Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.
V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Odpovídáme na časté dotazy ohledně energií.
Když se poprvé přestěhuješ do vlastní domácnosti, dost často nemusíš vědět, kolik tě náklady na bydlení budou reálně stát. Jasně, nájem je ve smlouvě, zálohy nastavíš s poskytovatelem energií, ale minimálně první rok se jen těžko hlídá, kde energie teče nejvíc a kde za ně také nejvíc platíš. Jak se říká, zkušenost je nepřenositelná. I tak se ti ale pokusíme dát odpovědi na pár otázek, které si možná v souvislosti s energiemi pokládáš.
Zeptali jsme se doktora Petra Pavlíka z Fakulty strojní při Vysoké škole báňské–Technické univerzitě Ostrava. Zajímalo nás, jak co nejefektivněji topit, svítit nebo vařit tak, abychom s elektřinou nebo plynem co nejlépe hospodařili. Následující tipy se ti budou hodit, pokud s bydlením ještě nemáš žádné zkušenosti, ale i pokud už žiješ na vlastní pěst dlouho a hledáš, jak ušetřit co nejvíc peněz.
S doktorem Pavlíkem jsme se bavili především o bytech, které se využívají na denní bázi. Podobné rady tedy nemusí platit na chatách nebo podobných rekreačních objektech. Co se však týče drtivé většiny všech nemovitostí, podle doktora Pavlíka spotřebuje drtivou většinu energie topení. Právě proto jím začneme i tento článek.
Mám udržovat stálou teplotu, nebo topení vypínat?
Na topení v domácnosti padne naprostá většina energie bez ohledu na to, jestli topíš plynem nebo elektřinou. Je tedy logické se ptát, jak energii (a s ní i peníze) ušetřit. Vyplatí se spíš udržovat stálou teplotu, nebo topení vypnout pokaždé, když opustíš svůj byt? Záleží primárně na tom, v jakém bytě bydlíš. Pokud žiješ ve starší budově, která má vysoké stropy, dřevěná okna a je špatně izolovaná či zateplená, vyplatí se udržovat teplotu na stálé hranici a jen mírně ubrat, když odcházíš a přitopit, když se do bytu zase vrátíš. Stejně tak se vyplatí víc ztlumit topení na noc a zatopit opět ráno.
„Obecně platí, že se v bytě vyplatí udržovat konstatntní teplotu. Výjimkou mohou být nové byty s novými okny, které jsou dobře zateplené. Tam pokles nebude tak zásadní jako v bytech, kde mám stará okna, vysoké stropy a podobně,“ vysvětluje doktor Pavlík. Velký rozdíl podle něj také tvoří, jak byt využíváš.
„Pokud se jedná o trvale obydlený objekt – třeba byt, ve kterém celou dobu bydlím, nemá vypínání topení příliš velký smysl. Vypínání topení se může naopak vyplatit třeba na chatě. Relevantní úsporu může přinést snížení nebo vypínání topení, když odjíždím na víkend z bytu pryč. Zde je ale potřeba počítat s tím, že se teplo vytratí nejen z radiátorů, ale z celého prostoru. Prochladne nábytek, stěny a může být energeticky náročnější byt opět vytopit,“ upozorňuje Pavlík.
Podle něj je třeba dávat si také pozor na to, jak v bytě větráš. Zde v každém případě platí, že větrat se musí krátce, intenzivně a vždy s vypnutým topením. Pokud otvíráš okno na ventilačku, hodně tepla z bytu se vytratí.
„V rámci šetření energie, nezhasínejte během provozní doby světla,“ dočetli jsme se v jedné kavárně v Praze. Sdělení na první přečtení nemusí dávat smysl. Některé typy žárovek ale skutečně spotřebují nejvíc energie právě v momentě, kdy se zahřívají. Pokud chceš ušetřit peníze, je potřeba zjistit, jaké žárovky ve svých svítidlech používáš (a v ideálním případě je vyměnit za LED).
„Když začaly klasické žárovky měnit za trubicové s plynem uvnitř, poměrně hodně elektřiny se spotřebovalo na rozsvícení a žárovkám neprospívalo, když jste žárovku často zhasínali a vypínali. Dnešní LED žárovky větší odběr na začátku nemají, a proto je můžeme zhasínat a rozsvěcet poměrně často,“ vysvětluje Pavlík.
Podle něj je také potřeba počítat s časem, který strávíš mimo místnost. Když z místnosti s rozsvícenými světly odejdeš a víš, že se za dvě minuty zase vrátíš, k žádné závratné úspoře energie podle Pavlíka nedojde.
Musím vytahovat spotřebiče ze zásuvky, když je nepoužívám?
Když spotřebiče nepoužíváš, v rámci úspory energie se nabízí vytáhnout je ze zásuvky. Podle Pavlíka je ale u moderních spotřebičů ve stand-by režimu spotřeba velice malá a třeba v případě novějších televizí se pohybuje okolo jednoho wattu za hodinu. „Kdybyste celý rok nechal televizi v pohotovostním režimu, za rok ušetříte přibližně 50 korun. Je otázka, jestli si komplikovat život tím, že budu televizi vytahovat,“ říká doktor Pavlík.
V zápětí ale zdůrazňuje, že takto nízkou spotřebu mají především nové televize. Výrazně hůř jsou na tom televize plazmové, u kterých by podle něj byl roční rozdíl mezi zapojenou a vypojenou televizí okolo 250 korun. Největší rozdíl ale, jak říká, netvoří vypojení ze zásuvky. Peníze tečou pryč hlavně, když se starší typy televizí nechávají zapnuté jako podkres.
Zásadní rozdíl netvoří ani vypojení nebo zapojení nabíječky. „U běžné nabíječky je roční spotřeba třeba 30–40 korun,“ říká Pavlík. „Nabíječky energii samozřejmě spotřebují, ale tato spotřeba je velmi nízká – bavíme se o desítkách korun za rok. Je dobré počítat s tím, že se neustále zapojené nabíječky snižuje její životnost, určitě vám ale neodejde za rok,“ dodává.
Například v případě pračky je lepší najít způsob, jak ušetříš peníze během jejího používání. Podle doktora Pavlíka se velmi vyplatí prát na 20 nebo 30°C. Drtivou většinu energie totiž pračka spotřebuje při ohřívání vody. Naopak ždímání na nižší otáčky může být k neprospěchu, protože nedostatečně vyždímané prádlo spotřebuje daleko více tepla při sušení.
Mám si předvářet vodu na vaření v rychlovarné konvici?
Pokud často vaříš a chceš ušetřit energii a peníze v kuchyni, rozhodně se ti vyplatí předvařovat si vodu v rychlovarné konvici. Ta má podle Pavlíka obecně větší účinnost než sporák, a proto je úspornější předvářet vodu v ní, než přivádět ji k varu přímo v hrnci.
„Když budu vařit na plynovém sporáku, vyplatí se mi ohřívat vodu v rychlovarné konvici, protože na plynu může hodně tepla utéct okolo hrnce, když budou plameny hrnec olizovat,“ popisuje Pavlík. „U elektrického sporáku je tento efekt o něco menší, ale stále nějaká ztráta tepla je. Ještě menší ztráta je na indukčním vařiči, který ohřívá hrnec,“ přibližuje rozdíly mezi varnými deskami. Především je ale podle něj třeba dávat si pozor, kolik vody ohříváš a jestli ji nepoužíváš víc, než potřebuješ.
„Poměrně velkou ztrátu v domácnosti tvoří převařování vody. Když si vařím kávu, je ideální dávat do konvice tolik vody, kolik zrovna potřebuji,“ zdůrazňuje Pavlík. „Skoro vždy se vyplatí ohřívat v mikrovlnce, která má poměrně malý příkon a jídlo ohříváte poměrně krátkou dobu. A pokud chcete ušetřit energii během samotného vaření, cokoliv můžete, připravujte v tlakovém hrnci,“ radí Pavlík.
Vyplatí se mi investovat do nového spotřebiče?
Novější spotřebiče dost často znamenají ušetření určitého množství energie, čímž se ti také sníží náklady na bydlení. Pokud se stěhuješ a nějaké zařízení máš, ať už z minulého bytu, po rodičích nebo z bazaru, nemusí se nový spotřebič vždy jenom vyplatit. Po novějších a úspornějších strojích sáhni spíš, když si zařizuješ nový byt a nemáš do něho nic. Pokud se bavíme o spotřebičích, daleko nejvíc energie spotřebuje lednička, která musí být zapojena prakticky non stop.
„Lednička je asi největší spotřebič v domácnosti, protože běží neustále. Nové ledničky mohou mít o poznání menší spotřebu. Uvedu to na příkladu. Když jsem si pořizoval novou ledničku, oproti staré jsem ušetřil necelých 100 kWh za rok, což je úspora asi 600–700 korun ročně. Nová lednička ale stále stojí několik tisícovek, takže se zaplatí až po delší době,“ přibližuje Pavlík. „Pokud spotřebič slouží dobře, nemá smysl ho vyměnit. Smysl to dává, pokud má nějakou vadu, třeba když špatně těsní. Některé součástky ke starším spotřebičům se shánějí těžko a opravy stojí také dost peněz,“ dodává.
Na co si dávat pozor, když vybírám byt?
Pokud najdeš bydlení, které je za skvělé peníze a vypadá prostě úžasně, na energie se asi dívat nebudeš. Už i kvůli tomu, že obrázek o tom, kolik tě bude bydlení stát, se velmi liší od počtu spotřebičů, toho, jak moc si zatopíš nebo jak často se budeš v bytě pohybovat. Jsou ale určité způsoby, jak mít představu o tom, jestli se ti bydlení v budoucnu co do energií vyplatí, nebo ne.
Majitelé bytů by ti totiž měli dávat průkaz energetické náročnosti, který následně můžeš zkonzultovat s někým, kdo se v energiích vyzná (nebo si udělat představu na vlastní pěst). Dost často se stává, že ti takový průkaz majitel sám od sebe nedá, ale k dispozici ho mít musí a když si o něj řekneš, musí ti jej dát.
Podle doktora Pavlíka se také vyplatí zeptat se majitele bytu nebo minulého nájemce na vyúčtování za minulý rok. Budeš lépe vědět, kolik energie stály lidi před tebou a můžeš se podle toho rozhodnout, jak nastavit zálohy na energie nebo na co si při bydlení dávat největší pozor.