Označování potravin bude povinné v letošním nebo příštím roce. Popisujeme, jaké budou jeho přínosy a na co si dát pozor.
Otočit balení a pečlivě si projít složení potraviny ještě před tím, než ji vůbec hodíme do nákupního košíku. Asi každý, kdo chce jíst alespoň v rámci možností zdravě, by takto měl postupovat, aby svých stravovacích cílů dosáhl. Ale ruku na srdce, kdo z nás si složení potravin s maximální péčí prochází? Na studování drobných písmenek na přebalu často prostě nemáme čas. Chtělo by to něco jednoduššího.
Právě proto chce Evropská unie zavést nový systém označování potravin. V momentě, kdy jej členské státy schválí a odhlasují, bude pro členské země povinný. Stát by se tak mělo v průběhu druhého kvartálu letošního roku, současná situace ale pravděpodobně finální diskusi přesune na třetí, možná čtvrtý kvartál, ne-li začátek roku 2023.
Do té doby představitelé jednotlivých zemí mohou jednat o tom, jak by označování mělo vypadat. Velké šance dostává populární systém Nutri-Score, který potraviny hodnotí od kategorie A (nejzdravější), po E (nejméně zdravé potraviny). Ani ten se ale všem zemím nelíbí. Jednou z nich je i Česká republika.
Nezdravý parmazán, zdravé hranolky
„Základní koncept je podobný u všech systémů značení na přední straně obalu. Jednoduše se vypočítává skóre, které se skládá z živin, které v potravinách chceme a z živin, které v nich nechceme. Na základě jejich poměru pak vzniká hodnocení, které konkrétní potraviny zaškatulkuje do jednotlivých kategorií,“ tvrdí konzultant Potravinářské komory pro udržitelnost výroby a spotřeby Jan Pivoňka.
Jedním z důvodů, proč Česko (ale třeba také Itálie) populární Nutri-score odmítají, je podle Pivoňky fakt, že systém napomáhá zkratkovitému myšlení. Označování potravin na přední straně obalu pomocí barev a písmenek může být zavádějící a nahrávat určitým potravinám. Systémy, jako je právě Nutri-Score, totiž přehlíží některé důležité živiny.
„Jedna z problematických věcí, která na podobných jednoduchých systémech existuje, je, že počítáte jen s určitým základním počtem živin. Už se ale nedíváte na to, kolik je v nich vitamínů, minerálů nebo dalších složek. Počítáte pouze se základními živinami,“ komentuje Pivoňka.
Jednoduché značení má podle něj výhody i nevýhody. Mezi pozitivní přínosy řadí konzultant Potravinářské komory fakt, že se kvalita potravin počítá poměrně snadno. Velkým negativem je, oproti tomu, že zjednodušené počítání nahrává určitým skupinám potravin. K těm patří i třeba pokročile zpracované výrobky, které sice dostávají lepší skóre, zdravé ale nejsou.
Co se dozvíš po odemknutí?
- V čem může být hodnocení Nutr-Score problematické
- Jaká alternativní označení existují
- Kdy by se mohly potraviny začít označovat v Česku
- Jak a čím by se měl člověk při nákupu řídit