Sankce Západu se na ruských ziscích z prodeje fosilních paliv zatím neodrážejí. Výpadek v západní poptávce nahrazuje Čína, ale také Indie.
Navzdory rozsáhlým sankcím USA, Evropské unie a Velké Británie vydělává Rusko na prodeji ropy a zemního plynu více než před rokem. Podle výpočtů Business Insideru má země dokonce našlápnuto na navýšení loňského zisku o jednu třetinu na výši 320 miliard dolarů. Ruské ministerstvo financí očekává, že jen za duben si ekonomika země přilepší prodejem fosilních paliv o 9,6 miliardy dolarů.
Rusko dnes prodává více ropy a zemního plynu než před začátkem invaze, od kterého už uplynulo 50 dní. Za zvýšeným exportem nerostných surovin je kromě celosvětového nárůstu tržních cen a stabilního odbytu z Číny i zvýšení poptávky z Indie.
"Needless to say, the Russia Shock is like a slow-moving train wreck."
— Rory Johnston (@Rory_Johnston) April 13, 2022
Feeling especially slow-mo train wreck-y today.https://t.co/iVgk9YP1Yb
Výpadek příjmu ze západních zemí do velké míry zastoupila Indie, která si už od Ruska od začátku invaze koupila 13 milionů barelů ropy, což je jen o tři miliony méně než za celý loňský rok. Čínské rafinerie sice částečně pozastavily podpisy nových kontraktů s Ruskem, ale v platnosti zůstávají všechny smlouvy, které státy uzavřely před invazí.
Na dovoz ropy a plynu z Ruska uvalily Spojené státy úplné embargo. Spojené království chce dovoz snížit postupně a Evropská unie zatím zablokovala jen dovoz uhlí. Evropská unie Rusku nadále platí za ropu a plyn i přes zřetelné politické odsouzení invaze. Ze země dováží až 40 % zemního plynu a 27 % ropy.
Podle ekonomického poradce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského Olega Ustenka dnes Rusko získává jen za prodej ropy až 1 miliardu dolarů denně. Ruský ministr energetiky Nikolaj Šulginov mezitím naznačil, že Rusko nadále hledá „za každou cenu“ i nová odbytiště v nových „spřátelených zemích“.