Lifestylový obsah, který inspiruje, vzdělává i baví, najdeš na webu Refresher.
Články o módě, hudbě, sportu či jiných zajímavostech najdeš na webu Refresher. Čti rozhovory se zajímavými osobnostmi, otestuj se v kvízech, načerpej inspiraci, co sledovat, poslouchat nebo jaké trendy právě letí. Sleduj lifestylový obsah na webu Refresher.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na www.refresher.cz
Barbora Volfová TASR
27. července 2022 20:55
Čas čtení 0:45

Bunda Buzze Aldrina z první cesty na Měsíc se vydražila za 68 milionů korun

Kategorie:
News
Uložit Uložené
Bunda Buzze Aldrina z první cesty na Měsíc se vydražila za 68 milionů korun
Zdroj: JSC

Prodej, který se uskutečnil v aukční síni Sotheby's v New Yorku, učinil z oděvu nejdražší prodávanou bundu v aukci a také nejcennější americký artefakt, který byl ve vesmíru.

Za bundu, kterou měl americký astronaut Edwin –⁠ přezdívaný „Buzz“ –⁠ Aldrin oblečenou v roce 1969 během historicky první mise na Měsíc, zaplatil její nový majitel téměř 2,8 milionu dolarů (zhruba 68 milionů korun). Informuje o tom agentura TASR.


Podle aukční síně Sotheby's, která prodej realizovala, je tato částka nejvyšší za jakýkoli artefakt amerického vesmírného letu prodaný v aukci. Její úspěšný majitel, který se dražby zúčastnil telefonicky, přeplatil několik dalších zájemců. Dražba trvala necelých deset minut.

Buzz Aldrin v roce 1969.
Buzz Aldrin v roce 1969. Zdroj: Wikimedia/NASA/volně k užítí


Na levém předním díle bundy je jmenovka s Aldrinovým jménem a pod ní je emblém mise Apollo 11. Levý rukáv v ramenní části zdobí americká vlajka. Podle Sotheby's je bunda vyrobena z ohnivzdorného materiálu, známého jako látka Beta, který se začal používat v reakci na požár z roku 1967, při kterém na palubě Apolla 1 zahynuli tři astronauti.

10. června 2024 14:00 Čas čtení 5:27 Jak se z chudé dívky s depresemi stala ikona pro celý módní svět. Kdo je milionářka Emma Chamberlain? Jak se z chudé dívky s depresemi stala ikona pro celý módní svět. Kdo je milionářka Emma Chamberlain?

V tiskovém prohlášení Aldrin uvedl, že sbírka představuje „shrnutí“ jeho kariéry astronauta.
„Po hlubokém zvážení nastal správný čas sdílet se světem tyto předměty, které jsou pro mnohé symboly historického okamžiku, ale pro mě vždy zůstaly osobními mementy života zasvěceného vědě a průzkumu,“řekl dvaadevadesátiletý astronaut. 

Bývalý astronaut Buzz Aldrin. Foto z roku 2019.
Bývalý astronaut Buzz Aldrin. Foto z roku 2019. Zdroj: Wikimedia/The White House, Washington, DC/volně k užití

Aldrin a Neil Armstrong se 20. července 1969 stali prvními astronauty, kteří se prošli po Měsíci. 

Domů
Sdílet
Diskuse