Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
23. května 2022 14:43
Čas čtení 1:12
Tereza Patočková

Praha hledá nové hlasy pro autobusy a tramvaje, rozhodnout o nich můžeš i ty

Praha hledá nové hlasy pro autobusy a tramvaje, rozhodnout o nich můžeš i ty
Zdroj: Dopravní podnik hlavního města Prahy
NEWS PRAHA ZPRÁVY Z DOMOVA
Uložit Uložené

Výsledky ankety budou známy do konce června. První nahrávky nového hlasu by se mohly objevit na přelomu září a října.

Dopravní podnik hlavního města Prahy zveřejnil anketu, ve které mohou lidé hlasovat pro hlas, který by měl nově znít v pražských tramvajích a autobusech. Na stránkách podniku si mohou cestující pustit čtyři ukázky dvou ženských a dvou mužských hlasů a vybrat z nich jednoho vítěze. Jak bude nové hlášení v dopravních prostředcích znít, by mělo být známo v červnu. Uvedl to server Zdopravy.cz

„Všechny čtyři hlasy se budou většině cestujícím znát povědomé. Určitě je slyšeli na divadelních představeních nebo v dabingu ve známých filmech či seriálech. Filmoví znalci možná budou rovnou umět identifikovat, kterou postavu, ve kterém filmu či seriálu naši finalisté namluvili. Jejich identitu ale odhalíme až po skončení ankety, aby jména kandidátů neovlivňovala rozhodování hlasujících,“ dodal Petr Hloch, vedoucí jednotky Provoz Tramvaje DPP.

„Naživo“ se cestující s kandidáty na nový hlas mohou setkat už nyní na vybraných spojích tramvajové linky 9 a autobusové linky 136. Každý hlas je nahrán v jedné tramvaji a jednom autobusu (celkem osm pořadí každý den), přičemž jsou tato vozidla označena speciálním vnějším i vnitřním polepem upozorňujícím na anketu, včetně QR kódu, po jehož načtení se cestující dostane přímo na stránky ankety. 

Dopravní podnik oslovil desítky profesionálních moderátorů, herců, žen i mužů, jejichž hlasy by se pro provozní hlášení hodily a kteří by byli současně ochotni tuto činnost dlouhodobě pro pražskou MHD vykonávat. Do semifinále se dostala desítka kandidátek a kandidátů, jejichž hlasy v provozních zkouškách obstály. Z nich pak odborná komise v březnu vybrala čtveřici finalistů splňující požadavky na správnou výslovnost. V komisi zasedli například odborníci z Ústavu pro jazyk český Akademie věd ČR, Českého rozhlasu, Kabinetu hlasové a mluvní výchovy DAMU, ale i samotná Dagmar Hazdrová, jejíž hlas bude nyní po dlouhých letech nahrazen.

Výsledky budou známy do konce června. První nahrávky nového hlasu by se mohly objevit na přelomu září a října.

Domů
Sdílet
Diskuse