Projekt zaměřený na prevenci užívání drog jsme vyzkoušeli na vlastní kůži, teď ti z něj přinášíme reportáž.
V pražských Dejvicích najdeš protidrogový vlak Revolution Train, který slouží jako prevence proti užívání drog. Během 100 minut dlouhé prohlídky tě seznámí s tím, co všechno mohou drogy způsobit, jak mohou tvůj život otočit o 180 stupňů, a to vše pomocí interaktivního programu doplněného o film natočený podle skutečné události. Na návštěvu Revolution Trainu vyrazil i Refresher a přináší ti reportáž, během které jsme se ocitli u autonehody, v cele i ve squatu.
Protidrogový vlak Revolution Train jako systém prevence proti užívání drog
Domovskou stanicí šest vagónů dlouhého Revolution Trainu je nádraží Dejvice, a to již od roku 2015. Zavítali jsme sem i my, abychom se setkali s autorem projektu Pavlem Tumou. Ten se s námi hned v úvodu podělil o příběh, který jej přivedl k založení Revolution Trainu. „V roce 2000 se pervitinem předávkoval můj dobrý kamarád. Čelil jsem smutku ze ztráty i slzám matky, která se jen těžce smiřuje se smrtí svého jediného dítěte. Nemohl jsem pochopit, proč drogy – od rodičů měl vše. Se smutkem ale přišla i zlost a otázka, zda je možné udělat něco, co ochrání životy jiných před smrtícím vlivem drog,“ řekl Tuma.
Tehdy proto popadl tužku a do diáře začal kreslit první obrysy protidrogového vlaku, který by upozorňoval na problémy s užíváním návykových látek, ale především by mohl sloužit jako systém prevence. Dalších 15 let pak ve spolupráci s odborníky, politiky a sponzory pracoval na projektu, který v roce 2015 usedl na koleje.
Jak jsme již zmiňovali, většinu času najdeš Revolution Train zaparkovaný na železniční stanici Praha-Dejvice, ale navštívit jej můžeš i po celém Česku, Slovensku či v Německu. „Náš vlak je unikát. Je pojízdný a tam, kam vedou koleje, tam se dostaneme i my. Vlak navíc jezdí nejenom v Čechách, ale také na Slovensku či do Německa. Právě v Německu je skoro populárnější než v Česku. Němci ho využívají velmi rádi a mají ho zakomponovaný i do svých lokálních preventivních aktivit,“ uvedl Jiří Tyl, který nás vlakem provázel.
„Kapacita je 17 lidí a na prohlídku chodí skupinky po 20 minutách. Celý program pak trvá zhruba 100 minut i s vyplněním dotazníku. Ten obsahuje 50 otázek týkajících se toho, zda návštěvníci kouří, pijí alkohol, jakým volnočasovým aktivitám se věnují atd.,“ dodal Tyl.
Ročně vlak navštíví zhruba 200 000 mladých lidí a zájem škol, měst i veřejnosti stále roste. Česká, německá i slovenská města již oslovují Revolution Train sama od sebe, protože chtějí, aby protidrogový vlak zamířil také k nim, a navštěvovaná města mají i své vlastní vyškolené lektory.
„Vyškolených lektorů máme 500. Než přijedeme do nějakého města, musíme v něm vyškolit místní odborníky, kteří se zabývají prevencí drog. Potom, co tedy vlak přijede na místo, už skupiny provází právě místní, kteří nejlépe vědí, kdo je ve škole problémový, kdo potřebuje nejvíce pomoci… My jim prostě půjčíme obrovskou školní pomůcku,“ řekl Tuma s tím, že v rámci projektu se pořádají i nejrůznější workshopy.