Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
30. března 2022 12:30
Čas čtení 5:47
Radim Šlechta

EU chce hodnotit potraviny známkami A až E. Kdy se nového systému značení potravin dočkáme v Česku a jaká jsou jeho úskalí

EU chce hodnotit potraviny známkami A až E. Kdy se nového systému značení potravin dočkáme v Česku a jaká jsou jeho úskalí
Zdroj: Unsplash/Jason Briscoe/volně k užití (ilustrační obrázek)
ZDRAVÍ
Uložit Uložené

Označování potravin bude povinné v letošním nebo příštím roce. Popisujeme, jaké budou jeho přínosy a na co si dát pozor.

Otočit balení a pečlivě si projít složení potraviny ještě před tím, než ji vůbec hodíme do nákupního košíku. Asi každý, kdo chce jíst alespoň v rámci možností zdravě, by takto měl postupovat, aby svých stravovacích cílů dosáhl. Ale ruku na srdce, kdo z nás si složení potravin s maximální péčí prochází? Na studování drobných písmenek na přebalu často prostě nemáme čas. Chtělo by to něco jednoduššího.

Právě proto chce Evropská unie zavést nový systém označování potravin. V momentě, kdy jej členské státy schválí a odhlasují, bude pro členské země povinný. Stát by se tak mělo v průběhu druhého kvartálu letošního roku, současná situace ale pravděpodobně finální diskusi přesune na třetí, možná čtvrtý kvartál, ne-li začátek roku 2023.

Do té doby představitelé jednotlivých zemí mohou jednat o tom, jak by označování mělo vypadat. Velké šance dostává populární systém Nutri-Score, který potraviny hodnotí od kategorie A (nejzdravější), po E (nejméně zdravé potraviny). Ani ten se ale všem zemím nelíbí. Jednou z nich je i Česká republika.

Nezdravý parmazán, zdravé hranolky

„Základní koncept je podobný u všech systémů značení na přední straně obalu. Jednoduše se vypočítává skóre, které se skládá z živin, které v potravinách chceme a z živin, které v nich nechceme. Na základě jejich poměru pak vzniká hodnocení, které konkrétní potraviny zaškatulkuje do jednotlivých kategorií,“ tvrdí konzultant Potravinářské komory pro udržitelnost výroby a spotřeby Jan Pivoňka.

Jedním z důvodů, proč Česko (ale třeba také Itálie) populární Nutri-score odmítají, je podle  Pivoňky fakt, že systém napomáhá zkratkovitému myšlení. Označování potravin na přední straně obalu pomocí barev a písmenek může být zavádějící a nahrávat určitým potravinám. Systémy, jako je právě Nutri-Score, totiž přehlíží některé důležité živiny.

„Jedna z problematických věcí, která na podobných jednoduchých systémech existuje, je, že počítáte jen s určitým základním počtem živin. Už se ale nedíváte na to, kolik je v nich vitamínů, minerálů nebo dalších složek. Počítáte pouze se základními živinami,“ komentuje Pivoňka.

Jednoduché značení má podle něj výhody i nevýhody. Mezi pozitivní přínosy řadí konzultant Potravinářské komory fakt, že se kvalita potravin počítá poměrně snadno. Velkým negativem je, oproti tomu, že zjednodušené počítání nahrává určitým skupinám potravin. K těm patří i třeba pokročile zpracované výrobky, které sice dostávají lepší skóre, zdravé ale nejsou.

Přidej se do klubu REFRESHER+
Základní
125 Kč
Účtuje se jednou za 4 týdny
Přístup k prémiovým článkům
 • Přístup k benefitům
 • Méně reklam
 • 150 kreditů každé 4 týdny na nákup benefitů
 • Všechny možnosti předplatného Mám slevový kód
  Dokončením souhlasím s pravidly a podmínkami portálu Refresher.
  Vyzkoušej předplatné REFRESHER+
  a čti vše bez omezení
  Přidej se k předplatitelům
  nebo Odemkni článek přes SMS
  Pošli SMS na 90211 s textem CLANEK 112311 a dočti tento článek.
  Cena SMS za otevření článků je 89 Kč s DPH. Jak to funguje?
  Dočti článek do konce za SMS v hodnotě 89 Kč. Jak to funguje?
  POSLAT SMS
  Čti články bez omezení celý měsíc – předplatné jen za 36 Kč navíc v porovnaní s jedním článkem. Jak to funguje?
  POSLAT SMS
  Čti bez omezení celý měsíc. Stačí poslat SMS (za 125 Kč). Jak to funguje?
  POSLAT SMS

  Co se dozvíš po odemknutí?

  • V čem může být hodnocení Nutr-Score problematické
  • Jaká alternativní označení existují
  • Kdy by se mohly potraviny začít označovat v Česku
  • Jak a čím by se měl člověk při nákupu řídit
  Domů
  Sdílet
  Diskuse