Netušil jsem, jak může být taková procházka po známých ulicích ve městě, ve kterém žiji roky, tak obohacující o nové informace. Většinu informací jsem vědět chtěl, jiné zas ne. Ale určitě toho nelituji.
Když dokončuji přípravy k odchodu, spustí se bouřka. Kleju. Čeká mě totiž dost zajímavý program v rámci brněnského Pride Weeku. Mám v plánu projít historickým středem města, který dnes již poměrně dobře znám, v rámci úplně jiné perspektivy.
E-mail, na který mi odpověděla organizátorka Barbora Veselá, mě ujistil, že půjde o „výživnou“ procházku. Čtu, že bude trvat až dvě hodiny a že se zastavíme až na deseti místech. Upřímně si nejsem jistý, jestli dokážu z hlavy vyjmenovat alespoň pět názvů brněnských queer podniků, takže jsem dost zvědavý.
K procházce se připojí i předseda správní rady nestátní neziskové organizace STUD, jež všechny podobné akce zastřešuje, Marek Christ. Bude tedy prostor i na kladení organizačních otázek. Tak pojďme na to.
Teplá procházka
Nebudu lhát, sám jsem brněnským LGBTQ+ životem prakticky nepolíben. Queer nejsem, spolky neznám a o podobnou akci zavadím spíše náhodou. Proto mi nejprve nedochází, proč se setkáváme na Moravském náměstí před sochou Jošta Lucemburského. Pokud ses ale někdy do Brna zatoulal*a, víš, že je to město zvláštních monumentů. Nejenže místní orloj připomíná ztopořený úd, ale i podhled Joštovy sochy náramně připomíná falus. Jak se ale později dozvím, je to nejspíš kvůli něčemu jinému.
Zpovzdálí zjišťuji, že se pár minut před začátkem u sochy potlouká jen pár osob, opodál nicméně poznávám organizátory. Nepletu se, mají s sebou jasnou identifikaci – duhovou vlajku. Jak ale odbije šestá hodina, najednou je s námi na startovní čáře asi padesát rozmanitých lidí. Někdo přišel sám, jiní ve skupince. Jsou zde starší lidé i lidé evidentně mladší a nebýt stejnopohlavních párů, vypadali bychom spíše jako studijní univerzitní skupina.
Dokonce jsme byli i vedeni akademikem, sociálním geografem Ondřejem Šerým, kterého mi představila Barbora. A když na místo dorazí i Marek Christ, začínáme. Nejprve se setkávám s pojmem „teplá procházka“, o němž jsem se domníval, že bude vnímán spíše hanlivě. Všichni kolem se ale smějí.
Pořizuji pár fotek a doktor Šerý začíná. Seznamuje nás s významem sociální geografie, která se spíše než na místopis zaměřuje na „časoprostorové i městské vztahy“. Slibuje nám také dobové tematické úryvky, například z časopisu SOHO revue, který vycházel v 90. letech, nebo z bulletinu Studna, kde jsou jednotlivé recenze na queer podniky. Jinými slovy, má mou pozornost.
Co se dozvíš po odemknutí?
- Co je darkroom,
- co znamená holanda,
- proč se queer podniky v Brně koncentrují na jednom místě,
- jakou hrálo Brno roli v queer historii,
- jaká je budoucnost queer podniků.