Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
🎫 Vyhraj lístky na festivaly: Grape, Sziget, Pohoda, Lovestream a další letní festivaly
3. července 2022 8:30
Čas čtení 11:00
Vojtěch Vanda

Histø: Kdyby má hudba vyvolávala u lidí komfort, budu rád. Produkci tvořím klasicky i organizovanou náhodou

Histø: Kdyby má hudba vyvolávala u lidí komfort, budu rád. Produkci tvořím klasicky i organizovanou náhodou
Zdroj: archiv Šimona Veselého, se souhlasem
HUDBA ČESKÝ RAP ELEKTRONICKÁ HUDBA FRESH BEATS RAP VELKÁ BRITÁNIE
Uložit Uložené

Je libo elektro, experimentální zvuk, hip hop a to všechno zabaleno v úhledném balíčku UK soundu? Červnový díl FRESH BEATS se ti bude líbit.

V našem seriálu FRESH RELEASE se ne zřídkakdy setkáš s umělci, kteří se nechávají inspirovat ostrovní hudbou. Rap, elektronika i další žánry z Velké Británie mají nejen na Evropu, ale i na zámoří velký vliv. Hovoříme-li o tamních nejúspěšnějších žánrech v rámci rapové muziky, tak v Česku i jinde najdeme spoustu grimových interpretů. V poslední době zase převládá UK drill.

Co se nejznámějších umělců ovlivněných ostrovní rapovou muzikou týče, nejspíš každý z nás dokáže vyjmenovat spoustu českých začátečníků i stálic za mikrofonem. Tento seriál se ale nejmenuje FRESH BEATS jen tak pro nic za nic.

V červenci bychom ti rádi představili někoho, pro nějž je celá UK elektro/dub/rap scéna mikrokosmem, jenž jej provází od útlého dětství. Někoho, kdo prozatím není úplně vidět, avšak zasvěcení jeho jméno docela dobře poznají. Někoho, kdo se rozhodl za svým hudebním snem jít, a dokonce jej i studovat. Představujeme ti znojemského rodáka, který ještě stále vystupuje pod jménem Histø.

 
 
 
Zobrazit příspěvek na Instagramu
 
 
 

Příspěvek sdílený Histø (@histo_them)

Doporučeno
Chtěl být zpěvák a DJ, místo toho produkuje tracky českým rapovým hvězdám. Tréma je můj největší nepřítel, říká Bloodflow Chtěl být zpěvák a DJ, místo toho produkuje tracky českým rapovým hvězdám. Tréma je můj největší nepřítel, říká Bloodflow 14. května 2022 11:30

Proč stále? Jednoduše proto, že se jedná o jediné dosavadní alter ego, se kterým ses mohl ve spojení s ním na hudebním poli potkat. Jak nám ale hudebník, jehož občanské jméno zní Šimon Veselý, prozradil, brzy to tak už být nemusí. Prozatím jsme se vydali po stopách jeho původního pojmenování. Prozradil, že se jedná o slovní hříčku anglických slov. 

„To ‚his‘ reprezentuje, že ta produkce je moje. Slovo ‚to‘ dává direkci ostatním. Proto mám na Instagramu nick histo_them. Škrtnuté óčko má být tím zpátečním rozcestníkem signalizujícím, že ta hudba je má,“ vysvětluje nám do webkamery.

„Je to vtipnej insight. Bavil mě na tom fakt, že je to kreativní a potenciálně mi to nabízelo způsob realizace i v jiných osobních projektech – různé slovní hříčky s názvy tracků a mým jménem. Ale k tomu jsem se ještě nedostal,“ přiznává.

FRESH RAP je seriál, který ti již déle než rok představuje ty nejzajímavější mladé rapové interprety z celého Česka. Pokud máš zájem si přečíst stories skoro dvacítky rapových osobností, jejichž kariéry brzo zasáhnou (pokud ještě nezasáhly) i tvé uši, klikni sem.

K tomu jsme nedávno začali vydávat i týdenní updaty k tomu, co nového se děje u českých rapových person na come-upu. Takže pokud ještě nesleduješ FRESH RELEASE, klikni sem.

Pokud ses s Histem již setkal a slyšel některé z jeho produkcí, budeš pravděpodobně zasvěceným fanouškem inklinujícím k ostrovnímu soundu. Nejedná se ale o jediný typ muziky, který produkuje. „Producentsky nemám úplně stabilní zvuk. Dost míchám elektroniku s hip hopem, do čehož různě přichází ať už grimový, tak garážový i boombapový beaty,“ nabízí paletu zvuků, která může sedět vlastně všem.

Doporučeno
„Feťák atmosfér“ Paulie Garand prý s novým projektem přechází do jiné éry. Podle nás ale dealera nezměnil „Feťák atmosfér“ Paulie Garand prý s novým projektem přechází do jiné éry. Podle nás ale dealera nezměnil 24. května 2024 13:00

„Histø je pro mě projekt, který roste v průběhu se mnou. Jak mně se vyvíjely skills a učil jsem se nové žánry, tak se s tím měnila tvář Hista. Pro mě nikdy neměl úplnou definici nebo lajnu, po které bych šel, ale rostlo to tak nějak přirozeně podle toho, co jsem chtěl dělat,“ doplňuje.

„Influencnutej“ odmala

Upřímně se ale nedá říct, že by Histø nebyl od počátku něčím ovlivněn. Možná trochu překvapivě zmiňuje, že jej v začátcích, kdy teprve s hudbou koketoval, ovlivnila disneyovka, konkrétně Fantazie, a kromě ní i „sborová až vyloženě worshipová hudba“, jak žánr sám popisuje.


„Do toho jsem v hodně útlém věku, ve čtvrté a páté třídě, měl díky svému staršímu bráchovi hodně velký insight do širokého spektra elektronické hudby, ale převážně UK soundu. K tomu jsem byl influencnutej fakt odmala,“ zmiňuje například poslech post-dubstepu, garage, future garage a z toho plynoucí grime. Když si sami sebe představíme na prvním stupni základní školy, s takovou hudbou bychom se neztotožnili. Pro Šimona to byla přirozená cesta.

„Poslouchal jsem undergroundové recordy odmala a ani se mi vlastně klasická popová hudba nikdy nevryla pod kůži. Já, když se řekne dětství, si vybavím Buriala, Untrue album a další releasy. Pak mě ještě bavily věci z období 2010 až 2013,“ doplňuje.

Zpočátku byl však zpěv jediná činnost, která tak nějak mohla naznačovat, že by se mohl v hudební branži realizovat. Tím méně pravděpodobnější bylo, že nestál za mikrofonem, ale seděl u DAW. „Kromě zpěvu jsem nehrál na žádný instrument a nikdy jsem nechodil do žádný ZUŠky,“ připomíná. A i když se může zdát, že je to trochu pohádkově přitažené za vlasy, láska k hudbě byla hlavním faktorem, jenž mu nakonec určil kariérní dráhu.

Doporučeno
Rapová válka Drake vs. Kendrick Lamar skončila, přinesla nevídanou hru slov, skryté dítě i krev. Kdo je vítězem? Rapová válka Drake vs. Kendrick Lamar skončila, přinesla nevídanou hru slov, skryté dítě i krev. Kdo je vítězem? 15. května 2024 13:00

Ještě v osmé třídě, což je zhruba 8 let zpět, byl schopen vyprodukovat svůj první beat. „První hudební programy jsem zkoušel už na základce, ale bylo to příliš sofistikované a v angličtině, takže jsem ze svých pokusů vyšel hrozně frustrovaný a vždy jsem s tím seknul,“ připomíná počáteční neúspěch.

Přidej se do klubu REFRESHER+
Základní
125 Kč
Účtuje se jednou za 4 týdny
Přístup k prémiovým článkům
 • Přístup k benefitům
 • Méně reklam
 • 150 kreditů každé 4 týdny na nákup benefitů
 • Všechny možnosti předplatnéhoMám slevový kód
  Měj aktivní roční předplatné REFRESHER+ a získej lístek na festival dle vlastního výběru.Zapoj se do slosování
  Dokončením souhlasím s pravidly a podmínkami portálu Refresher.
  Vyzkoušej předplatné REFRESHER+
  a čti vše bez omezení
  Přidej se k předplatitelům
  nebo Odemkni článek přes SMS
  Pošli SMS na 90211 s textem CLANEK 117051 a dočti tento článek.
  Cena SMS za otevření článků je 89 Kč s DPH. Jak to funguje?
  Dočti článek do konce za SMS v hodnotě 89 Kč. Jak to funguje?
  POSLAT SMS
  Čti články bez omezení celý měsíc – předplatné jen za 36 Kč navíc v porovnaní s jedním článkem. Jak to funguje?
  POSLAT SMS
  Čti bez omezení celý měsíc. Stačí poslat SMS (za 125 Kč). Jak to funguje?
  POSLAT SMS

  Co se dozvíš po odemknutí?

  • Jaký přístup by měl člověk podle Hista zaujmout, aby se stal producentem.
  • Které DAW používá.
  • Kterou anglickou producentskou školu navštěvuje.
  • Čím se inspiruje a jaký je jeho tvůrčí postup.
  • Proč samploval psa.
  • Co mu chybí v českém rapu ve vztahu umělec/producent.
  Domů
  Sdílet
  Diskuse