Boj o Hadí ostrov, jenž na začátku války na Ukrajině proslul nejen díky hlášce, pomocí které ukrajinští obránci poslali ruské plavidlo do patřičných mezí, má pro Ukrajinu pozitivní pokračování.
Hadí ostrov již není v rukách ruské armády. Ohlásilo to ruské ministerstvo obrany, což potvrdila ukrajinská strana. Podle informací BBC, jež citovalo Rusko, se invazní jednotky stáhly na „důkaz dobré vůle“. Necelý kilometr čtvereční skaliska v Černém moři, který se nachází blízko jihozápadní části Ukrajiny a má obrovský strategický význam, je nyní pod ukrajinským vlivem.
„Ruské jednotky dnes dokončily plnění úkolů na Hadím ostrově a jako gesto dobré vůle stáhly tamní umístěnou posádku,“ uvedlo ruské ministerstvo obrany. Od té doby, co byl Hadí ostrov v ruských rukách, se Ukrajina bála možného umístění protivzdušných systémů s dlouhým dostřelem. Rusko by v takovém případě mohlo ostřelovat ukrajinskou pevninu. Z toho důvodu byl ostrov pod neustálou palbou obránců, což přineslo své výsledky.
„BUM! Na Hadím ostrově již nejsou žádní ruští vojáci. Naše ozbrojené složky odvedly dobrou práci. V nejbližší době přijdu s dalšími bombovými zprávami. Vše bude Ukrajiny,“ vzkázal přes Twitter šéf prezidentské kanceláře Ukrajiny Andrij Jermak.
Hadí ostrov
O důležitosti Hadího ostrova jsme psali na konci května. Původně rumunský ostrov, který získal Sovětský svaz, si po jeho rozpadu v roce 1991 nárokovala právě Ukrajina. Jde totiž o pozici, z níž se dá kontrolovat plavba lodí směřujících k jižní Ukrajině ze všech směrů.
„Pokud by ruské jednotky obsadily Hadí ostrov a vybudovaly na něm svůj systém protivzdušné obrany, získají kontrolu nad mořem, souší a vzduchem v severozápadní části Černého moře a na jihu Ukrajiny,“ uvedl tehdy pro BBC ukrajinský bezpečnostní expert Oleg Ždanov. Ostrov by se stal branou pro invazi na jihozápad země, zejména do Oděsy.
Ukrajinci však vylodění zabránili. Jednak svou vůlí ostrov bránit, kterou vyjádřila hned na začátku invaze statečná posádka desítky mužů, jež se svou hláškou „Ruská válečná lodi, jdi do p*dele“ odpověděla výzvě křižníku Moskva k odložení zbraní, jednak ničením zde kotvících či kolemplujících bitevních lodí nepřítele. Ustavičné bombardování nakonec vyhnalo ruské vojsko pryč. Dle poděkování generála Valerije Zalužného sehráli významnou roli hlavně obránci Oděsy.
Budoucnost ostrova
Nyní se očekává, že Ukrajina přistoupí ke stejné taktice, kterou chtělo využít ruské námořnictvo, a pomocí svých lodí bude chtít na ostrově instalovat obranné systémy, jež by umožnily větší bezpečnost v okolí. Dle britského premiéra Borise Johnsona se jedná o důkaz, že ukrajinská armáda umí velmi dobře bojovat.
„Pokud jste chtěli důkaz o úžasné schopnosti Ukrajinců bránit se, překonat nepřízeň osudu a odrazit Rusy, podívejte se, co se právě dnes stalo na Hadím ostrově, kde se Rusko opět muselo vzdát,“ řekl ve čtvrtek na summitu NATO v Madridu. „Nakonec se ukáže, že pro Putina bude Ukrajina – která odmítá jeho vliv – neovládnutelná,“ dodal.