Alarmujícím zjištěním je, že lidé zřejmě nejsou schopni přizpůsobit se teplejším nocím.
Zvyšující se teploty způsobené klimatickou krizí zkracují spánek lidem na celém světě. Ukázala to dosud nejrozsáhlejší studie zveřejněná ve vědeckém časopise One Earth.
Do výzkumu se zapojilo 47 000 lidí v 68 zemích světa. Vědci během noci monitorovali údaje o spánku (pomocí inteligentních náramků) a počasí.
Analýza odhalila, že průměrný člověk už nyní přichází o 44 hodin spánku ročně. To znamená, že asi 11 nocí spí méně než sedm hodin, což je doba, kterou odborníci považují za optimální délku spánku. Podle vědců budeme spát stále méně hodin, neboť planeta se i nadále otepluje. Některé skupiny lidí však ovlivňuje mnohem víc než jiné.
Nejvíce trpí ženy, starší a chudší lidé
Výzkum ukázal, že oteplení o jeden stupeň Celsia ženám zkrátilo délku spánku o čtvrtinu více než mužům. Lidem nad 65 let zkrátilo délku spánku dvojnásobně, lidem v méně bohatých zemích trojnásobně.
Důvodem je, že vyšší teploty oddalují nástup spánku. Lidské tělo se musí každou noc při usínání ochladit, ale při vyšších teplotách je to komplikovanější.
To, že ženy jsou zasaženy víc, si vědci vysvětlují tím, že ženy mají přirozeně více podkožního tuku, a proto se jejich tělo ochlazuje delší dobu. Starší lidé tímto problémem trpí zejména proto, že mají horší regulaci tělesné teploty a spí méně. Lidé v chudších zemích zase nemají přístup k okenním žaluziím, ventilátorům a klimatizaci.
Tělo se teplým nocím neumí přizpůsobit
Deník The Guardian připomíná, že globální oteplování má mnohem vážnější vlivy na lidské zdraví. Předchozí studie přišly se zjištěním, že zvyšující se teploty zvyšují počet infarktů, sebevražd, psychických poruch, nehod a úrazů a zároveň snižují schopnost pracovat. Podle výzkumníků tyto problémy způsobuje i zmíněný nedostatek spánku.
„Téměř třetinu života strávíme spánkem, ale stále více lidí v mnoha zemích nespí dostatečně dlouho. V této studii poskytujeme první důkaz v celosvětovém měřítku, že nadprůměrné teploty narušují lidský spánek. Ve skutečnosti se může jednat jen o špičku ledovce,“ řekl profesor Kelton Minor z Kodaňské univerzity v Dánsku.
Znepokojující je, že lidé v experimentu neprojevovali žádné znaky toho, že by byli schopni přizpůsobit se teplejším nocím.