Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
11. května 2022 8:50
Čas čtení 1:06
Vojtěch Vanda

Do Česka míří první vlak na vodík, který je šetrnější k životnímu prostředí. Můžeš se v něm i projet

Do Česka míří první vlak na vodík, který je šetrnější k životnímu prostředí. Můžeš se v něm i projet
Zdroj: Alstom/propagační materiál
NEWS EKOLOGIE ZPRÁVY Z DOMOVA
Uložit Uložené

Veřejnost bude mít možnost ve dnech od 17. do 25. května vidět první vlak na vodík od společnosti Alstom, který byl uveden do běžného provozu.

Vlaky, které jezdí na vodík, nejsou pouhým výhledem do budoucnosti, nýbrž dnešní realitou. O tom chce českou i slovenskou veřejnost přesvědčit společnost Alstom, která od 17. do 25. května přiveze tzv. railshow právě do těchto republik. Veřejnost tak bude mít možnost se seznámit (a projet se) ve vlakové jednotce Coradia iLint, která je prvním vlakem na vodík uvedeným do běžného provozu, informuje web Zdopravy.cz.

Doporučeno
V Keni vyrábí brikety z lidských exkrementů. Jejich pálením vzniká méně emisí, pochvalují si ekologové V Keni vyrábí brikety z lidských exkrementů. Jejich pálením vzniká méně emisí, pochvalují si ekologové 20. dubna 2022 13:27

Vlak Coradia iLint se jeví jako alternativa šetrná k životnímu prostředí, kterou české železnice potřebují. Firma uvádí, že se jedná o první osobní vlak na světě, který je poháněn pouze vodíkovým palivovým článkem. Celou trakci tak pohání pouze elektrická energie vyrobená z něj. Emise, které vlak generuje, jsou tak podle firmy pouze pára a kondenzovaná voda.

Využití by proto mohla tato vlaková jednotka nalézt na všech neelektrifikovaných tratích, kterých je v Česku spousta. Zejména pak těch regionálních. S vlakem se bude moci veřejnost seznámit v druhé polovině května, kdy se představí v České i Slovenské republice. Rozpis, do kterých měst zavítá, je zde

„Chceme ukázat veřejnosti, odborné i široké, že vodíkový vlak skutečně existuje, že to nejsou jen obrázky, prezentace a nějaké vzdálené vize. Vlak je vyvinut, v mnoha zemích otestován, v Německu je v provozu a nyní si ho budou moci prohlédnout, osahat a vyzkoušet i lidé v České republice a na Slovensku,“ uvedl v rozhovoru pro web Zdopravy.cz šéf českého Alstomu Dan Kurucz.

„Věříme, že díky velmi tichému provozu a opravdu čisté technologii je vlak zaujme a budou si ho přát i pro české a slovenské tratě,“ dodal s tím, že předpokládá, že by se vlaková jednotka mohla na tuzemských tratích objevit v tendrech se zahájením provozu v roce 2027.

Domů
Sdílet
Diskuse