Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
Rozdáváme lístky na letní festivaly
15. června 2022 20:05
Čas čtení 1:20
Tereza Patočková ČTK

Zvládnutí uprchlické krize či poválečná obnova Ukrajiny. Toto jsou priority České republiky při předsednictví v Radě EU

Zvládnutí uprchlické krize či poválečná obnova Ukrajiny. Toto jsou priority České republiky při předsednictví v Radě EU
Zdroj: Úřad vlády ČR
NEWS EVROPSKÁ UNIE PETR FIALA VÁLKA NA UKRAJINĚ ZPRÁVY Z DOMOVA
Uložit Uložené

Ministr Bek uvedl, že ztráta obchodních příležitostí v Rusku musí být vyvážena otevíráním příležitostí v jiných částech světa.

Zvládnutí uprchlické krize a poválečná obnova Ukrajiny, energetická bezpečnost nebo posílení obranných kapacit a kybernetická bezpečnost budou prioritami České republiky při předsednictví v Radě Evropské unie, které nastane v druhé polovině roku. Mezi pět hlavních témat patří také strategická odolnost evropské ekonomiky a odolnost demokratických institucí. Na dnešní tiskové konferenci to oznámili premiér Petr Fiala (ODS) a ministr pro evropské záležitosti Mikuláš Bek. 

Doporučeno
Fiala: PKN Orlen investuje do české energetiky přes 10 miliard korun Fiala: PKN Orlen investuje do české energetiky přes 10 miliard korun 15. června 2022 18:20

Priority předsednictví výrazně ovlivnila ruská invaze na Ukrajinu. Po svém nástupu do funkce loni v prosinci Bek hovořil o vypořádání se s následky koronavirové krize, politice související se změnami klimatu a řešení problematiky migrace a bezpečnosti. „Do začátku války se témata předsednictví točila kolem dvou os, a to byla zelená a digitální tranzice. To nepochybně zůstává, ale ještě se do toho nyní přidala také témata bezpečnosti," uvedl Bek.

„Ruská invaze na Ukrajinu otřásla mnoha našimi jistotami, oslabila a odhalila slabiny bezpečnostní architektury v Evropě, kterou budeme muset nově uchopit a hlavně aktivně – nikoli jenom jako pozorovatelé spoléhající na ostatní – rozvíjet,“ řekl Fiala.

Petr Fiala
Zdroj: Občanská demokratická strana

Všechny pilíře podle premiéra zahrnují dlouhodobé strategické zájmy a priority České republiky a hodnoty, které Česko dlouhodobě zastává a na které je hrdé. „Spolu s našimi evropskými partnery budeme během šesti měsíců v čele Evropské unie usilovat o to, abychom byli společně silnější a abychom tuto naši silu dokázali využít ve prospěch těch, kteří ji potřebují,“ dodal ministerský předseda.

Ministr Bek následně dodal, že ztráta obchodních příležitostí v Rusku musí být vyvážena otevíráním příležitostí v jiných částech světa. 

Stejně jako v roce 2009 se podle něj Česko chopí kormidla v nelehkém období. „Naše jedinečná historická zkušenost s ruskou okupací nás naučila, že umíme čelit těžkým momentům, vzájemně si pomáhat a postavit se za to, co je správné. Tohoto úkolu se po třech letech příprav zhostíme sebevědomě a zároveň s vědomím odpovědnosti za výsledek,“ dodal Fiala.

Doporučeno
Zakazuje nám tuzemák a rozhodují nikým nevolení úředníci. Toto jsou nejčastější otázky a mýty o EU Zakazuje nám tuzemák a rozhodují nikým nevolení úředníci. Toto jsou nejčastější otázky a mýty o EU 4. června 2024 8:00

Kromě priorit bylo na tiskové konferenci představeno také logo, oficiální klip a upomínkové předměty. Mezi nimi také například nová česká známka, která bude vydána v nákladu 400 tisíc kusů a jejíž design a výtvarný návrh zpracoval Filip Hejduk.

Předsednictví v EU 2022.
Předsednictví v EU 2022. Zdroj: Vláda ČR
Domů
Sdílet
Diskuse