Masový příchod Ukrajinců prchajících před válkou do České republiky, je jedno z témat, které rezonuje společností. Názorové tábory jsou různé a vedle proudů, které tvrdí, že je třeba obětem války pomáhat i za cenu svého nepohodlí, existují také ty, které se migrace obávají a hovoří o rozkladu společnosti. Druhého zmíněného proudu se chytla také řada dezinformátorů, kteří o uprchlících systematicky šíří klamavé informace a lidi utíkající před válkou se snaží poškodit.
Příspěvky, které dezinformátoři tvoří, získávají na sociálních sítích tisíce sdílení, což jejich tvůrcům umožňuje vydělat si prostřednictvím darů od svých sledujících solidní částky. Migrace je přitom jako červená nit, která se line skrz velkou část společenských témata. O tom, jaké dezinformace se o Ukrajincích v Česku šíří, jsme si popovídali s mluvčím spolku Českých elfů Bohumilem Kartousem.
Původní narativ o migrantech se podle něj ale krátce po začátku konfliktu změnil a zaměřil se spíše na Ukrajince, kterým se již do České republiky podařilo dostat. Podle zprávy, kterou Čeští elfové vydali, se o Ukrajincích mluví jako o „neuctivých lidech, kteří plýtvají jídlem, jsou nevděční nebo nepořádní.“
„V současnosti se zde vyskytuje paleta různých narativů, které říkají, že se pomáhá Ukrajincům, a ne Čechům. Dezinformace dále tvrdí, že sem chodí ukrajinští migranti, kteří jsou bohatí nebo zajištění a pomáhat jim je zbytečné, protože si pomoc nezaslouží, zatímco lidé, kteří ji potřebují sem nejdou,“ tvrdí Kartous.
Podpora ruského pohledu
Vedle samotných dezinformací o Ukrajincích v Česku se objevují také zprávy, které podporují ruský pohled na válku a snaží se veřejnosti vnutit myšlenku, že je Ukrajina silně fašizovaná a ruští vojáci jsou jejími skutečnými osvoboditeli – tak jak to tvrdí ruský prezident Vladimir Putin.
„Další významný prvek je, že Ukrajina je řízena Západem, je fašizovaná, což kopíruje zaběhlý proruský narativ. Říká se, že sem přichází lidé s radikálními názory, jsou vyzbrojení a přináší velkou míru bezprostředního rizika,“ přibližuje Kartous, podle kterého se mobilizovalo tvrdé jádro českých dezinformátorů, kteří na webech nepravdy šíří. K výraznému nárůstu nových dezinformačních webů ale prý nedošlo.
„Netvrdil bych, že došlo k rozšíření dezinformační scény, spíš jen k určité mobilizaci tvrdého jádra, které ani válka na Ukrajině nedokáže v názorech posunout. Jsou v konfliktu buď zaangažovaní nebo se jedná o lidi, kteří zatvrzele odmítají uvěřit, že by se Rusko něčeho takového mohlo dopustit,“ řekl pro REFRESHER.
„Dezinformátoři se otřepali z prvního šoku a přišli s novými obsahy, tezemi a narativy, které mimo to, že kopírují ruskou propagandu, obohatili své dezinformace o domácí linie. Mluví o nebezpečí, nelegitimní pomoci nebo o tom, že jsou Ukrajinci nevděční, což dokazuje, že si pomoc nezaslouží,“ dodal.
Česká společnost chce stále pomáhat
Přestože se dezinformace šíří a řada populistů jich využívá i ve své rétorice, česká společnost je podle Kartouse pořád odhodlána pomáhat. U drtivé většiny Čechů a Češek převládá podle něj názor, že si lidé utíkající před válkou pomoc skutečně zaslouží. Jedním dechem ale dodává, že je stále předčasné změnu společenských proporcí hodnotit.
Krátce po vypuknutí války na Ukrajině se český poskytovatel domén CZ.NIC uchýlil k zablokování osmi velkých dezinformačních webů, které šířily ruskou propagandu. Mezi tyto weby patřily i velké projekty typu Sputniku nebo Aeronetu, které se na šíření dezinformací dlouhodobě podílí. Moc velký reálný vliv ale jejich zablokování, dle slov Kartouse, na šíření dezinformací nemělo.
„Zablokování dezinformačních domén nemělo žádný zásadní vliv kvantitativního charakteru. Weby byly poměrně rychle zase nahozeny, což je zajímavé. My se domníváme, že muselo dojít k určité pomoci webům ze strany někoho, kdo si přál, aby tyto weby byly dostupné. Spíš se jedná o symbolické gesto, které ukazuje, že česká společnost se snaží vymezit proti ohrožování veřejného zájmu,“ komentuje Kartous situaci.
Migrace protíná různá témata
Téma migrace je podle Kartouse přítomné i v různých jiných společenských tématech. Kvůli lidskému strachu se tak spojovalo i s pandemií koronaviru a je vděčnou součástí kampaní některých populistických stran.
„Je důležité zmínit, že téma migrace se často spojuje i s jinými tématy, ať už je nosičem covid nebo něco jiného, dostává se do něj často právě i migrace. Během covidu kolovala dezinformace, že migranti roznáší covid – to jen pro ilustraci o tom, jak funguje dezinformační kreativita,“ přibližuje Kartous.
Migrace přitom podle analýzy Českých elfů dezinformace ohledně pandemie koronaviru z velké části vystřídala. Podle Kartouse jednoduše proto, že aktuálně řešené téma přináší provozovatelům webů vyšší míru konverze. A díky většímu počtu lidí, kteří na web přijdou nebo sdílí příspěvky dezinformátorů na sociálních sítí, si tvůrci falešných informací přijdou na více peněz.
„Existuje snaha zneužít fór, která primárně bojovala proti očkování, protože se očekává větší konverze. Jádro zde tvoří dost často lidé, kteří se vymezují proti establishmentu a dezinformační scéna tedy očekává, že u nich najde větší míru konverze a setká se s větším úspěchem u publika,“ říká Kartous.
Co dělá vláda?
Dezinformátoři se snaží rozdělit společnost na nesmiřitelné tábory a zabránit hladkému průběhu přijímání válkou zasažených migrantů. Aby se šíření lživých informací zabránilo, vytvořilo Ministerstvo vnitra profil, na kterém se snaží dezinformace vyvrátit a uvést problematiku migrace na pravou míru.
Vedle samotného šíření dezinformací a upozorňování na účty, které mohou nedůvěryhodné informace šířit se Centrum proti terorismu a hybridním hrozbám snaží svým sledujícím problémy dezinformací také osvětlit. Na profilu najdeš vysvětlené mechanismy falešných zpráv, a snadněji tak pochopíš, jak vznikají a v budoucnu je lépe rozeznáš.
Na dezinformace upozorňuje právě také spolek Českých elfů, který pravidelně reportuje o trendech na dezinformační scéně, analyzuje, kdo je šíří a jakými kanály a upozorňuje na profily, které se na jejich šíření podílí.