„Nafouknutá bublina“ kolem velkého množství romských uprchlíků z Ukrajiny s dvojím občanstvím, kteří v Česku nedosáhli na ochranu, podle neziskové organizace Romea splaskla. Maďarský pas údajně mají jen necelá tři procenta z nich.
Podle zjištění České televize je v řadách romských uprchlíků utíkajících před válkou na Ukrajině do Česka jen velmi malý počet těch, kteří mají dvojí občanství – ukrajinské a maďarské. „Do současnosti jsme požádali o prověrku přibližně v 5 500 případech s tím, že ve výsledku jsme zjistili přibližně 150 osob, které skutečně mají dvojí občanství,“ řekl pro ČT mluvčí policejního prezidia Ondřej Moravčík.
„Ten původní záchyt je skutečně takový. V posledních týdnech se to ale začíná zvyšovat,“ potvrdil ministr vnitra Vít Rakušan (STAN).
Nezisková organizace Romea, která dlouhodobě bojuje proti systematickému rasismu, proto na svých webových stránkách upozornila, že „nafouknutá bublina splaskla“ a potvrdily se tak informace od neziskových organizací a iniciativ, že uprchlíků s dvojím občanstvím je jen velmi málo. Tvrzení o velkém množství romských uprchlíků s dvojím občanstvím podle Romey opakovaně uváděl i ministr Rakušan. Odůvodňoval tak, proč někteří romští uprchlíci nemají na pomoc v Česku nárok.
Server Romea.cz zároveň kritizoval, že data o počtu uprchlíků s dvojím občanstvím byla dlouhou dobu netransparentní a novináři k nim neměli přístup. Od příštího týdne by ale měla vzniknout jednotná evropská databáze registrací.
Hala na hlavním nádraží v Praze, kde denně přespávalo v nevhodných podmínkách až 600 romských uprchlíků, je už nyní téměř prázdná. Část z nich se přesunula do stanových táborů v pražských čtvrtích Malešice a Troja. Ani zde ovšem nemohou zůstat dlouhodobě, vedoucí stanového tábora v Malešicích a ředitel Centra sociálních služeb v Praze Martin Šimáček pro ČT uvedl, že si buď musí nalézt náhradní ubytování, anebo zvážit návrat na Ukrajinu.
Někteří Romové z tábora v Troji míří podle ČT také do uprchlických zařízení ve Vyšních Lhotách nebo Bělé pod Bezdězem. Nicméně stále spousta žen a dětí přespává na hlavním nádraží v Brně.
Podle nedělních dat ministerstva vnitra je v Česku aktuálně 370 793 osob s udělenou dočasnou ochranou a přes 293 tisíc osob nahlášených na cizinecké policii.