Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
28. června 2022 v 11:30
Čas čtení 11:10
Vojtěch Vanda

Reportáž: Šel jsem po stopách brněnských queer podniků. Poznal jsem historii LGBTQ+ osob i tajemství barů a klubů

REFRESHER BRNO LGBTQ+ LIDÉ
Uložit Uložené

Netušil jsem, jak může být taková procházka po známých ulicích ve městě, ve kterém žiji roky, tak obohacující o nové informace. Většinu informací jsem vědět chtěl, jiné zas ne. Ale určitě toho nelituji.

Když dokončuji přípravy k odchodu, spustí se bouřka. Kleju. Čeká mě totiž dost zajímavý program v rámci brněnského Pride Weeku. Mám v plánu projít historickým středem města, který dnes již poměrně dobře znám, v rámci úplně jiné perspektivy. 

 
 
 
Zobrazit příspěvek na Instagramu
 
 
 

Příspěvek sdílený Queer Kód (@queerkod)

E-mail, na který mi odpověděla organizátorka Barbora Veselá, mě ujistil, že půjde o „výživnou“ procházku. Čtu, že bude trvat až dvě hodiny a že se zastavíme až na deseti místech. Upřímně si nejsem jistý, jestli dokážu z hlavy vyjmenovat alespoň pět názvů brněnských queer podniků, takže jsem dost zvědavý.

K procházce se připojí i předseda správní rady nestátní neziskové organizace STUD, jež všechny podobné akce zastřešuje, Marek Christ. Bude tedy prostor i na kladení organizačních otázek. Tak pojďme na to.

Teplá procházka

Nebudu lhát, sám jsem brněnským LGBTQ+ životem prakticky nepolíben. Queer nejsem, spolky neznám a o podobnou akci zavadím spíše náhodou. Proto mi nejprve nedochází, proč se setkáváme na Moravském náměstí před sochou Jošta Lucemburského. Pokud ses ale někdy do Brna zatoulal*a, víš, že je to město zvláštních monumentů. Nejenže místní orloj připomíná ztopořený úd, ale i podhled Joštovy sochy náramně připomíná falus. Jak se ale později dozvím, je to nejspíš kvůli něčemu jinému.

mapa
Zdroj: REFRESHER/Eliška Kubů

Zpovzdálí zjišťuji, že se pár minut před začátkem u sochy potlouká jen pár osob, opodál nicméně poznávám organizátory. Nepletu se, mají s sebou jasnou identifikaci – duhovou vlajku. Jak ale odbije šestá hodina, najednou je s námi na startovní čáře asi padesát rozmanitých lidí. Někdo přišel sám, jiní ve skupince. Jsou zde starší lidé i lidé evidentně mladší a nebýt stejnopohlavních párů, vypadali bychom spíše jako studijní univerzitní skupina.

Doporučeno
Nejlepší kopečkové zmrzliny v Brně podle místních. Otestovali jsme všechny, jedna jasně vede Nejlepší kopečkové zmrzliny v Brně podle místních. Otestovali jsme všechny, jedna jasně vede 31. května 2024 v 11:00

Dokonce jsme byli i vedeni akademikem, sociálním geografem Ondřejem Šerým, kterého mi představila Barbora. A když na místo dorazí i Marek Christ, začínáme. Nejprve se setkávám s pojmem „teplá procházka“, o němž jsem se domníval, že bude vnímán spíše hanlivě. Všichni kolem se ale smějí.

brno queer pochod
Zdroj: REFRESHER/Vojtěch Vanda

Pořizuji pár fotek a doktor Šerý začíná. Seznamuje nás s významem sociální geografie, která se spíše než na místopis zaměřuje na „časoprostorové i městské vztahy“. Slibuje nám také dobové tematické úryvky, například z časopisu SOHO revue, který vycházel v 90. letech, nebo z bulletinu Studna, kde jsou jednotlivé recenze na queer podniky. Jinými slovy, má mou pozornost.

Přidej se do klubu REFRESHER+
Základní
125 Kč
Účtuje se jednou za 4 týdny
Přístup k prémiovým článkům
Přístup k benefitům
Méně reklam
150 kreditů každé 4 týdny na nákup benefitů
Roční
1 250 Kč
Účtuje se jednou za rok
Přístup k prémiovým článkům
Přístup k benefitům
Úplně bez reklam
2 000 kreditů ihned na nákup benefitů
Sdílení článků kámošům a kámoškám
Všechny možnosti předplatnéhoMám slevový kód
Dokončením souhlasím s pravidly a podmínkami portálu Refresher.
Vyzkoušej předplatné REFRESHER+
a čti vše bez omezení
Přidej se k předplatitelům
nebo Odemkni článek přes SMS
Pošli SMS na 90211 s textem CLANEK 116971 a dočti tento článek.
Cena SMS za otevření článků je 89 Kč s DPH. Jak to funguje?
Dočti článek do konce za SMS v hodnotě 89 Kč. Jak to funguje?
POSLAT SMS
Čti články bez omezení celý měsíc – předplatné jen za 36 Kč navíc v porovnaní s jedním článkem. Jak to funguje?
POSLAT SMS
Čti bez omezení celý měsíc. Stačí poslat SMS (za 125 Kč). Jak to funguje?
POSLAT SMS

Co se dozvíš po odemknutí?

- Co je darkroom,

- co znamená holanda,

- proč se queer podniky v Brně koncentrují na jednom místě,

- jakou hrálo Brno roli v queer historii,

- jaká je budoucnost queer podniků.

Domů
Sdílet
Diskuse