Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
11. května 2022 11:30
Čas čtení 7:54
Adéla Ježková

Situace na hranicích dva měsíce po začátku války: Příchod uprchlíků neustává, někteří ale míří zpět na Ukrajinu (Reportáž)

Situace na hranicích dva měsíce po začátku války: Příchod uprchlíků neustává, někteří ale míří zpět na Ukrajinu (Reportáž)
Zdroj: REFRESHER/Adéla Ježková
REFRESHER INVAZE NA UKRAJINĚ POLSKO UKRAJINA VÁLKA NA UKRAJINĚ ZPRÁVY ZE SVĚTA
Uložit Uložené

Refresher ti přináší reportáž přímo z ukrajinsko-polských hranic.

Město Přemyšl na jihovýchodě Polska se koncem února stalo mezinárodní křižovatkou. Ukrajinští uprchlíci odsud míří za svými rodinami a známými do Česka, Německa, Španělska a dalších evropských zemí, jiní zkusí štěstí třeba v USA. Řada lidí ovšem po dvou měsících od začátku války míří zpět na Ukrajinu. Máte to tu hezké, děkujeme, ale musíme domů.
 
Od počátku ruské invaze na Ukrajinu přijely do polského Přemyšlu, které je vzdáleno zhruba jen 15 kilometrů od ukrajinských hranic, statisíce uprchlíků, především žen a dětí. Odtud míří na Západ, dál od všeho zlého, dál od Putinovy války. Šedesátitisícový Přemyšl je pro ně jen přestupní stanicí, chtějí do větších měst, kde mají větší šanci získat práci.

Nádražní hala v Přemyšlu.
Nádražní hala v Přemyšlu. Zdroj: REFRESHER/Adéla Ježková

 
„Čekáme na vlak do Varšavy, odkud poletíme do New Yorku za mým bratrem,“ popisuje mladý Alex z Kyjeva. Do armády nemusel narukovat z důvodu zdravotní indispozice. Ve Spojených státech plánuje pracovat jako učitel, jeho přítelkyně Natalija doufá v opětovné uplatnění v modelingu. Zda se vrátí zpět do vlasti, zatím neví, jasno nemají už jen kvůli tomu, že na Ukrajině zůstala celá jejich rodina.
 
Od začátku války uplynuly dva měsíce a nádražní hala v Přemyšlu je stále poměrně zaplněná. Na spoje tu čekají převážně matky se svými dětmi, případně pak jejich prarodiče. Některé doprovází i kočky a psi. Před nádražní budovou se mohou občerstvit v provizorním jídelním stanu, který nonstop provozuje nezisková organizace World Central Kitchen (WCK). „Najíst se sem přijde denně několik tisíc uprchlíků i dobrovolníků. Celkově WCK poskytuje každý den téměř 200 000 teplých a výživných jídel uprchlíkům z Ukrajiny po celém světě,“ vysvětluje dobrovolník Mike, který přicestoval z USA.
 
Pohled na ryze ženské a dětské zástupy trochu ruší dva mladíci, kteří sedí na zemi na samém konci nádražní haly. Překvapení. Jsou to Češi, 20 a 29 let. Seznámili se ve vlaku do Přemyšlu, oba míří na Ukrajinu bojovat proti ruské armádě. Nemají žádný vojenský výcvik, jen vůli pomoci. Zanechali školy, práce, ukončili vztahy. „Mělo nás jet víc, ale některé nepustili rodiče. Jednomu například roztrhal táta pas, aby nemohl odjet,“ popisuje starší Adam (jména mladých mužů byla z bezpečnostních důvodů změněna, pozn. red.). Na to, že se nemusí vrátit zpátky, raději ani nemyslí. Strach ale podle svých slov pociťují.

premysl
Zdroj: REFRESHER/Adéla Ježková
Přidej se do klubu REFRESHER+
Základní
125 Kč
Účtuje se jednou za 4 týdny
Přístup k prémiovým článkům
 • Přístup k benefitům
 • Méně reklam
 • 150 kreditů každé 4 týdny na nákup benefitů
 • Všechny možnosti předplatného Mám slevový kód
  Dokončením souhlasím s pravidly a podmínkami portálu Refresher.
  Vyzkoušej předplatné REFRESHER+
  a čti vše bez omezení
  Přidej se k předplatitelům
  nebo Odemkni článek přes SMS
  Pošli SMS na 90211 s textem CLANEK 114732 a dočti tento článek.
  Cena SMS za otevření článků je 89 Kč s DPH. Jak to funguje?
  Dočti článek do konce za SMS v hodnotě 89 Kč. Jak to funguje?
  POSLAT SMS
  Čti články bez omezení celý měsíc – předplatné jen za 36 Kč navíc v porovnaní s jedním článkem. Jak to funguje?
  POSLAT SMS
  Čti bez omezení celý měsíc. Stačí poslat SMS (za 125 Kč). Jak to funguje?
  POSLAT SMS

  Co se dozvíš po odemknutí?

  • Proč se řada Ukrajinek a Ukrajinců vrací domů.
  • Jak to vypadá v uprchlickém centru v polské Přemyšli, které vzniklo v budově, jež sloužila řetězci TESCO.
  • Jak na situaci pohlíží dobrovolníci, kteří přijeli pomáhat z celého světa.
  • Jak probíhá proces výběru cílové destinace, do které uprchlíci hodlají zamířit.
  • Proč řada z nich chce zůstat u hranic.
  Domů
  Sdílet
  Diskuse