Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.
V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
„Nárazové zvýšení vlákniny může mít velmi negativní vliv na trávení, vyprazdňování a náš celkový zdravotní stav.“ S odbornicí na výživu vysvětlujeme, proč ti „jarní očista těla“ nepomůže.
„Dnes ráno jsem začala 10denní detoxikační kúru. Je to dost přísné – 10 dní se nic nejí, jen se pije nápoj, který sestává z javorového sirupu, čerstvě vymačkané citrónové šťávy a ze špetky kajenského pepře (ten jsem nesehnala, tak jsem ho nahradila mletým zázvorem). Přidá se někdo?“ ptá se Klaudie na veřejném fóru.
„Já jsem si tuto kúru koupila, ale vydržela jsem jen jeden den. Vůbec mi to nechutnalo, bylo mi z toho špatně a strašně mě bolela hlava, takže potom jsem to prodala,“ odpovídá jí Jana.
„Já jsem na pátém dni. Jsem v pohodě, akorát ten proháněcí čaj si nedávám, protože mě prohání ten sirup.“
Dobrá zpráva: Tato diskuse je stará devět let a vzhledem k současným lékařským poznatkům by se taková dieta dnes už zřejmě neujala. Špatná zpráva: Detox stále patří mezi nejpopulárnější metody hubnutí a miliardový trh s detoxikačními přípravky neustále roste. Vlastně – těch špatných zpráv je ještě o něco víc.
V Refresheru ti spolu s odborníky pravidelně přinášíme články o zdraví a zdravém životním stylu. Pokud nás v tom chceš podpořit, přidej se do Refresher+ klubu a získej i skvělé benefity – například slevu na tenisky či donášku jídla. Sleduj téma Zdraví, ať ti nic nového neuteče.
Nezbavíš se tuku, jen vody
Nejdříve přejdeš na lehčí stravu a piješ méně, aby tě „nezavodnilo“. Časem začneš užívat i projímadla. Takto „vypláchnutý“ přecházíš na detoxikační kúru – třikrát denně bylinkový čaj, ráno občas proteinový šejk, během dne ovocné šťávy. Od třetího dne si můžeš dát i čistý zeleninový vývar (pouze bujon a voda) a k tomu hrst salátu bez oleje a dresinku.
Přibližně takový stravovací režim tě čeká na detoxikačním pobytu v západním Slovensku, který můžeš absolvovat i letos (konkrétní název a město neuvádíme, abychom mu nedělali reklamu). Organizátorka pobytu účastníkům slibuje, že zažijí „absolutní znovuzrození“ a naučí se „žít zdravěji bez dalšího jojo efektu“.
Tento detox je podle ní „mimořádně vhodný“ pro lidi, kteří bojují s „akné, alergií, astmatem, kloubními onemocněními, kožními problémy, se zpomaleným trávením a s vylučováním, se zácpou, s nadváhou, vysokým krevním tlakem, se srdečně-cévními onemocněními a s oslabenou imunitou“.
Zastánci detoxů mají dva nepřátele – toxiny, které jsou podle nich strůjci všech jejich problémů a chorob, a tuk, ve kterém jsou uložené. Odbornice na výživu Nikoleta Šimonová ale upozorňuje, že jde o naprosto mylnou představu.
„Jakýkoli detox či drastická dieta jsou spojené s nezdravým hubnutím – lépe řečeno, se snižujícím se číslem na váze. Tělo ztrácí vodu a nám se to na hmotnosti objeví jako snižující se číslo a je mylné myslet si, že se jedná o tuk.“
Přidej se do klubu Refresher+ již od 125 Kč 25 Kč
Co se dozvíš po odemknutí?
Proč nemáš důvod k radosti, ačkoli tvé číslo na váze po detoxu klesne.
V jakém případě hrozí, že toxiny z tvého tuku se vyplouvají do mozku a svalstva.
Proč bys měl pít mnohem menší množství ovocných šťáv, než sis doposud myslel.
Co se může stát s tvým tělem, když tuhou stravu nárazově nahradíš tekutou.
Co je pravdy na tom, že v našich střevech se ukládá „nahromaděný odpad“, který je třeba vyplavit.
Co si výživová expertka myslí o detoxikačních čajích a doplňcích výživy.
Jak můžeš opravdu podpořit přirozený detox svého těla?
Je pravda, že v dnešní moderní době jsme toxiny doslova obklopeni – nacházejí se v ovzduší, kosmetice, jídle a nápojích. S jejich drtivou většinou si však dokonale poradí přirozené detoxikační mechanismy našeho těla.
„Představy o detoxu popírají základy biologie prvního ročníku. Naše tělo se neustále detoxikuje samo. Máme na to naprosto dostačující orgány a mechanismy, které nepotřebují žádnou pomoc detoxikačních kúr,“ říká Šimonová.
K přirozenému rozkládání a vyplavování toxinů nám úplně stačí játra, ledviny, trávicí trakt, plíce a kůže. Pokud by potřebovaly pomoc, něco by bylo velmi špatně. „Tyto procesy mohou být narušeny při vážných onemocněních, když jde o život ohrožující stav, který se řeší pod odborným dohledem lékařů. Myslím, že bychom si sami dialýzu ledvin nenaordinovali,“ doplňuje Šimonová.
Extrémní hladovění nebo přísné diety – hlavní pilíř spousty detoxikačních programů – mohou způsobit, že v tuku rozpustné chemikálie se dostanou do krve místo toho, aby je tělo vyloučilo ven. Z výsledků rozsáhlého výzkumu francouzských vědců vyplynulo, že když lidé rychle zhubli, zvýšila se jim hladina pesticidů v krvi o 25 až 50 procent. Takto se chemikálie dostávají do tkání v mozku a ve svalstvu, kde mohou napáchat více škody, než kdyby ležely bezpečně obložené tukem.
Pokud bys i měl v těle nějaký nebezpečný toxin, celerová šťáva ti s jeho „vyplavením“ určitě nepomůže. Pomůže ti lékař, který ti nejprve stanoví diagnózu a poté zvolí vhodný léčebný postup. Navíc, toxinů je opravdu velké množství – tak proč nám potom tvůrci detoxikačních kúr neřeknou, které konkrétně mají na mysli?
Thomas Sherman, profesor Lékařské fakulty Georgetownské univerzity ve Washingtonu, oslovil několik společností a odborníků, kteří propagují detoxikační diety, a zeptal se jich, o které toxiny jde a zda umí doložit vědecký důkaz o tom, že se jich dokážeme zbavit několikatýdenní kúrou. Odpověď nedostal. „Myslí pesticidy? Bisfenoly? Ftaláty? Samozřejmě, že nemůžete doložit klinickou studii, když ani nevíte, jaké toxiny odstraňujete,“ říká v článku pro Washington Post profesor.
Jen jedna sklenice džusu denně
Ani s „hyperzdravými“ šťávami, které prý máme popíjet od rána do večera, to není tak růžové. Slovo „zdravý“ totiž nemusí hned znamenat i nízkokalorický. Vědci již dříve zjistili, že pitím ovocných šťáv ve skutečnosti přijímáme stejné množství cukru jako pitím slazených nápojů.
Na ilustraci, 350 mililitrů pomerančové šťávy obsahuje stejné množství cukru jako plechovka koly, tedy asi 10 čajových lžiček. Ovocná šťáva navíc způsobí rychlý nárůst hladiny cukru v krvi a její následný propad, což znamená, že začneme být rychle hladoví. Konzumace ovoce v syrové formě tuto vlastnost nemá. Doporučený denní příjem ovocné šťávy je podle vědců – a nyní se podrž – jen 150 mililitrů denně.
Ovocné šťávy sice mají alespoň více vlákniny a vitamínů než kola, ale opět platí, že syrové ovoce je nejlepší volba. Pro srovnání, šťáva z jednoho pomeranče obsahuje 0,5 gramu vlákniny, neodšťavený pomeranč 3 gramy.
Cukr však není jediný strašák. Nahrazovat pevnou stravu tekutou nemá podle výživové expertky žádný význam, právě naopak – může způsobit nepříjemné zdravotní potíže.
„Nárazové zvýšení vlákniny může mít velmi negativní vliv na trávení, vyprazdňování a náš celkový zdravotní stav. Šťávy jsou bohatým zdrojem cukru a chudé na ostatní makroživiny. Smoothies sice obsahují i vlákninu, ale stále jsou chudé na ostatní esenciální živiny. Takové šťávy a smoothies by měly naši stravu doplňovat a ne tvořit její hlavní složku, a určitě by neměly nahrazovat hlavní, vyvážená a plnohodnotná jídla.“
Když jen velká potřeba nestačí
Lidé kdysi věřili, že zácpa může vést k „otravě krve“, někteří proto podstupovali operace, při kterých si nechali odstranit část tlustého střeva. Tato představa se (v mnohem jemnější formě) zachovala dodnes – „detoxoví radikálové“ věří, že toxiny se drží na střevní stěně, kde vytvářejí kal, a že odstranění tohoto „nahromaděného odpadu“ vyplaví z těla všechny škodlivé látky a zlepší celkové zdraví.
Užívají proto projímadla, podstupují klystýry, respektive hydroterapii tlustého střeva, kterou údajně používali i starověcí Egypťané, Číňané a Indové. Jedná se o „vymývání“ střev vodou přes anální otvor. Jeho cílem je odstranit „nechtěný obsah střeva včetně různých výměšků, které mohou být ve střevě usazené již dlouho“, čteme na stránce českých lázní, které tuto metodu poskytují.
Zbavit nás má také „potenciálně patogenních bakterií nebo parazitů, které mohou zabraňovat správnému trávení a přirozenému vylučování odpadních látek“. Takže nestačí jít zkrátka na velkou?
Nikoleta Šimonová říká, že člověk nepotřebuje svévolně začínat jakýkoli proces čištění střev od parazitů nebo pročišťování střev. „Naše tělo se neustále samo čistí, detoxikuje a udržuje si homeostázy, tedy rovnováhu vnitřního prostředí. Jakékoli pročišťování střev může být velmi nebezpečné a vést k mnoha, i radikálním a dlouhodobým obtížím.“
Klystýry vyvíjejí na tlusté střevo příliš velký tlak, což může způsobit, že střevo „praskne“ jako balón. Hrot klystýrového zařízení může dokonce poškodit stěny konečníku, což vede ke krvácení a infekci. Jakýkoli druh očisty tlustého střeva tě může dehydrovat, narušit rovnováhu elektrolytů a přirozené hladiny střevních bakterií. Pokud ti klystýr nenaordinoval lékař, vyhni se mu.
Miliardový byznys
Velkou roli v „detoxovém průmyslu“ hraje samozřejmě marketing. Odborníci ve zprávě Research and Markets odhadují, že světový trh s detoxikačními produkty dosáhne do roku 2026 hodnoty 75 miliard dolarů. Patří sem nejrůznější detoxikační bylinky, pilulky, čaje, „odkyselující“ přípravky, instantní jídla a zmíněné ovocné šťávy. Běžně je na svých sociálních sítích doporučují i známé celebrity.
„Bylinkový čaj si můžeme udělat i bez nápisu detoxikační. Čajem s takovým označením maximálně doplníme tekutiny a podporujeme nebezpečný byznys,“ říká výživová expertka.
Nedoporučuje kupovat ani doplňky stravy s nápisem „detox“. „Doplňky výživy spadají pod legislativu potravin, a tedy je jejich složení velmi slabě kontrolované, jejich deklarované účinky sporné. Mnohé sice mohou být kvalitní, ale rozpoznat, které to jsou, je pro člověka bez zkušeností opravdu obtížné.“
„Když kupujete tyto výrobky, podporujete nebezpečný byznys, který již mnohým lidem podlomil zdraví a vyprášil peněženky. Zapamatujte si, že pro tento byznys, který se vás snaží jakkoli zaujmout, jste chodící peníze. Žádných zázračných výsledků nedosáhnete, v lepším případě vás bude bolet hlava a prožene vás, v horším případě si způsobíte těžší zdravotní problémy, narušíte si svůj vztah se stravou a svým tělem, což může vést až ke vzniku poruch příjmu potravy,“ doplňuje Šimonová.
Expertka vyvrací i mýtus o „odkyselování“ organismu: „Myslím si, že je to chytrý byznys model, ale i naprosto nebezpečná, nesmyslná ideologie. Naše tělo si mnoha mechanismy reguluje acidobazickou rovnováhu, a pokud něco změní nebo naruší tuto rovnováhu (určitě to nebude nějaká potravina), je nezbytná lékařská pomoc, protože v tom případě jde o život ohrožující stav.“
Recept na přirozený „detox“
Někteří by mohli namítat, že po detoxu se cítí mnohem lépe a plní energie. S vyplavením toxinů to ovšem nesouvisí.
„Ano, pravděpodobně je to tím, že tělo hydratovali a navýšili příjem vitamínů, minerálních látek a polyfenolů (rostlinných antioxidantů), které dostatečně nedoplňovali ve stravě. Ale určitě to neznamená, že se tělo ‚vyčistilo'. Tělo se čistí neustále, a aby to fungovalo bez problémů, musíme zajistit kompletní a vyváženou stravu,“ vysvětluje Šimonová.
Dlouhodobé detoxy, které trvají více než sedm dní, mohou naopak vést k nedostatku živin, únavě, nerovnováze elektrolytů, nízké hladině cukru v krvi a změnám nálady.
Přirozený „detox“ organismu můžeme podpořit tak, že budeme dodržovat všechny „nudné“ zásady zdravé životosprávy, které nám vtloukají do hlavy již od dětství – konzumovat vyváženou stravu, dostatek vlákniny, vyhýbat se průmyslově zpracovaným potravinám, pít méně alkoholu a více vody, dostatečně dlouho spát, hýbat se a nestresovat se.
Ano, skloubit to všechno dohromady vyžaduje hodně úsilí a sebezapření. To je asi i odpověď na otázku, proč jsou 21denní očistné kúry tak oblíbené – slibují rychlá řešení téměř všech zdravotních problémů a prakticky bez námahy. Až na to otravné odšťavňování pomeranče.