Otázka, kterou redakce Refresheru rozeslala českým poslancům a poslankyním, zněla jednoduše: Považujete se za feministu*feministku?
Dnes a denně jsme svědky toho, že feminismus se v české vysoké politice stále úplně „nenosí“. Přihlásí-li se k němu politik či politička veřejně, bohužel si pod sebou tak trochu podřezává větev. Mnozí proto raději volí strategii popírání svého feminismu, označují jej za „další ideologii ze Západu“ nebo se od něj zcela distancují slovy, že nálepkování do politiky nepatří. Takovou cestu možná zvolila i prezidentská kandidátka Danuše Nerudová. Navzdory některým svým aktivitám a činům, které by se jistě daly označit za feministické, opakovaně uvádí, že feministkou není.
Pokud se ale vysoko postavené ženy (a muži) nepřestanou vymezovat vůči feminismu, zatímco si plně užívají jeho přínosů, nic se nezmění. Jedná se o začarovaný kruh.
Jak se ale ukázalo i z ankety, kterou Refresher provedl mezi současnými poslankyněmi a poslanci, za negativním postojem vůči feminismu mnohdy stojí jeho pouhé nepochopení či neznalost. Někteří politici a političky, které jsme oslovili, dokonce přiznali, že neví, jak s daným termínem naložit. Po jeho osvětlení se ukázalo, že se vlastně za feminist*ky považují.
V naší anketě také často zazníval protiargument, že je otázka příliš široká. Feminismus má totiž mnoho podob, forem, vln a směrů. Takové tvrzení ale lze aplikovat na takřka jakýkoli soudobý myšlenkový směr. Není nutné se naprosto bezpodmínečně ztotožňovat se všemi odnožemi a názory.
Záměrně stroze položenou otázku: „Považujete se za feministu*feministku?“ jsme rozeslali všem 200 poslankyním a poslancům. Vyjádřit se rozhodla pouze necelá čtvrtina z nich – 22 političek a 27 politiků. Prohlédni si jejich vyjádření a odůvodnění v naší interaktivní infografice: