Český hydrometeorologický ústav vydal mapu pravděpodobnosti růstu hub.
Houbaření patří k jedněm z klasických českých koníčků. Nadšenci s košíky si bedlivě střeží svá místa, aby se vraceli domů s co největší kořistí. Pokud také patříš k lidem, kteří do lesů za úrodou rádi vyráží, už nemusíš nechávat své pátrání náhodě. Český hydrometeorologický ústav přišel s novým projektem, který ti ukáže pravděpodobnost růstu hub.
To, jak houby porostou, počítá ústav podle indexu API30. Tento index udává, jak se půda nasytila vodou v uplynulých třiceti dnech. Jeho kombinací s průměrnými teplotami za uplynulý týden lze vypočítat, kde se houby nejvíce urodí. Podle stránek projektu platí, že houby začínají růst nejvíce přibližně deset dní po vydatných deštích v kombinaci s teplým počasím. Nejlepší úroda je v rozmezí července a září.
„Hodnota API30 je násobena koeficientem vycházejícím z průměrné teploty v posledních sedmi dnech, jelikož v nejteplejších měsících je potenciál výparu spadlých srážek výrazně vyšší. Stejný úhrn srážek je proto méně ‚efektivní‘ pro růst hub například v srpnu než v červnu,“ uvádí Český hydrometeorologický ústav na stránkách.
Podle něj je pro růst hub klíčová také vodní bilance. Teploty, které vlivem klimatické změny rostou, zvyšují výpary z půdy, a tím snižují vodu houbám dostupnou. ČHMÚ předpokládá, že tento fakt bude mít v budoucnu negativní dopad i na růst hub.
Pokud se chystáš na houby a chceš vědět, jaké jsou tvoje šance na bohatou nadílku, můžeš se předem podívat na mapu pravděpodobnosti růstu hub.