Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.
V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Prohlédni si konkrétní kroky k energeticky šetrnějšímu pobytu na internetu.
Stále intenzivněji si uvědomujeme, že výběr jídla, oblečení či dovolenkové destinace za sebou zanechává ekologickou stopu. Výjimkou však není ani naše aktivita na internetu, jakkoli paradoxně to může znít.
Během pandemie koronaviru jsme do virtuální sítě přenesli všichni obrovskou část našich pracovních i osobních životů. Pokud by byl dnes internet země, v žebříčku energetické spotřeby světa by se dokonce ocitl v první pětce největších znečišťovatelů. Podle Cleanfoxuje naše aktivita na internetu zodpovědná až za 2 % světových emisí oxidu uhličitého (CO2).
Podle poradenské skupiny Communications Chambersvyužila v roce 2011 průměrná domácnost na internetu měsíčně 17 GB dat. V roce 2021 to už bylo 429 GB. Až 80 % všech přijatých dat na internetu pochází z méně než 10 webstránek jako Facebook, YouTube, Netflix či Activision Blizzard.
Dozvídáš se rád nečekané souvislosti a nepohrdneš možností blýsknout se před kamarády nevšedními vědomostmi? Předplať si Refresher+a získej přístup ke stovkám autorských článků věnujících se tématům, která hýbou online i offline světem.
Bermudský trojúhelník internetu
Spotřeba energie probíhá na internetu zjednodušeně na třech úrovních. První: uživatel na svém zařízení sleduje, poslouchá, čte, tvoří a ukládá obsah. Druhá: datacentra tento obsah zpracovávají, skladují a uživatelům odesílají v podobě dat.
A nakonec třetí: navzdory silnému pocitu nemateriálnosti jsou uživatelé na internet připojeni díky fyzické infrastruktuře, tedy anténám, kabelům a v neposlední řadě i routerům a koncovým zařízením.
Datacentra
Idea „cloudu“ (v překladu oblak) evokuje nemateriálnost. Každá aktivita však ve skutečnosti spoléhá na miliony fyzických serverů v datových centrech po celém světě, která jsou propojena tisíci kilometrů (i) podmořských kabelů.
Veškerá aktivita na internetu je spravována obrovskými datacentry, která potřebují energii k provozu i chlazení. Na světě bylo v roce 2021 přes 8 000 datacenter, nejvíce, hned 2 600 z nich, je v USA. Objem celosvětově uložených dat se díky zvětšování kapacit paměti zdvojnásobí každé dva roky.
Největší profit ze společností provozujících datacentra má společnost Amazon, která díky své divizi AWS (Amazon Web Services) spravuje data Netflixu, Disney, Tinderu či CIA. AWS vznikly v roce 2003 a pronájem datacenter pro správu firemních cloudů dnes Amazonu vydělá až 60 % veškerého profitu čili přes 50 miliard dolarů za rok.
Datacentra mají přitom obrovskou spotřebu energie spojenou s nutností neustálého chlazení, které spotřebuje až jednu pětinu potřebné elektrické energie. Pozoruhodnou odpověď na energetickou náročnost chlazení zkoumá Microsoft, který testuje možnost bezúdržbových datacenter na dně moří.
Projekt Natick, ve kterém budou podmořská datacentra spoléhat na přísun elektrické energie z větrných elektráren, je podle Microsoftu navíc až osmkrát spolehlivější než konvenční datacentra.
Kapky v moři aneb co můžeš udělat ty?
Na množství zpracovaných a uložených dat má vliv každý z nás. Prohlédni si podněty k zamyšlení i praktické rady, jak snížit ekologickou stopu svého surfování.
E-maily
Přidej se do klubu Refresher+ již od 125 Kč 25 Kč
Co se dozvíš po odemčení?
Zda je ekologičtější hudbu stahovat, nebo streamovat.
Jaký problém je spjat s ekologickým prohlížečem Ecosia.
Proč představují kryptoměny obrovskou ekologickou zátěž.
I ty máš možná ve své e-mailové schránce desítky, stovky nebo více než tisíce nepřečtených zpráv. Věz, že s e-mailovou schránkou je spojeno „spící znečištění“. Všechny uložené zprávy totiž spolu kladou vysoké nároky na datová centra.
Další stovky nevyžádaných e-mailů se rovněž hromadí i na tvém pět let starém účtu, který už vůbec nepoužíváš. Nastal čas pouklízet, odhlásit se z nechtěných newsfiltrů a vymazat staré zapomenuté zprávy. Podle Statista.com tvoří totiž více než polovinu všech mailových zpráv právě spam.
Uhlíková cena e-mailu s 1MB přílohou je podle francouzské agentury pro ekologickou tranzici ADEME19 gramů CO2. To není mnoho, řekneš si. Vezmeme-li však v úvahu všechny odeslané e-maily na světě, za pouhou hodinu přijdeme k číslu 12 miliard e-mailů, které vyprodukují emise srovnatelné se spalováním přes 4 000 tun fosilních paliv.
Pokud se ti nechce odhlašovat z nevyžádaných mailinglistů manuálně, můžeš využít aplikaci Cleanfox. Ta po jednoduché synchronizaci podrobně, i když trochu zdlouhavě, proskenuje a vyčistí všechny adresy v adresáři. Během několikahodinového scanningu můžeš svoji schránku nadále používat.
Podle Euronewsbychom měli také zvážit, zda jsou i všechny vyžádané e-maily skutečně potřebné. „Pokud by každý dospělý Brit neodeslal byť jen jeden děkovný e-mail, za rok bychom ušetřili více než 16 000 tun CO2 ročně – což se rovná 81 000 letů z Londýna do Madridu.“
Streaming
Obrovskou část našeho volného času už několik let věnujeme sledování filmů, seriálů či sportovních akcí přes streaming. Přestože bude náš výběr streamovacích platforem asi vždy primárně záviset na jejich nabídce, našem vkusu a peněžence, i v tomto případě máme manévrovací prostor.
Každá platforma nabízí svůj obsah díky pronájmu kapacity datacenter. Ta mohou, ale nemusí přistupovat šetrně k životnímu prostředí. Ve starším výzkumu z roku 2017 se na ekologický dopad platforem podívala mezinárodní nevládní organizace Greenpeace.
YouTube v jejím srovnání ekologických dopadů předstihl u nás nejoblíbenější Netflix. Podle Greenpeace používá Netflix datacentra AWS, přičemž YouTube spoléhá na ty „ekologičtější“ od Googlu. Vzhledem k omezenému počtu zkoumaných platforem a roku studie v projektu Clickcleanmusíme brát závěry s rezervou.
Hodina sledování obsahu na Netflixu podle organizace Carbon Trust vyloučí zhruba 55 gramů ekvivalentu CO2, tedy asi tolik, kolik tvé auto během 300metrové jízdy. Podle The Guardian vyprodukovali diváci během prvního měsíce sledování 10 nejpopulárnějších show platformy za 6 miliard hodin streamování emise srovnatelné s procestovanou vzdáleností autem v délce 1,8 miliardy kilometrů.
Netflix plánuje být po vzoru Microsoftu, Applu či Facebooku již brzy uhlíkově neutrální. Chtěl by to stihnout do konce roku 2022. Dom Robinson z ekologické iniciativy Greening of Streaming se však obává, že digitální firmy proklamované neutrality dosáhnou spíše účetní tvořivostí než skutečnými zelenými inovacemi v oblasti šetření energií.
A nakonec ještě jeden podnět. Sám určitě znáš frustrující boj s pomalým internetem, po kterém jsi často nucen snížit své nároky na kvalitu videa. Stojí ovšem hon za co nejčistším, ale energeticky náročnějším zobrazením ve 4K či 8K kvalitě skutečně za to? Neužiješ si kvalitní obsah i v nižší kvalitě?
Hry a hudba
Hry odpovídaly v roce 2020 „jen“ za 7 % globálních požadavků na internetovou síť. Hromadný přesun hráčů na technologii streamingu však postupně ekologickou stopu videoherního průmyslu stále zvyšuje. Hráči online her totiž podle Earth.orgpoužívají až o 156 % více energie než hráči offline.
Podle OSNhraje na světě videohry 2,6 miliardy lidí a herní průmysl ročně generuje 116 miliard eur (tedy téměř tři biliony korun), tedy více než Hollywood, Bollywood a prodej hudebních nosičů dohromady. Stahování kopie hry má podle DWve srovnání s fyzickým nosičem nižší CO2 stopu jen v případě, že její velikost je nižší než 1,3 GB, což je u moderních her vzácné.
Jen za rok 2020 vyloučilo Spotify 70 000 tun ekvivalentu CO2 v důsledku nároku na streaming z cloudu. Snížit kvalitu přehrávání skladeb na streamingových platformách je podobně jako u videí pro mnohé nepřijatelným krokem. Platformy jako Spotify, Deezer, Amazon nebo Apple Music však v rámci předplatného nabízejí možnost stáhnout si oblíbená alba, playlisty či skladby. Měl bys ji využít.
Podle Rolling Stonepřitom spotřebuje stažení i streamování audio obsahu stejnou elektrickou energii. Čím více hudby proto posloucháš z paměti svého zařízení, tím lépe. Poslech z interního úložiště v mobilu má navíc dvakrát menší nárok na jeho baterii.
Pokud by si každý uživatel stáhl všechny zvukové stopy, emise CO2 by se po prvním poslechu snížily až o 80 %. Vůbec nejekologičtější možnost může být paradoxně vlastnit CD nosič. Platí to však jen v případě, když si ho vyslechneš alespoň 27krát.
Google vs. Ecosia
Každé naše vyhledávání na Googlu spotřebuje 5 až 7 gramů CO2, což není vůbec mnoho. Když si to však vynásobíme 3,5 miliardy denních vyhledávání, dostaneme se ke 40 % veškerého znečištění na internetu. Přibližnou spotřebu energie vyhledávání přes Google v reálném čase si můžeš prohlédnout na stránce CO2GLE.
Google svou ekologickou stopu obhajujevýstavbou efektivnějších datacenter, investicemi do čisté energie, a od roku 2007 dokonce deklaruje uhlíkovou neutralitu. Na čistě obnovitelné zdroje se chce spolehnout od roku 2030.
Pokud si chceš vybrat jednoznačnější ekologický prohlížeč, můžeš zkusit prohlížeč Ecosia, který každé vyhledávání odmění výsadbou stromu. Za každé vyhledávání podle Ecosie takto z atmosféry „odeberete“ 1 kilogram CO2. Do projektů zalesňování investuje až 80 % zisku z reklam.
Výběr vhodných lokalit především na jižní polokouli probíhá ve spolupráci s desítkami lokálních neziskovek. Ecosia působí jen v deforestací ohrožených zónách, které přišly o více než 70 % stromů, jako na Madagaskaru či v Burkině Faso. Nepříjemnou zprávou pro potenciální uživatele Ecosie je ale to, že se spoléhá na technologii Bing od Microsoftu.
Kryptoměny
Kryptoměny jsou nechvalně známé svou energetickou náročností. „Těžba“ kryptoměn dnes představuje přibližně 0,5 % spotřeby veškeré energie na světě. Při jedné transakci v bitcoinu se vyloučí ekvivalent 253 kilogramů CO2, což je více než 600 000násobek běžné transakce platební kartou Visa.
O možné budoucnosti se „zelenějšími kryptoměnami“ nepochybuje Greenpeace, který tvrdí, že prostou změnou způsobu potvrzování transakcí je možné snížit spotřebu energie až o 99 %. Podle odborníka na kryptoměny Adama Kraclíka nastoupili na šetrnější způsob ověřování transakcí vývojáři kryptoměny ethereum. Nejoblíbenější kryptoměna bitcoin se však zatím přepisovat svůj kód neodhodlala.