Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
17. května 2022 16:30
Čas čtení 1:02
Ilona Hobzová

FOTO: Irák zasáhla pouštní bouře, tisíce lidí musely do nemocnic. Na vině jsou klimatické změny

FOTO: Irák zasáhla pouštní bouře, tisíce lidí musely do nemocnic. Na vině jsou klimatické změny
Zdroj: TASR/AP
NEWS KLIMATICKÁ ZMĚNA ZPRÁVY ZE SVĚTA
Uložit Uložené

Pro zemi jde už o osmou pouštní bouři od poloviny letošního dubna.

Irák v pondělí zasáhla pouštní bouře, už osmá od poloviny letošního dubna. Některá letiště přerušila kvůli špatné viditelnosti provoz, zavřely i školy a úřady. Tisíce lidí vyhledaly lékařskou pomoc kvůli problémům s dýcháním. Písečné bouře jsou v této blízkovýchodní zemi stále častější. 

Doporučeno
FOTO: Připomeň si klíčové momenty ze života Josefa Abrháma FOTO: Připomeň si klíčové momenty ze života Josefa Abrháma 17. května 2022 14:00

Varování: 272 dnů prachu ročně

Při poslední písečné bouři, která Irák zasáhla 5. května, bylo hospitalizováno pět tisíc lidí, jeden člověk zemřel. Nyní vyhledaly lékařskou pomoc čtyři tisíce lidí, nejčastěji kvůli respiračním problémům. Většinou šlo o ohrožené skupiny, konkrétně seniory a lidi trpící chronickými respiračními chorobami a problémy se srdcem.

Písečná bouře drasticky snížila viditelnost na pouhých 300 metrů, kvůli čemuž přerušilo svůj provoz letiště v hlavním městě. Kromě Bagdádu nefungovala letiště ani ve městech Nadžaf a Sulajmáníja. Zavřely i školy a vládní úřady.

Irák Irák Irák Irák
Zobrazit galerii
(5)

Irák se v poslední době potýká s nárůstem písečných bouří, zejména kvůli degradaci půdy, intenzivnímu suchu a nízkým srážkám, které jsou spojeny se změnami klimatu. Bouře jsou intenzivnější i kvůli nadměrnému využívání říční vody a odlesňování. Tamní ministerstvo životního prostředí varovalo, že země může v příštích dvou dekádách čelit 272 dnům prachu ročně.

„Bohužel, pokud se podmínky nezmění, tyto prachové bouře budou pravděpodobně častější a závažnější,“ uvedl meteorolog serveru AccuWeather Tony Zartman. Kromě zhoršené viditelnosti mají bouře za následek drastické zhoršení kvality vzduchu, což může vést ke zdravotním obtížím i u lidí, kteří nespadají do rizikových skupin. 

Mohlo by tě zajímat:
10 nejlepších filmů podle skutečných událostí
–  V naší filmové databázi najdeš spoustu tipů na různé kriminálni a jiné filmy z celého světa. Objevuj, hodnoť, recenzuj své oblíbené filmy.
10 nejlepších filmů a komedií Adama Sandlera
Domů
Sdílet
Diskuse