Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
Vyzkoušej předplatné Refresher+ již od 25 Kč 🤩
1. června 2022 v 21:17
Čas čtení 1:15
Eduard Starkbauer

Vědci objevili největší rostlinu na světě. Australská řasa by pokryla téměř celé Brno

Vědci objevili největší rostlinu na světě. Australská řasa by pokryla téměř celé Brno
Zdroj: Královská společnost/volně k užití
NEWS ZPRÁVY ZE SVĚTA
Uložit Uložené

Kořeny řasy mohou ročně narůst až o 35 centimetrů. Vědci předpokládají, že rostlina je stará 4 500 let.

Vědci objevili v australské Žraločí zátoce největší rostlinu na světě. Na západním pobřeží Austrálie se řasa Posidonia australis zakořenila asi před 4 500 lety. Lidé do jejího života dlouhodobě nezasahovali a dnes se rozprostírá na rozloze neuvěřitelných 200 km². Pro srovnání, Brno má rozlohu 230,2 km². Vědci ze Západoaustralské univerzity podle The Guardian řasu analyzovali v rámci úsilí o opětovný návrat vegetace do oblasti.

Fakt, že jde o jednu rostlinu, objevili, když zkoumali genetický materiál řas kolem kontinentu a zjistili, že vzorky z oblastí západního pobřeží vzdálené 180 km od sebe dokazovaly stejný genetický původ. Ekolog Martin Breed z Flindersovy univerzity potvrdil, že jeho tým byl objevem zcela zaskočen. „Nemohli jsme uvěřit vlastním očím. Pomysleli jsme si: co se to, proboha, děje?“

200 km² řasy vzniklo z jediné rostliny pomocí podzemního šíření podobně jako v případě trávníků. Kořeny řasy mohly za rok narůst až o 35 centimetrů. Vědkyně Jane Edgeloe ze Západoaustralské univerzity uvedla, že její tým analyzoval až 18 000 sekvencí DNA ze 116 lokací.

Doporučeno
Bičování, rozdávání cigaret před kostelem i kapybara k obědu. Jak se slaví Velikonoce ve světě? Bičování, rozdávání cigaret před kostelem i kapybara k obědu. Jak se slaví Velikonoce ve světě? 21. dubna 2025 v 7:00

Rostlina vědce překvapila i svou houževnatostí, jelikož se jí podařilo přežít v mimořádně slaném prostředí, pro které jsou typické i velké teplotní výkyvy. Paradoxní ekosystém dnes poskytuje útočiště mnoha živočišným druhům včetně želv, delfínů, dugongů, krabů a ryb. 

Mimořádně dlouhý život rostliny vysvětluje spoluautorka studie Elizabeth Sinclair tím, že na rozmnožování si rostlina vystačí sama. Od svých rodičů nezískala jen polovinu z genetického materiálu, ale ponechala si všechny chromozomy.

„Řasy mají všestranný vzorec růstu, který podporuje dlouhověkost. Dokáží růst vstříc výživným zónám i unikat stresujícím oblastem.“ Genetické studie jiných mořských řas v historii dokázaly, že ve výjimečných případech mohou žít až 100 000 let.

Domů
Sdílet
Diskuse