Až 75 % českých občanů souhlasí s přijímáním uprchlíků z Ukrajiny, ale jen desetina je pro možnost jejich trvalého usazení, vyplývá z průzkumu.
Z výzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM), který probíhal od konce března do začátku května tohoto roku, vyplývá, že zájem o aktuální vývoj kolem uprchlíků z Ukrajiny je výrazně vyšší než při předešlých migračních vlnách v letech 2017 a 2018, zejména z Afriky a Blízkého východu. Zájem je ovšem srovnatelný s rokem 2016.
O aktuální vývoj situace související s ukrajinskými uprchlíky se tak nyní zajímá 66 % českých občanů. Naopak nezájem vyjádřilo 34 % respondentů. Zájem o vývoj situace se pak podle výsledků výzkumu zvyšuje spolu s nejvyšším dosaženým vzděláním a obecným zájmem o politiku.
Dále výzkumníci z CVVM zjistili, že s přijímáním uprchlíků z Ukrajiny souhlasí 75 % dotázaných, přičemž 27 % odpovědělo „rozhodně ano“. Proti přijetí se vyslovilo 23 % respondentů a 8 % z nich uvedlo variantu odpovědi „rozhodně ne“. Zbývající respondenti nedokázali na otázku odpovědět.
Ukázalo se tak, že postoje k uprchlíkům z Ukrajiny jsou výrazně vstřícnější než k uprchlíkům z Blízkého východu a severní Afriky. Vyšší podporu podle výzkumu vyjadřují absolventi vysokých škol, respondenti s dobrou životní úrovní, lidé hlásící se k pravici a ti, kteří se zajímají o situaci na Ukrajině.
Pouze desetina je pro možnost trvalého usazení
Pouze 10 % respondentů se ale vyslovilo pro možnost trvalého usazení těchto uprchlíků v Česku, další tři čtvrtiny (75 %) upřednostňují pouze dočasné přijetí s následným návratem do země původu, jakmile bude takový návrat možný. 13 % dotázaných uvedlo, že by Česko uprchlíky z Ukrajiny nemělo přijímat vůbec. Takový postoj zaujímali ve zvýšené míře lidé bez maturitního vzdělání, ti, kteří svou vlastní životní úroveň hodnotí jako špatnou, a lidé nezajímající se vůbec o politiku a o vývoj situace na Ukrajině.
„U dlouhodobého přijetí uprchlíků z Ukrajiny se asi třípětinová většina respondentů z těch, kdo jejich přijímání explicitně neodmítli, vyslovila pro to, aby jejich počet byl do 100 tisíc, přičemž 37 % soudí, že by jejich počet měl být nanejvýš do 50 tisíc. Asi sedmina jako akceptovatelný počet vidí v rozmezí od 100 do 250 tisíc a jen o málo více než desetina si myslí, že by to mělo být od 250 tisíc výše,“ uvedl Jan Červenka z CVVM.
Výzkum CVVM se uskutečnil mezi 18. březnem až 9. květnem 2022. Zúčastnilo se jej 845 obyvatel České republiky nad 15 let.