Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
10. března 2022 7:00
Čas čtení 5:12
Ilona Hobzová Lucie Kotvalová

Příběhy uprchlíků: Když byla rodina na Ukrajině, brečela jsem každý den (Reportáž)

Příběhy uprchlíků: Když byla rodina na Ukrajině, brečela jsem každý den (Reportáž)
Zdroj: Lucie Kotvalová / REFRESHER
VÁLKA NA UKRAJINĚ
Uložit Uložené

Vypravili jsme se do Krajského asistenčního centra pomoci Ukrajině.

Krajské asistenční centrum pomoci Ukrajině v pražském Kongresovém centru odbavilo za dobu svého provozu bezmála dvacet tisíc Ukrajinců a Ukrajinek. Ti do Prahy utekli ze země zmítané válkou s Ruskem. Vypravili jsme se přímo do centra, abychom si vyslechli příběhy těch, které současná situace na Ukrajině zasáhla nejvíce a objektivem fotoaparátu zachytili, jak situace na místě vypadá.

Když byla rodina na Ukrajině, brečela jsem každý den

Sestry Veronika a Viktoria přijely do Čech studovat jazykový kurz sice už v září roku 2021, ale teprve v úterý za nimi dorazila jejich maminka, babička, teta a bratr. „V našem městě je sice klid, ale náš otec měl strach a zbytku rodiny řekl, aby jeli sem. Aby byli v bezpečí. Sám ale zůstal na Ukrajině,“ vysvětlují.

Sestry Viktoria a Veronika jsou v Česku již několik měsíců. Nyní je kvůli válce následovala maminka, babička, bratr i teta. Jejich otec nesmí odjet z Ukrajiny.
Sestry Viktoria a Veronika jsou v Česku již několik měsíců. Nyní je kvůli válce následovala maminka, babička, bratr i teta. Jejich otec nesmí odjet z Ukrajiny. Zdroj: Lucie Kotvalová / REFRESHER

„Teď už se cítím lépe, protože naše rodina je tady,“ odpovídá Viktoria na otázku, jak prožívá poslední dny. „Ale když byla na Ukrajině, tak jsem brečela každý den. Cítila jsem se hrozně, vždycky jsem brečela ve škole,“ popisuje.

Doporučeno
Mučili ho, bili a údajně i znásilnili. Videa moldavského tiktokera tančícího v ukrajinské uniformě válcují internet Mučili ho, bili a údajně i znásilnili. Videa moldavského tiktokera tančícího v ukrajinské uniformě válcují internet 17. července 2023 6:00

Její sestra na druhou stranu připomíná i českou solidaritu, kterou pociťovala třeba na demonstraci na Václavském náměstí. „Bylo tam i mnoho lidí z Ukrajiny a zpívaly se ukrajinské písničky. To bylo super, protože s těmi lidmi jsme se cítili v bezpečí a společně jsme mohli sdílet i bolest,“ doplňuje Veronika.

V České republice se navíc obě cítí bezpečně, zvláště díky tomu, že jsou zde spolu s rodinou a kamarády. „Občas se díky nim můžeme i zasmát – to jsou ty nejlepší momenty.“ Někteří jejich známí ovšem na Ukrajině zůstali a v bezpečí nejsou. „Nejsou v bezpečných městech a trpí,“ dodávají.

A co by sestry vzkázaly lidem z Česka? „Myslím, že by měli podporovat ukrajinský lid a neměli by vyjadřovat nenávist vůči ruským obyvatelům. To je totiž strašné,“ shodují se.

Krajské asistenční centrum pomoci Ukrajině v Praze 
Od zahájení svého provozu k 9. 3., sedmé hodině ráno odbavilo toto centrum podle pražského primátora Zdeňka Hřiba 18 602 osob. Poskytuje mimo jiné registraci občanů Ukrajiny u cizinecké policie, vyřízení speciálního dlouhodobého víza a asistenci při řešení dalšího pobytu v České republice. 
Kde se nachází? Kongresové centrum Praha, 5. května 65, Praha 4, vchod č. 10.
Kdy je v provozu? Centrum funguje 7 dní v týdnu, 24 hodin denně.
Co lze na místě vyřídit?
– zajištění základních potřeb (potravinové balíčky, léky, první pomoc a další)
– zajištění registrace a povolení k pobytu
– zajištění ubytování
– zajištění transportu do místa ubytování
– zajištění přístupu ke zdravotní péči v ČR
– informace Úřadu práce ČR
– psychosociální pomoc
– poskytování informací
– dětský koutek
Co je dobré mít s sebou? Osobní doklady a pokud je to možné, tak vytištěný a vyplněný formulář Žádost o udělení dlouhodobého víza. K dispozici je na webu Ministerstva vnitra
Na místě jsou pracovníci cizinecké policie Policie ČR, Odboru azylové a migrační politiky Ministerstva vnitra ČR, Integračního centra Praha, Všeobecné zdravotní pojišťovny ČR, Českého červeného kříže, Úřadu práce ČR, Hasičského záchranného sboru hl. m. Prahy a Hasičského záchranného sboru Středočeského kraje. Jsou zajištění také tlumočníci. 
Ukrajinská herečka Anna také volala po uzavření vzdušného prostoru nad svou zemí.
Ukrajinská herečka Anna také volala po uzavření vzdušného prostoru nad svou zemí. Zdroj: Lucie Kotvalová / REFRESHER

Děkuji Česku za solidaritu

Evgenia přijela do Prahy před pár dny z bombardovaného Kyjeva. „Mám příbuzné na Ukrajině, ale moje rodina žije i tady v Praze, tak jsem přijela za nimi. Včera jsem si vyřídila vízum a teď jsem tady, abych dalším lidem z Ukrajiny nějak pomohla,“ říká Evgenia, která se v Kyjevě živila jako právnička a z Prahy se rozhodla pomoci jako dobrovolnice.

Vyzkoušej předplatné REFRESHER+
a čti vše bez omezení
Přidej se k předplatitelům
nebo Odemkni článek přes SMS
Pošli SMS na 90211 s textem CLANEK 111616 a dočti tento článek.
Cena SMS za otevření článků je 89 Kč s DPH. Jak to funguje?
Dočti článek do konce za SMS v hodnotě 89 Kč. Jak to funguje?
POSLAT SMS
Čti články bez omezení celý měsíc – předplatné jen za 36 Kč navíc v porovnaní s jedním článkem. Jak to funguje?
POSLAT SMS
Čti bez omezení celý měsíc. Stačí poslat SMS (za 125 Kč). Jak to funguje?
POSLAT SMS

Co se dozvíš po odemknutí?

  • Co lidé prchající před válkou vzkazují Čechům

  • Proč podle Stanislava, který přijel z Ukrajiny, už napadená země nebude taková jako dřív

  • Jak jedna z dobrovolnic popisuje chod centra a proč se rozhodla zapojit do pomoci

Domů
Sdílet
Diskuse