Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
6. května 2022 20:58
Čas čtení 1:11
Adéla Ježková

Vzniká film o osudu bratří Mašínů. Filmaři chtějí vybrat alespoň 1,5 milionu korun

Vzniká film o osudu bratří Mašínů. Filmaři chtějí vybrat alespoň 1,5 milionu korun
Zdroj: Film Bratři/propagační materiál
NEWS FILM ZPRÁVY Z DOMOVA
Uložit Uložené

Scenárista Marek Epstein a režisér Tomáš Mašín připravují film o jednom z největších příběhů české historie.

Režisér Tomáš Mašín, který je vzdáleným příbuzným bratrů Mašínů, scenárista Marek Epstein a další členové týmu film o „největším příběhu studené války“ začali připravovat již v roce 2015. Po Skypu se domlouvali s Josefem Mašínem, posledním žijícím členem někdejší protikomunistické odbojové skupiny bratří Mašínů, která v roce 1953 utekla do západního Berlína.

O sedm let později jsou přípravy v plném proudu a na Hithitu probíhá sbírka, prostřednictvím které můžeš vznik filmu podpořit. Do jejího konce zbývá 44 dní a tvůrci chtějí vybrat 1,5 milionu. Zatím přispělo 26 lidí částkou přesahující 24 tisíc korun.

„Byla to cesta možná delší, než jsme chtěli, rozhodně komplikovanější, ale stála za to,“ popisují tvůrci na webu. Vybrané peníze chtějí použít na pronájem techniky a lokací, komparzní scény, stavbu dekorací, speciální efekty, kostýmy. Upozorňují, že žádné prostředky z Hithitu nepůjdou na honoráře tvůrců.

Hrdinové, nebo vrazi?

A proč právě osud bratří Mašínu? Jen málokteré téma moderní české historie podle tvůrců vzbuzuje tolik emocí. Činnost skupiny je totiž považována za kontroverzní. Část veřejnosti považuje její členy za součást legitimního odboje proti komunistickému režimu, další je ale označuje za vrahy. Názor si musí dle slov filmařů udělat sami diváci v kině.

film bratři
Zdroj: Film Bratři/propagační materiál

V hlavních rolích zazáří Oskar Hes (Josef Mašín) a Jan Nedbal (Radek Mašín), v dalších pak například herci Matěj Hádek, Karel Dobrý a herečka Táňa Dyková. Začátek natáčení filmaři plánují na srpen 2022, premiéru na 26. říjen 2023.

Doporučeno
KVÍZ: Poznáš filmy s nejoblíbenějšími českými herečkami podle jednoho záběru? KVÍZ: Poznáš filmy s nejoblíbenějšími českými herečkami podle jednoho záběru? 27. května 2024 9:00

„S Josefem Mašínem máme tajnou dohodu. Slíbili jsme si, že pokud film natočíme, možná na premiéru přiletí. Naposledy byl v Čechách v roce 1953,“ prozradili tvůrci.

film bratri masinove
Zdroj: Film Bratři/propagační materiál
Domů
Sdílet
Diskuse