Denisa Šulcová se stala první slovenskou horskou vůdkyní.
Povolání horského vůdce už dávno není jen čistě mužskou záležitostí. Důkazem je i první slovenská vůdkyně Denisa Šulcová, která úspěšně zvládla náročný čtyřletý kurz.
Přestože je v Evropě přes sedm tisíc pět set certifikovaných horských vůdců, jen dvě procenta z nich tvoří ženy. Denisa nám v rozhovoru prozradila, zda podle ní mohou za tento nepoměr náročné fyzické zkoušky nebo i omezený pohled na role ženy v některých zemích. Mimo jiné jsme si s první slovenskou vůdkyní povídali i o tom, jak ji vnímají její kolegové a zda v ni klienti mají stejnou důvěru jako v mužské horské vůdce.
Pokud se ti líbí rozhovory s různými zajímavými lidmi, klikni sem. Chtěl bys jich víc? Přidej se do klubu Refresher+ i ty. Kvalitní obsah totiž můžeme tvořit jen díky podpoře našich čtenářů.
Jsi horskou vůdkyní s mezinárodním certifikátem INTERNATIONAL FEDERATION OF MOUNTAIN GUIDES ASSOCIATIONS. O jaký certifikát se jedná a kde všude platí?
Je to mezinárodní certifikát, který tě opravňuje provázet a poskytovat vůdčí službu téměř na celém světě s výjimkou některých částí zemí, a to Aljašky a Himálaje.
Může si takový certifikát udělat kdokoliv?
Na kurz se může přihlásit každý, kdo se věnuje horským sportům. Konkrétně hovoříme o skalním lezení, horolezectví, lyžování, skialpinismu, ledolezení a mixech. Nejde tedy jen o lezení během letní sezóny, ale také během té zimní. Čím má zájemce o kurz více zkušeností a delší sportovní historii, tím lépe pro něj.
Když se hlásíš na kurz, musíš v první řadě vyplnit seznam, ve kterém přesně jmenuješ, jaké lezecké výstupy a skialpové túry jsi absolvoval za posledních pět let. Samozřejmě popíšeš kdy, s kým a jaké obtížnosti. Tento seznam se vyplňuje zejména proto, aby se na přijímací zkoušky do kurzu dostali lidé, kteří jsou dlouhodoběji aktivní a mají za sebou lezeckou historii. Někdo, kdo si ze dne na den usmyslí, že si chce udělat tento kurz, nemá šanci nabrat do přijímacího řízení potřebné dovednosti a zkušenosti. Časem se to pochopitelně dá.
Radost, kterou zažívám v horách, jsem chtěla zprostředkovat i jiným lidem, tak jako na lyžích.
Takže opravdu to musí být člověk, který má hodně zkušeností...
Ano.
Samozřejmě se najdou i nějací mladí kluci, v budoucnu určitě i ženy, kteří jsou velmi talentovaní a přijímací zkoušky zvládnou navzdory tomu, že se sportu nevěnují extrémně dlouhou dobu.
Jak probíhají zmíněné přijímací zkoušky kurzu?
Co se dozvíš po odemčení?
- Co všechno musí zájemce o kurz zvládnout, aby jej přijali.
- Kolik času trvá úspěšně ukončit kurz.
- Jak vnímají Denisu její mužští kolegové.
- Zda Denise klienti důvěřují stejně jako mužským horským vůdcům.
- Proč je v Evropě tak málo horských vůdkyň.
- Na co by sis měl na horách dávat největší pozor.