Lifestylový obsah, který inspiruje, vzdělává i baví, najdeš na webu Refresher.
Články o módě, hudbě, sportu či jiných zajímavostech najdeš na webu Refresher. Čti rozhovory se zajímavými osobnostmi, otestuj se v kvízech, načerpej inspiraci, co sledovat, poslouchat nebo jaké trendy právě letí. Sleduj lifestylový obsah na webu Refresher.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na www.refresher.cz
Rozdáváme lístky na letní festivaly
Radim Šlechta
30. srpna 2022 18:10
Čas čtení 0:50

Žena v Saúdské Arábii dostala za používání sociálních sítí 45 let vězení, tvrdí lidskoprávní organizace

Kategorie:
News
Uložit Uložené
Žena v Saúdské Arábii dostala za používání sociálních sítí 45 let vězení, tvrdí lidskoprávní organizace
Zdroj: Unsplash/Jenny Ueberberg/volně k užití

Saúdskoarabská žena dostala za používání Twitteru desítky let vězení. Její příspěvky prý vyvolávaly občanské nepokoje a ohrožovaly společenskou bezpečnost.

Vězení za používání Twitteru si podle The Guardian vysloužila Saeed al-Qahtani. Server se odvolal na dokumenty, které mu dala k nahlédnutí lidskoprávní organizace Democracy for the Arab World Now (Dawn). Podle Dawn pochází informace ze saúdských zdrojů. Doposud se je ale nepodařilo zcela ověřit.

Saeed al-Qahtani si za používání Twitteru v Saúdské Arábii vysloužila 45 let vězení. Podle dokumentů organizace Dawn se podílela na terorismu a trestní soud ji usvědčil z používání internetu k „rozvracení společenské struktury“. Její činnost na sociální síti podle dokumentů vyvolává veřejné nepokoje a destabilizuje občanskou a národní bezpečnost.

Podle ředitele Dawn Abdullaha Alaoudha se ale jedná o uvěznění na základě tweetování vlastních názorů. 

23. dubna 2022 9:46 Čas čtení 0:47 Tálibán zakáže v Afghánistánu Tiktok. Kazí prý morálku mladých a marní lidský čas Tálibán zakáže v Afghánistánu Tiktok. Kazí prý morálku mladých a marní lidský čas
instagram aplikace facebook
Zdroj: Unsplash/Sara Kurfeß/volně k užití

„Není možné si nespojit souvislosti mezi setkáním korunního prince Muhammada bin Salmána s prezidentem Bidenem minulý měsíc v Džiddě a nárůstem represivních útoků proti každému, kdo se odváží kritizovat korunního prince nebo saúdskou vládu za dobře zdokumentované zneužívání,“ uvedl Alaoudh.

O identitě Saeed al-Qahtani se příliš neví, není ani jasné, kolik jí je. Na Twitteru navíc podle všeho nevystupovala pod svým jménem. Její uvěznění přichází jen pár týdnů poté, co v zemi ze stejného důvodu uvěznili studentku Salmu al-Shehab. Podle Dawn existuje i několik dalších zatčení Saúdských Arabů, kteří na Twitter píší satirické příspěvky. Místní úřady ani společnost Twitter se k problému zatím nevyjádřily.

Domů
Sdílet
Diskuse