Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
7. září 2022 v 6:00
Čas čtení 5:40
Tereza Šnajdrová

Extáze, pervitin, heroin, tabák i alkohol. V protidrogovém vlaku Revolution Train se ocitneš tváří v tvář realitě (Reportáž)

Extáze, pervitin, heroin, tabák i alkohol. V protidrogovém vlaku Revolution Train se ocitneš tváří v tvář realitě (Reportáž)
Zdroj: REFRESHER/David Marcin
REFRESHER DROGY
Uložit Uložené

Projekt zaměřený na prevenci užívání drog jsme vyzkoušeli na vlastní kůži, teď ti z něj přinášíme reportáž.

V pražských Dejvicích najdeš protidrogový vlak Revolution Train, který slouží jako prevence proti užívání drog. Během 100 minut dlouhé prohlídky tě seznámí s tím, co všechno mohou drogy způsobit, jak mohou tvůj život otočit o 180 stupňů, a to vše pomocí interaktivního programu doplněného o film natočený podle skutečné události. Na návštěvu Revolution Trainu vyrazil i Refresher a přináší ti reportáž, během které jsme se ocitli u autonehody, v cele i ve squatu.

Doporučeno
V Praze 5 zavřou centrum pro drogově závislé. Podle asociace tím může být ohroženo veřejné zdraví V Praze 5 zavřou centrum pro drogově závislé. Podle asociace tím může být ohroženo veřejné zdraví 6. srpna 2022 v 10:27

Protidrogový vlak Revolution Train jako systém prevence proti užívání drog

Domovskou stanicí šest vagónů dlouhého Revolution Trainu je nádraží Dejvice, a to již od roku 2015. Zavítali jsme sem i my, abychom se setkali s autorem projektu Pavlem Tumou. Ten se s námi hned v úvodu podělil o příběh, který jej přivedl k založení Revolution Trainu. „V roce 2000 se pervitinem předávkoval můj dobrý kamarád. Čelil jsem smutku ze ztráty i slzám matky, která se jen těžce smiřuje se smrtí svého jediného dítěte. Nemohl jsem pochopit, proč drogy – od rodičů měl vše. Se smutkem ale přišla i zlost a otázka, zda je možné udělat něco, co ochrání životy jiných před smrtícím vlivem drog,“ řekl Tuma.
 
Tehdy proto popadl tužku a do diáře začal kreslit první obrysy protidrogového vlaku, který by upozorňoval na problémy s užíváním návykových látek, ale především by mohl sloužit jako systém prevence. Dalších 15 let pak ve spolupráci s odborníky, politiky a sponzory pracoval na projektu, který v roce 2015 usedl na koleje.
 
Jak jsme již zmiňovali, většinu času najdeš Revolution Train zaparkovaný na železniční stanici Praha-Dejvice, ale navštívit jej můžeš i po celém Česku, Slovensku či v Německu. „Náš vlak je unikát. Je pojízdný a tam, kam vedou koleje, tam se dostaneme i my. Vlak navíc jezdí nejenom v Čechách, ale také na Slovensku či do Německa. Právě v Německu je skoro populárnější než v Česku. Němci ho využívají velmi rádi a mají ho zakomponovaný i do svých lokálních preventivních aktivit,“ uvedl Jiří Tyl, který nás vlakem provázel.

Revolution Train
Zdroj: REFRESHER/David Marcin


„Kapacita je 17 lidí a na prohlídku chodí skupinky po 20 minutách. Celý program pak trvá zhruba 100 minut i s vyplněním dotazníku. Ten obsahuje 50 otázek týkajících se toho, zda návštěvníci kouří, pijí alkohol, jakým volnočasovým aktivitám se věnují atd.,“ dodal Tyl.
 
Ročně vlak navštíví zhruba 200 000 mladých lidí a zájem škol, měst i veřejnosti stále roste. Česká, německá i slovenská města již oslovují Revolution Train sama od sebe, protože chtějí, aby protidrogový vlak zamířil také k nim, a navštěvovaná města mají i své vlastní vyškolené lektory.
 
„Vyškolených lektorů máme 500. Než přijedeme do nějakého města, musíme v něm vyškolit místní odborníky, kteří se zabývají prevencí drog. Potom, co tedy vlak přijede na místo, už skupiny provází právě místní, kteří nejlépe vědí, kdo je ve škole problémový, kdo potřebuje nejvíce pomoci… My jim prostě půjčíme obrovskou školní pomůcku,“ řekl Tuma s tím, že v rámci projektu se pořádají i nejrůznější workshopy.

Extáze, pervitin, heroin, tabák i alkohol. Drogy ti mohou zničit život

Přidej se do klubu REFRESHER+
Základní
125 Kč
Účtuje se jednou za 4 týdny
31,25 Kč / Týden
Přístup k prémiovým článkům
Přístup k benefitům
Méně reklam
150 kreditů každé 4 týdny na nákup benefitů
Roční - 17 %
1 500 Kč 1 250 Kč
Účtuje se jednou za rok
24,04 Kč / Týden
Přístup k prémiovým článkům
Přístup k benefitům
Úplně bez reklam
2 000 kreditů ihned na nákup benefitů
Sdílení článků kámošům a kámoškám
Všechny možnosti předplatnéhoMám slevový kód
Dokončením souhlasím s pravidly a podmínkami portálu Refresher.
Přidej se do klubu REFRESHER+
Dočíst článek
Máš již předplatné?
Přihlásit se
Dočíst článek
Poslat sms
Pošli SMS na 90211 s textem CLANEK 120906 a dočti tento článek.
Cena SMS za otevření článků je 89 Kč s DPH. Jak to funguje?
Odemknutí přes SMS
Tenhle článek
Poslat sms Jak to funguje?
Všechny články za měsíc
🤩 Pouze 36 Kč navíc
POSLAT SMS Jak to funguje?
Po odemčení získáš
Přístup k prémiovým článkům
Přístup k benefitům
Např.: Bělení zubů v Dr. Úsmev ZDARMA , Dentální hygiena v Dr. Úsmev ZDARMA nebo 2 kopčeky zmrzliny od Koun ZDARMA
Zobrazit všechny (9)
Domů
Sdílet
Diskuse