Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.
V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Podívali jsme se na nový třídílný dokument o značce Victoria's Secret. Odhaluje temné skandály nablýskaného světa modelingu.
Snad neexistuje žena, která by nepodlehla značce Victoria's Secret, jejím luxusním modelům spodního prádla, odvážným plavkám či saténovému županu. Zatímco kdysi značce vládli andílci s dokonalými postavami, dnes Victoria's Secret přestává zákazníkům říkat, jak mají vypadat, a podporuje je „v každé fázi jejich života“.
Do kampaně obsazuje ženy s křivkami, celebritní „nemodelky“ jako Hailey Bieber nebo Camilu Cabello, ale také první modelku s Downovým syndromem. Nová třídílná minisérie Victoria's Secret: Angels and Demons od režiséra Matta Tyrnauera, ve které vypovídají modelky i bývalí zaměstnanci, odhaluje, co stojí za touto do očí bijící změnou. To, co se dělo v zákulisí, mělo podle dokumentu jen pramálo společného s pozlátkem na pódiu.
Kdysi ses každý rok v zimě těšil na nejočekávanější módní přehlídku s velkolepou produkcí, jejíž součástí byla ta nejzvučnější jména modelingu či hudební scény, sexy kostýmy, světla reflektorů a kulisy místy připomínající vystoupení v Moulin Rouge. Poslední show jsi mohl vidět v roce 2019, po ní napovrch postupně vyplulo několik skandálů.
Mluvilo se o spojení představitelů značky se sexuálním delikventem Jeffreym Epsteinem, nezdravé ideologii, která formovala společnost, či o marketingu, jenž podle některých hraničil s pornem. Zatímco Tyra Banks upřímně přiznává extrémní nároky Victoria's Secret, Heidi Klum tvrdí, že jako andílek zažila nejkrásnější časy. Po zhlédnutí dokumentu nás nenechalo chladnými několik věcí.
V Refresheru ti rádi přinášíme příběhy z módního světa. Pokud tě baví články o historii značek a inspirativních lidech, kteří vynikají v umění, kultuře či módním průmyslu, staň se členem klubu REFRESHER+ a všechny články si přečti bez omezení.
1. První majitel Victoria's Secret spáchal sebevraždu
Značku Victoria's Secret založil v roce 1977 americký obchodník Roy Raymond poté, co chtěl své ženě koupit dárek v obchodě se spodním prádlem a cítil se při tom nepříjemně. Rozhodl se tak vytvořit místo s dámským prádlem, které bylo zaměřeno na kvalitní zákaznický servis i pro muže. Victoria's Secret bylo inspirováno viktoriánskou érou v Anglii, která byla pojmenována po královně Viktorii, což mělo nastavit ducha a koncept exkluzivní značky.
Do roku 1982 společnost vydělávala více než čtyři miliony dolarů na ročních tržbách, ale podle finančních zpráv se v té době stejně blížila k bankrotu. Právě v tomto momentě se Raymond rozhodl značku prodat miliardáři a obchodníkovi Lesu Wexnerovi a následně spáchal sebevraždu skokem z Golden Gate Bridge.
2. Ze spodního prádla se nenajíš, ale podle Wexnera bylo stejně důležité jako chléb
Wexner, který založil společnost L Brands (dříve Limited Brands), byl již v té době známý ve světě maloobchodu a módního průmyslu. Kromě jiných značek mu patřila také dobře známá Abercrombie & Fitch. Po Victoria's Secret však toužil už dlouho, protože v byznysu s dámským spodním prádlem viděl zlatý důl a díru na trhu. Několikrát tak měl volat i Raymondovi a žádat ho o spolupráci.
Přidej se do klubu Refresher+ již od 125 Kč 25 Kč
Co se dozvíš po odemčení?
Proč první majitel Victoria's Secret spáchal sebevraždu a druhý z firmy udělal zlatý důl.
Jak Victoria's Secret naučilo Ameriku utrácet peníze.
Proč se bývalá modelka Alicia Arden při castingu cítila jako prostitutka.
Kolik kilo musela zhubnout Tyra Banks, které řekli, že má příliš velké křivky.
Kdo byl Jeffrey Epstein a proč měl prsty v tom, že se značka od roku 2019 otřásá v základech.
Proč měl Epstein plnou kontrolu nad majetkem majitele Victoria's Secret.
Bývalá zaměstnankyně firmy Sara Zofko v dokumentu o Wexnerovi hovoří jako o géniovi a přirovnává ho k Zuckerbergovi. Sám se inspiroval Ralphem Laurenem, který svou značku postavil na něčem větším než jen na obchodní strategii. Postavil ji na příběhu a Wexner věděl, že totéž musí udělat i on.
Vymyslel si tak příběh o fiktivní zakladatelce značky Victorii, která pocházela z Anglie, byla ambiciózní, mladá a samozřejmě krásná. Victorii, jelikož neexistovala, nikdy oficiálně nepředstavil, zvláštní tajemno značce přineslo nemalou dávku přitažlivosti. Velmi málo lidí vědělo, kdo ve skutečnosti stál za jejím úspěchem. Wexner z ní udělal značku zaměřenou více na ženy než na pánské zákazníky, dostal ji na vrchol jako unikátní fenomén a spodní prádlo prezentoval jako životně důležitou potřebu, něco jako „mléko a chléb“.
Lex Wexner vybíral modelky, design obchodů a jejich výlohy, co a kde se bude prodávat a jak bude vypadat katalog, který byl největším marketingovým nástrojem značky. Věděl, že ženy, které chodily nakupovat třikrát týdně, chtěly vždy vidět něco jiného, proto dbal na to, aby se rozmístění produktů neustále měnilo.
4. Dokonalé tělo a „nemocný“ ideál krásy
K úspěšnému katalogu se přidala módní přehlídka, kterou od roku 1995 vedl hlavní marketingový ředitel Ed Razek. V té době se stala obrovským hitem. Nebylo totiž zvykem, že by modelky pózovaly ve spodním prádle. Obsazení modelek bylo rasově i etnicky různorodé, ale všechny musely mít od začátku jedno společné: dokonalé tělo a dlouhé nohy. Právě takto se začal tvořit prototyp ženské krásy, se kterým se nesetkávala většina ve světě.
Začátkem 90. let se Victoria's Secret přesto stalo největším maloobchodním prodejcem spodního prádla v USA se 350 obchody na národní úrovni a obratem přesahujícím 1 miliardu dolarů. Wexnerova značka způsobovala šílenství a tak tomu bylo až do roku 2019.
5. Ředitel marketingu dal výpověď kvůli transgender modelce
V roce 2019 byla dlouho očekávaná přehlídka Victoria's Secret zrušena. Výkonná ředitelka značky Monica Mitro to tehdy odůvodnila jako „změnu filozofie značky“. Překvapením byla i informace, že z firmy měl odejít šéf marketingu Ed Razek, který stál za celou kreativou. V médiíchzaznělo, že jeho důvodem k odchodu bylo přijetí první transgender modelky Valentiny Sampaio, s čímž výrazně nesouhlasil.
Jak píše The Guardian, Razek byl zastáncem fantazie o dokonalé kráse, kterou značka od svých začátků prezentovala. Byl přesvědčen, že v ní transgender modelky nemají místo. Podobný komentář uštědřil i na adresu plus size modelek, když řekl, že diváci prý nemají zájem se na ně dívat. Za komentář se později omluvil, avšak se svým odchodem to myslel vážně.
6. Lolita Express a sexuální predátor na scéně
Les Wexner byl spojován s finančníkem Jeffreym Epsteinem, který pro něj dlouho pracoval jako finanční poradce. Právě Epstein měl být v roce 2019 odsouzen za sexuální zneužívání a pedofilii. Podle dokumentu se několikrát během své kariéry vydával za náborového pracovníka Victoria's Secret, díky čemuž měl přístup k mladým modelkám. Wexner, kterého na to upozornili známí včetně bývalé CEO Cynthie Feudus Fields, se tvářil, že o ničem neví, a nikdy nevyvodil důsledky. Podle ní ve dvojici Wexner/Epstein fungovala zvláštní „přitažlivost“ a oba se navzájem potřebovali. Epstein měl kontakty, Wexner peníze.
Epstein měl mít kontrolu nad dvaceti Wexnerovými firmami i účty, a tedy nemalým majetkem, a také získal přístup k Wexnerovým luxusním soukromým letadlům. Jedno z nich se stalo nechvalně známým „Lolita Expressem“, který údajně používal k dovážení nezletilých dívek do svých sídel. Podle Fields byl však Wexner příliš inteligentní na to, aby někomu dovolil mít nad sebou vliv.
7. Cítila jsem se jako prostitutka, říká v dokumentu bývalá modelka Alicia Arden
V květnu 1997 se Alicia Arden, bývalá modelka Playboye a herečka ze seriálu Baywatch, setkala s Epsteinem v hotelu Shutters v Kalifornii kvůli jejímu castingu do Victoria's Secret. Obchodní setkání se konalo v Epsteinově soukromém hotelovém pokoji. Arden tvrdí, že ji tam sexuálně obtěžoval.
„Volala jsem kamarádce a plakala. Nemyslela jsem si, že před ním budu muset být ve spodním prádle. Dal mi dokonce sto dolarů a dotýkal se mého zadku. Cítila jsem se jako prostitutka,“ říká Arden v dokumentu a dodala, že to, co se odehrálo v hotelovém pokoji, nemělo s castingem nic společného. Hlavou jí prý proběhlo, že určitě nebyla jediná, která si od Epsteina vysloužila takové chování.
8. Victoria's Secret vs. porno
V dokumentu se říká, že mnoho modelek mluvilo o podobné zkušenosti s obtěžováním, ne však ve spojitosti s Epsteinem. Společnost před tím měla odvracet zrak a doufala, že když někam poslala modelku, bude v pořádku. Potřebovala přece, aby značka prosperovala.
Kromě toho byly modelky neustále osahávány, a to i přímo na přehlídce. Byli tam fotografové, před kterými se převlékaly, kostyméři, make-up artisté a všichni lidé v zákulisí. Obecně byl marketing značky postaven na sexu. Byl všude. V reklamách, katalozích, na přehlídce. „Byla tam jen velmi tenká hranice mezi pornem,“ říká Michael Gross, autor románu Model: Ugly Business of Beautiful Women.
9. Dnes má negativní vliv na mladé dívky Instagram, kdysi to bylo Victoria's Secret
Na začátku 21. století působilo Victoria's Secret jako prototyp nedosažitelného vzezření a zdravého těla. „Dnes lidé pláčou nad negativním vlivem Instagramu na mladé dívky. V té době bylo Victoria's Secret analogovou verzí téže věci,“ řekl Michael Gross.
„Victoria's Secret nepodporovalo ženy, aby se cítily víc sexy. V důsledku svého jednostranného smýšlení dělalo přesný opak,“ vypovídá v dokumentu bývalá modelka Lindsey Scott. Ovšem podle ní to nebylo jen Victoria's Secret. Byl to celý módní průmysl. Victoria's Secret to ovšem posunulo do takového levelu, do jakého nezašla žádná jiná značka.
10. Tyře Banks řekli, že musí zhubnout
Modelky, které zejména před přehlídkou držely extrémně přísné diety a trénovaly v takzvaných bootcampech, byly stejně často upravovány ve photoshopu a podstupovaly vylepšující zákroky. Dorothea Barth Jörgensen, bývalá modelka Victoria's Secret, řekla, že během deseti let, co pro značku pracovala jako modelka, moc nejedla. Tyra Banks zase ve starém rozhovoru (který je jako nahrávka uveden v dokumentu) přiznala, že musela shodit deset kilo. Neodpovídala totiž kritériím hmotnosti a podle standardů značky měla „příliš velké křivky“.
11. Heidi Klum Victorii obhajuje, v dokumentu odmítla být
„Zeptali se mě, jestli chci být součástí dokumentu,“ řekla Heidi pro Variety. „A já na to, že pokud hledáte negativní příběh, jste na špatné adrese, protože já tam zažila nejkrásnější chvíle.“ Klum přiznala, že většinu lidí, kteří v dokumentu vystoupili, ani neznala a rozhodla se ho nedokoukávat. Čekala prý na více potvrzených informací, které nepřišly ze žádné strany. „Poslouchat všechny tyto příběhy, které se vynořují, je pro mě ohromující, když obviňují různé lidi z různých věcí, a já si říkám: ‚Bože, opravdu se to stalo?‘ Nevím,“ říká německá modelka.
Anketa:
Změnily kauzy spojené s Victoria's Secret tvůj pohled na značku?