Jednotné přijímací zkoušky na střední školy jsou vyhodnocené a výsledky by měli mít ředitelé jednotlivých škol, kteří je žákům předají v pondělí. Studenty letos nejvíce potrápila čeština a největší zlepšení Cermat pozoruje v oblasti matematiky.
Jednotné přijímací zkoušky na čtyřleté maturitní obory se konaly 12. a 13. dubna a o týden později pak měli termín i uchazeči o studium na víceletých gymnáziích. Cermat, který zkoušky zajišťuje, nyní vydal tiskovou zprávu, podle které studenty letos nejvíce potrápila čeština, a naopak největší zlepšení bylo sledováno v matematice. Zda se žáci dostanou na své vysněné střední školy se dozví nejpozději v pondělí 2. května.
Cermat předal výsledky přijímacích zkoušek na střední školy ředitelům již dnes, žáci se je dozví nejpozději v pondělí 2. května. Jednotných přijímacích zkoušek se zúčastnilo více než 103 tisíc uchazečů a dalších 1 281 žáků z Ukrajiny. Všichni měli možnost test dvakrát zopakovat, přičemž započítán jim byl pouze ten výsledek, ve kterém byli úspěšnější.
Žáci, kteří se hlásili na čtyřleté obory či nástavbové studium v testech dosáhli průměrného procentního skóru 55,7 % z českého jazyka a 45,5 % z matematiky. V roce 2019 byli přitom uchazeči v češtině úspěšnější (získali průměrně 59,1 % bodů) a naopak v matematice více bodovali letos (v roce 2019 získali průměrně 43,1 % bodů).
Zhoršení v češtině a zlepšení v matematice platí i pro ty, kteří se hlásili na čtyřletá gymnázia. Ze zkoušky z českého jazyka získali průměrný procentní skór 71,8 % bodů (v roce 2019 to bylo 74,9 %) a z matematiky 63,8 % bodů (v roce 2019 59,7 %).
„Uchazeči o obory středních odborných škol získali u zkoušky z českého jazyka v průměru 55,4 % bodů (v roce 2019 58,6 %) a 45,2 % bodů u zkoušky z matematiky (v roce 2019 42,3 %),“ doplnil tiskový mluvčí Cermatu.
To, kolik žáků se dostalo na svou vysněnou školu a další detaily z jednotných přijímacích zkoušek budou oznámeny až později.