkových závodech či v továrnách na výrobu zemědělských strojů a automobilů.
Oligarchie 2.0
Vladimir Putin, který je u moci od roku 2000, zformoval po částečné revizi Jelcinových věrných vlastní skupinu vlivných a spolehlivých oligarchů kombinací staré postsovětské gardy a nové třídy loajálních podnikatelů.
Asi nejlépe zdokumentovaný případ strategie Putina vůči nepoddajným oligarchům představuje chemický inženýr, ropný magnát a prezident Jukosu a kdysi i nejbohatší Rus Michail Chodorkovskij. Toho v roce 2003 po snaze o financování Putinovy politické opozice zatkli a odsoudili na deset let za zpronevěru a daňové úniky. Po propuštění v roce 2013 působí v Londýně v nadaci Open Russia, poukazující na kriminální aktivity Kremlu. V reakci na ruskou agresi na Ukrajině pomáhal zakládat ruský protiválečný výbor, jehož signatářem je i šachový velmistr a bývalý kandidát na prezidenta Garri Kasparov.
Sankce Západu jako přehlídka ruských oligarchů
Mnozí z oligarchů se v souvislosti s ruskou agresí na Ukrajině dostali na sankční seznamy Evropské unie, Velké Británie či USA. Západní mocnosti si na základě úzkého propojení ruských sfér moci a byznysu slibují od ekonomického postihování oligarchů narušení ekonomické pozice Ruska vedoucí až k případnému vojenskému ústupu.
Podle iNews je však naivní předpokládat, že ruští miliardáři se sankcemi nepočítali a že se na ně předem nepřipravili. Existence globální neprůhledné infrastruktury schránkových firem a daňových rájů ke skrývání finančních rezerv a toků přímo motivuje. Mnozí z oligarchů čelí mezinárodním sankcím již od začátku ruské agrese spojené s anexí Krymu z roku 2014 a nové postihy se tedy s velkou pravděpodobností zřejmě nedotknou velké části jejich majetků.
Podle studie amerického ekonomického byra (NBER) z roku 2017 je v daňových rájích ve Švýcarsku, na Kypru či v Panamě ukryto až 800 miliard dolarů patřících nejbohatším ruským oligarchům. Majetek zhruba ve stejné výši si mezi sebou oficiálně dělí celý zbytek ruské populace, čili 145 milionů lidí.
Zajímavá jména oligarchů na sankčních seznamech
Americký diplomat Daniel Fried, který spoluvytvářel sankční seznamy amerických vlád od roku 2014, podle magazínu Qartz pochybuje, že jakékoli sankcionování oligarchů může Vladimira Putina přesvědčit o ústupu. „Putin oligarchy doslova vlastní. Má nad nimi totální kontrolu. Může je dát zatknout či dokonce zavraždit. Předpoklad, že oligarchové mohou Putina zásadně ovlivňovat, je bláznivý.“
Než se ukáže, jaký vliv budou mít sankce na oligarchy ve skutečnosti, podívejme se blíže na některé ze zajímavých jmen vlivných a bohatých Rusů ze sankčních seznamů.
Jevgenij Prigožin
Bývalý kuchař a podnikatel bývá podle The Guardian v médiích díky vlastnictví úspěšné sítě restaurací označovaný i za „Putinova šéfkuchaře“. Na sankčním seznamu Evropské unie se ocitl v souvislosti s provozováním petrohradské „továrny na internetové troly“ s honosným názvem Internet Research Agency. Na seznamu je i jeho matka Violetta, na jejíž jméno v roce 1995 přepsal kateringovou, eventovou a konzultační agenturu Concord. Tu v roce 2018 americké ministerstvo spravedlnosti obvinilo z ovlivňování amerických prezidentských voleb. Rodinný sankční portrét doplňuje Jevgenijova žena Ljubov Valentinovna.
Ališer Usmanov
Přidej se do klubu Refresher+ se slevou 25 %
Co se dozvíš po odemknutí?
Který oligarcha zbohatl také na investici do Facebooku.
Kdo je nejmladší ruský miliardář.
Kdo z oligarchů má až čtyři národnosti.
Kdo ztratil po ruské invazi na Ukrajinu největší část majetku.
Např.:
Zľava 300 EUR na laserovú operáciu v Excimer
, Celodenný Skipas v PARK SNOW Donovaly ZDARMA
nebo Poukázka v hodnotě 200 korun na nákup v Furiosa
Uzbecký rodák zbohatl jako podílník ocelářského a železářského giganta firmy Metalloinvest. Tradiční oligarchický profil průmyslového a těžebního magnáta je u muže z evropských sankčních seznamů ozvláštněný jeho širokým portfoliem. Bývalý nejbohatší muž Ruska Ališer Usmanov v roce 2008 investoval 300 milionů dolarů do rozbíhajícího se Facebooku. Po 5 letech své podíly podle The Guardian prodal se ziskem kolem 1,7 miliardy dolarů. Podle Forbesu vlastní také akcie čínského výrobce elektroniky Xiaomi, deník Kommersant, jakož i nemovitosti v Mnichově, Lausanne, Monaku a na Sardinii.
Majetek Usmanova má hodnotu zhruba 14 miliard dolarů. Patří mu i několik luxusních londýnských nemovitostí v celkové hodnotě 300 milionů dolarů a donedávna také 700 milionový podíl v místním klubu Arsenal FC. Německo mu tento týden zabavilo luxusní jachtu v hodnotě 600 milionů dolarů.
Kirill Šamalov
Členem nejmladší generace ruských oligarchů je i bývalý zeť Vladimira Putina. Devětatřicetiletý Kirill Šamalov, na kterého uvalila sankce britská vláda, se stal podle The Guardian nejmladším ruským miliardářem po působení na pozici ekonomického poradce ruské vlády. Je synem spolumajitele banky Rossiya Nikolaje Šamalova a viceprezidentem a akcionářem největší ruské petrochemické firmy Sibur s ročním obratem na úrovni 7 miliard dolarů.
Alexej Mordašov
Alexej Mordašov ze sankčního seznamu Evropské unie byl v roce 2021 s majetkem odhadovaným na 29 miliard dolarů nejbohatším Rusem. Vlastní třetinu akcií největšího cestovního operátora kontinentu firmu Tui. Představitelé EU se Mordašova rozhodli sankcionovat pro podezření z toho, že Rossiya Bank, kterou spoluvlastní, poskytuje bezpečné úložiště peněz pro vysloužilé ruské důstojníky, kteří profitovali z anexe Krymu.
Unie podle The Guardian odsoudila i Mordašovu investici do dezinformačních médií působících na Ukrajině. Alexej Mordašov zbohatl jako výkonný ředitel největší ruské těžařské a ocelářské společnosti Severstal, jejíž materiály se používají při výrobě ruských armádních vozidel. Její nadpoloviční podíl vlastní dodnes.
Mordašov ve své reakci na evropské sankce řekl, že nerozumí, jak má tento krok pomoci vyřešit konflikt na Ukrajině. Jako jeden z mála oligarchů se však veřejně vyjádřil o ukončení války, kterou označil za tragédii bratrských národů. „Nemám nic společného se vznikem aktuálního geopolitického napětí. (...) Je hrozné, že Ukrajinci a Rusové umírají, lidé trpí a ekonomika kolabuje. Musíme udělat vše potřebné, abychom tento konflikt a krveprolití zastavili co nejdříve.“
Sergej Ivanov
Na výkonného ředitele ruské společnosti na těžbu diamantů Alrosa uvalily sankce Spojené státy americké. Sergej Ivanov je člen představenstva Gazprombanky a syn jednoho z vůbec nejbližších Putinových spolupracovníků od dob KGB – bývalého ministra obrany a zástupce předsedy vlády Sergeje Borisoviče Ivanova.
— Insider International (@InsiderIntl) March 2, 2022
Igor Sečin a jeho syn Ivan Igorevič Sečin
Na Igora Sečina, výkonného ředitele ruské státní společnosti Rosneft, která je jedním z největších producentů ropy na světě, uvalily ekonomické sankce také Spojené státy. Igor Sečin působil mezi lety 2008 a 2012 na pozici zástupce Vladimira Putina během jeho anabáze na pozici premiéra. Podle ABC News ho označují za druhého nejmocnějšího muže Ruska a osobního přítele Vladimira Putina. Jeho syn Ivan Igorevič zastává v Rosněftu místo náměstka.
Michail Fridman
Mediální pozornosti se tento ukrajinský rodák dočkal nedávno poté, co konflikt na Ukrajině označil za tragédii, ačkoli nezašel tak daleko, aby z agrese obvinil ruskou stranu. Držitel ukrajinského, ruského i izraelského pasu zbohatl poté, co v roce 1991 spoluzakládal největší ruskou soukromou banku Alfa-Bank. V roce 2013 svůj podíl v pozici jednoho z nejbohatších Rusů prodal a založil investiční společnost Letterone. Fridmanův majetek odhaduje Forbes na 12,8 miliardy dolarů. Oligarcha, který jako mnozí jiní bydlí v Londýně (v domě za 90 milionů dolarů), figuruje na sankčních seznamech Evropské unie.
Nikolaj Tokarev
Majetek prezidenta ruské společnosti přepravující ropu a zemní plyn Transneft, který sedí i v předsednictví Rosněftu, zmrazila Evropská unie. Bývalý člen KGB patřil podle vedomosti.ru během působení ve východoněmeckých Drážďanech k úzkým spolupracovníkům Vladimira Putina.
Oleg Deripaska
Průmyslník Oleg Deripaska žije pod americkými sankcemi již od roku 2018, kdy ho začali vyšetřovat „pro praní špinavých peněz, ohrožování konkurence, nepovolenou špionáž a vydírání“. Nedokázaná obvinění namířená vůči Deripaskovi dokonce mluvila o uplácení politiků, objednávce vraždy a propojení na ruské podsvětí. Menšinový majitel hliníkáren EN+ podle BBC označil obvinění za nepodložená, směšná a absurdní.
Deripaska ztratil velkou část svého majetku v důsledku ekonomické krize a s majetkem 4,1 miliardy dolarů mu dnes v žebříčku nejbohatších lidí planety podle Forbesu patří 775. příčka.
Bratři Arkadij a Boris Rotenbergovi + Igor Rotenberg
Arkadij Rotenberg patří k dlouholetým osobním přátelům Vladimira Putina a podle Forbesu byl donedávna i jeho sparingpartnerem v judu. S ruským prezidentem se účastní parodických exhibičních zápasů a sedí v představenstvu Ruské hokejové federace. O jeho blízkém vztahu s prezidentem svědčí i fakt, že po veřejném odhalení tvz. Putinova paláce u Černého moře Alexejem Navalným se k jeho vlastnictví přiznal právě Arkadij.
Bohatství Arkadije Rotenberga vyplývá z vlastnictví podílu ve stavební firmě Mostotrest. Jeho bratr Boris vlastní banku SMP Bank, ve které dostal lukrativní místo i jeho syn Igor, který je spojovaný s Gazpromem a podniká také v odvětví přepravy.
Americké a britské sankce na bratry, kteří mají i finské občanství, Arkadije a Borise uvalili už v roce 2014. Borisův syn Igor se jich „dočkal“ v roce 2018. Podle Forbesu daroval Putin bratrům miliardy dolarů v rámci kontraktu s ropným a plynovým gigantem Gazpromem , jakož i u jiných zakázek v souvislosti se ZOH v Soči. Evropským sankcím čelí Arkadij Rotenberg od roku 2018 z důvodu spolupráce na výstavbě mostu mezi Ruskem a anektovaným poloostrovem Krym.
Kdo na sankčních seznamech (zatím) chybí
Na sankčních seznamech podle ABCnews nefigurují jména mnoha z nejbohatších Rusů z žebříčku Forbesu. Důvodem prý může být jejich dlouhodobé působení v západních vlastnických strukturách firem a nemovitostí. Tito na západě etablovaní ruští občané často vlastní sportovní kluby či investují do kalifornských startupů. Problémem při snahách o zadržení majetku oligarchů je v některých případech i fakt, že mnozí získali dvojí občanství díky tzv. zlatým pasům.
Roman Abramovič
Jeden z nejznámějších ruských oligarchů má čtyři občanství: ruské, izraelské, portugalské a litevské. Stočtyřicátý druhý nejbohatší člověk planety podle Forbesu s majetkem odhadovaným na 13 miliard dolarů a Putinův osobní přítel se ke svému majetku dostal díky podílům a investicím v metalurgickém a ocelářském průmyslu. Zlomek svého majetku, asi 187 milionů dolarů, v roce 2003 investoval do koupě klubu britské Premier League zmítaného krizí FC Chelsea. Londýnský klub se od této akvizice za posledních 20 let pyšní největším počtem trofejí na britských ostrovech. Abramovič je také hrdým majitelem údajně nejdražší superjachty světa Solaris, na které najdeme kromě heliportu, bazénu a tenisového kurtu také kajuty pro 100 hostů a členů posádky.
Ruský miliardář v souvislosti s konfliktem na Ukrajině nedávno potvrdil, že FC Chelsea plánuje prodat. Na oficiální stránce klubu napsal: „Rozhodl jsem se prodat klub, protože si myslím, že je to v nejlepším zájmu klubu, fanoušků, zaměstnanců, sponzorů a partnerů klubu.“ Svůj tým pověřil založením charitativní nadace pro oběti války na Ukrajině.
Michail Prochorov
Jiný sportovní nadšenec a bývalý basketbalista Michail Prochorov byl 9 sezón výhradním majitelem NBA týmu Brooklyn Nets. Po vystudování Moskevského finančního institutu a ekonomické transformace Ruska pracoval ve finančním sektoru a také díky přízni Borise Jelcina získal podle Business Today významné podíly v korporacích v sektoru zpracování kovů.
Stal se dokonce ředitelem společnosti Norilsk Nickel, největšího producenta niklu a palladia. V roce 2012 se pokoušel prosadit jako prezidentský vyzyvatel Vladimira Putina v prezidentských volbách. New Yorker však v této souvislosti Prochorova označil za loutkového kandidáta a psal o fingované konkurenci v rámci pokusu o tříštění volebního potenciálu Putinových skutečných protivníků. S majetkem odhadovaným na 11,5 až 14 miliard dolarů patří do druhé stovky nejbohatších lidí planety.
Anatolij Čubajs
Za jednoho z nejdéle působících oligarchů můžeme označit Anatolije Borisoviče Čubajse, který podle BBC patří k ideovým otcům ruského modelu kuponové privatizace 90. let 20. století. V letech 1998 až 2008 stál v čele ruské monopolní energetické společnosti RAO JES, když předtím jako vedoucí prezidentské kampaně pomohl Borisi Jelcinovi k znovuzvolení. Od roku 2008 působí jako ředitel státní firmy v oblasti nanotechnologií Rosnano. V roce 2005 přežil pokus o atentát.
Vladimir Potanin
Nejbohatší Rus a 55. nejbohatší člověk světa Vladimir Potanin má podle NY Post k Vladimiru Putinovi mimořádně blízko. Je prezidentem a členem představenstva společnosti Norilsk Nickel, jejíž akcie získal během její privatizace v roce 1995. Oligarcha v rámci svého širokého portfolia v minulosti vlastnil také podíly v pojišťovnictví, médiích, zemědělství a ropném průmyslu. Dnes je spoluvlastníkem farmaceutické společnosti Petrovax Pharm a lyžařského střediska Rosa Khutor nedaleko Soči.
@Norilsk_Nickel How long are you going to let this murderer Putin remain in power Vladimir? Putin MUST be removed from power!
Russia's wealthiest man, Vladimir Potanin, president of Norilsk Nickel, has lost $6 billion so far this year - taking his wealth down to $24 billion pic.twitter.com/0Tj5ERHpkR
Rodák z ázerbájdžánského Baku pracoval na sklonku Sovětského svazu jako ředitel těžby ropy na Sibiři. Pro úspěchy spojené se zvýšením produkce mu tehdejší autority nabídly židli ministra ropy a plynu. Na základě blízkých vztahů s Borisem Jelcinem se stal v rámci ekonomické transformace šéfem konsolidace tří těžebních podniků a později i prezidentem nově vzniklého koncernu Lukoil. Alepkerov zbohatl i při prodeji svých podílů americkému Chevronu.
Right now, there are four Russian "Super Yachts" on the run from Western governments attempting to seize dirty money.
The Galactica Super Nova is one of them, owned by Vagit Alekperov, CEO of Russian oil giant Lukoil. The 70-meter vessel has a “beach club” and a helipad. pic.twitter.com/ckRfVoLgur
Podle slovenského Forbesu ztratil Alepkerov v důsledku bezprostředního ekonomického vlivu ruské agrese až 3,8 miliardy dolarů, čili 15 procent majetku. Ještě pořád mu však zbývá asi 25 miliard a jachta Galactica Super Nova se zaskleným bazénem, s výtahem, vodopádem i heliportem.