Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.
V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Téma vlivu menstruace na sport jsme probrali s nutriční terapeutkou a fitness trenérkou Markétou Tesařovou a s Terezou Hybskou z Centra sportovní medicíny.
Některé ženy nemají během svých dnů na sport ani pomyšlení. Jiné sportují, jako by u nich menstruace ani neprobíhala. Na tom, zda a jak přesně menses ovlivňuje rekreační i vrcholový sportovní výkon, se zatím neshodují ani odborné studie. Univerzální recept na ideální trénink zatím není, přesto už nyní některé ženské elitní týmy přistupují k jeho plánování právě podle menstruačního cyklu sportovkyň.
Prestižní tenisový turnaj Wimbledon se pojí s řadou striktních oficiálních pravidel, které musejí dodržovat tenisté i tenistky. Na dvorcích se například smí hrát pouze v oblečení bílé barvy. Přísný dresscode často stresuje zejména ženy. A to z toho důvodu, že některé z nich v takovém oblečení hrají v době své menstruace. Potvrdila to třeba dnes už bývalá hráčka a olympijská vítězka z roku 2016 Mónica Puig:
„Menstruace sportovkyně samozřejmě ovlivňuje, konečně se o tom mluví. A to nezmiňuji ten stres z bílého oblečení během turnaje. Vždycky jsem se modlila, abych během těch dvou týdnů neměla svoje dny,“ řekla.
Definitely something that affects female athletes! Finally bringing it to everyone’s attention! Not to mention the mental stress of having to wear all white at Wimbledon and praying not to have your period during those two weeks. https://t.co/PzyHnPlSJk
Téma menstruace se v poslední době otevírá z mnoha úhlů. Jedním ze zásadních je také přizpůsobení tréninků menstruačnímu cyklu. O tom jako jedna z prvních promluvila například manažerka ženského fotbalového týmu Chelsea FC. Tento klub používá speciální aplikaci, díky které přizpůsobuje tréninkový program menstruačním cyklům hráček. Cílem je zlepšit jejich výkon a omezit zranění.
Chelsea FC není jediným týmem, který se k podobnému kroku uchýlil. Ženská fotbalová reprezentace Spojených států amerických, která v roce 2019 vyhrála mistrovství světa, svou přípravu také plánovala podle menstruačního cyklu hráček. Řídila se při tom podobně jako anglické hráčky aplikací. Sledování vlivu menstruačního cyklu na výkon není výjimkou ani v zimních sportech. V roce 2020 k tomu přistoupil biatlonový tým ve Švédsku.
Podle Markéty Tesařové, nutriční terapeutky, fitness trenérky a autorky článků na blogu GymBeam, se v současné době obecně tématům ženského hormonálního zdraví věnuje větší pozornost, než tomu bylo v minulosti. I přesto se stále téma menstruace u sportovkyň považuje v některých kruzích za tabu.
„Na jedné straně tady máme zmíněné týmy, které monitorují cyklus svých svěřenkyň, upravují podle toho tréninkový plán a snaží se zajistit, aby se u nich nerozvinul syndrom ženské atletické triády. Na straně druhé je zase dlouhá fronta elitních sportovkyň, se kterými trenéři ani jiní členové týmu z různých důvodů tuto problematiku vůbec neřeší,“ myslí si.
Téma se dostává do popředí, je ale málo prozkoumané
I podle Terezy Hybské z Centra sportovní medicíny se téma menstruace v posledních letech začalo dostávat do popředí zájmu, ale stále je velmi málo prozkoumané a nedostatečně pochopené, a tudíž značně přehlížené a podceňované. Míra vlivu menstruace na sportovní výkony je podle ní velmi subjektivní a nelze ji zatím obecně aplikovat na širší společnost.
Přidej se do klubu REFRESHER+
Co se dozvíš po odemknutí?
Proč neexistuje žádné univerzální pravidlo, jak by se měl tréninkový plán menstruačnímu cyklu přizpůsobit – a jak tedy postupovat.
K jakým hormonálním změnám během celého menstruačního cyklu dochází.
V jakých dalších souvislostech ovlivňuje menstruace sportovní výkon.
Jak se k tomuto tématu vyjadřují profesionální sportovkyně.
„V letech 2004 až 2020 bylo provedeno pouze šest procent studií, v nichž byly testovány pouze ženy. Dalších třicet jedna procent studií bylo provedeno na mužích. Z tohoto důvodu je nesmírně důležité začít vytvářet nové studie o ženách a sportovkyních a financovat je ve stejném poměru jako studie o mužích,“ uvedla.
Nastavit tréninkový plán podle menstruace dává smysl, jelikož fyziologické změny, které vlivem kolísání hladiny hormonů nastávají, jsou vědecky popsané a reálně existují, což může mít vliv i na sportovní výkonnost.
To potvrdila i Tesařová. K dnešnímu dni podle ní totiž neexistuje dostatek vědeckých důkazů, ze kterých by vyplývaly jasné závěry o tom, do jaké míry by se měl tréninkový plán menstruačnímu cyklu přizpůsobovat.„Najdeme studie, které potvrzují změny ve sportovní výkonnosti žen během cyklu. Můžeme ale natrefit i na takové, které v závěrech tvrdí, že na výsledky elitních sportovkyň to nemá významný vliv,“ řekla.
Jednu ze studií, které potvrdily významný vliv menstruace na trénink, publikoval v roce 2020 kolektiv odborníků ze School of Health and Life Sciences ve Skotsku. Autoři se zaměřili na elitní hráčky rugby. S patnácti z nich provedli polostrukturované rozhovory a ukázalo se, že negativní příznaky fyzického i psychického charakteru spojené s menstruačním cyklem ovlivňují 93 procent z nich. Osmdesát procent popsalo snížení energie.
Nejde jen o krvácení
Je chybné myslet si, že je to jen samotné krvácení, které může sportovní výkon žen ovlivnit. Během celého menstruačního cyklu dochází v těle k několika hormonálním změnám. „Hladiny estrogenu se postupně zvyšují během folikulární fáze a dosahují maxima během ovulace a klesají s nástupem luteální fáze. Druhým důležitým hormonem je progesteron. Vzestup hladiny progesteronu je pomalejší, dochází k němu až na konci luteální fáze. Progesteron způsobuje zadržování vody v těle v důsledku změn hladiny sodíku, a proto se v posledním týdnu cyklu, na začátku cyklu a během ovulace mohou projevit změny hmotnosti a pocit nadýmání,“ vysvětlila Hybská.
Další změny v tomto období souvisejí se změnami nálady, zvýšenou chutí k jídlu nebo zvýšenou citlivostí prsou. Sportování, zejména v poslední fázi, může být v důsledku toho méně příjemné a subjektivně namáhavější. Sportovní výkon ovlivňuje menstruační cyklus i v několika dalších souvislostech, podle Terezy Hybské jsou to zejména:
Premenstruační syndrom (PMS)
Ten postihuje 80 až 90 % žen. Je doprovázen zvýšením progesteronu, který má negativní vliv na pocity a vnímání tréninku, ale může také způsobit doprovodné jevy, jako jsou křeče v oblasti břicha, malátnost, zvracení. Je hlášeno více než sto padesát různých příznaků. Některé ženy mají větší obtíže, které jim brání ve sportu, zatímco u jiných nejsou zaznamenány žádné problémy, naopak se jejich výkonnost zvyšuje (během folikulární fáze).
Metabolické změny a strava
Některé studie potvrdily zvýšenou chuť k jídlu během luteální fáze, zejména na čokoládu, sladké a slané (sacharidy a tuky). Obecně bylo prokázáno, že ženy během luteální fáze přijímají o 80–280 kilokalorií denně více. Zvýšení je způsobeno zvýšením klidové metabolické rychlosti, a tedy zvýšeným hladem.
Jiné studie zabývající se změnami metabolismu také ukázaly, že klidový metabolismus se během luteální fáze zvyšuje, a tak se spaluje více energie jen při sezení. Podobné změny nebyly pozorovány během folikulární fáze nebo ovulace. Dalším pozorovaným jevem je snížená účinnost superkompenzace sacharidů. Na rozdíl od mužů je trávení a výdej energie u žen do značné míry ovlivněn fází cyklu.
Tělesná teplota
Tělesná teplota se během luteální fáze zvýší přibližně o jeden stupeň, což může způsobit rychlejší přehřátí organismu, zejména v teplém a vlhkém prostředí. Proto se v tomto období nedoporučuje dlouhodobý trénink v takovém prostředí.
Přehledný monitoring by mohl zamezit zdravotním problémům
Tesařová s Hybskou se shodují na tom, že i když byly výše uvedené změny zaznamenány u sportujících dívek a žen, existuje zatím jen malé množství výzkumů, které by uvedené fyziologické změny vědecky potvrdily. Přesto se doporučuje sledovat změny v průběhu cyklu – stravu, trénink, náladu nebo chuť trénovat.
„Mnoho mezinárodních klubů funguje na podobném principu a přináší to pozitivní výsledky. Nejenže sportovci lépe poznají své tělo, ale také trenéři jim lépe porozumí, a celá spolupráce se tak může stát efektivnější. Ne vždy je řešením trénovat přes bolest – vynecháním jednoho dvou tréninků se výkonnost nezhorší,“ myslí si Hybská.
Podle Tesařové by v ideálním případě mělo docházet k monitoringu nejdůležitějších aspektů života vrcholové sportovkyně. „Kromě samotných tréninků je vhodné sledovat například stravovací návyky, spánek a také dobu, délku trvání a intenzitu menstruace. Když pak dojde k nějaké změně ve výkonnosti nebo připravenosti na závody, mohou trenéři snadněji identifikovat příčinu, plán tomu přizpůsobit a do budoucna se na to lépe připravit,“ uvedla.
Kontrola takových údajů může kromě maximálního využití potenciálu a zlepšování výkonnosti také pomoci sportovkyně chránit před rozvojem ženské atletické triády neboli syndromu relativní energetické nedostatečnosti (RED-S).
Ženská atletická triáda může vzniknout nepoměrem mezi energetickým příjmem (kalorický příjem) a výdejem (součet bazálního metabolismu, výdeje při běžných aktivitách a sportu). Vznikne tak nízká energetická dostupnost, která může ohrozit zdraví vrcholových sportovkyň.
Tento problém se ale může týkat i rekreačních sportovkyň, které jsou velmi aktivní. Hrozí jim nepravidelná menstruace nebo její úplné vynechání, snížená hustota kostí vedoucí k jejich řídnutí, častější zranění, chronická únava a také psychické problémy.
Mezi elitními sportovkyněmi je tento syndrom bohužel celkem častý. To si podle Tesařové naštěstí už v některých týmech uvědomují. „Proto například ženský australský fotbalový klub Brisbane Lions už od roku 2017 monitoruje měsíční cyklus hráček, aby u nich předcházel vzniku nízké energetické dostupnosti, která se typicky projevuje nepravidelnou menstruací,“ doplnila.
Univerzální recept zatím není, důležitý je individuální přístup a edukace celého týmu
Markéta Tesařová chválí, že se k tématu začínají stále častěji vyjadřovat bývalé i současné vrcholové sportovkyně. V rozhovorech zmiňují například mýty, kterým kdysi věřily, například že chybějící menstruace je pro ně to nejlepší.
„Taky se často vyjadřují k tomu, že se k nim po stránce tréninku přistupovalo stejně jako k mužům a téma měsíčního cyklu nikdy nebylo na stole. Vždy se shodují na tom, že je třeba zapracovat na větší edukaci samotných sportovkyň a celého týmu, který za nimi stojí. Je totiž důležité, aby došlo k pochopení fyziologických aspektů cyklu a jejich možného vlivu na sportovní výkon,“ dodala.
Každá žena prožívá během menstruačního cyklu individuální změny, proto je důležité naslouchat vlastnímu tělu a tomu, jak se cítí při určitých činnostech v jednotlivých fázích sportovního tréninku.
Jak už bylo zmíněno výše, vědeckých výzkumů, které by potvrdily rozhodující vliv menstruace na sport, zatím není dostatek. Nyní tedy není možné vytvořit jasné pokyny, které by určovaly strategii tréninkového plánu v závislosti na střídání fází cyklu. Podle Hybské ale mohou sportovkyně sledovat svůj cyklus a příslušné změny například pomocí mobilních aplikací nebo deníku, a tak přispět k poznání sebe sama a svých fyziologických změn během cyklu.
„Každá žena prožívá během menstruačního cyklu individuální změny, proto je důležité naslouchat vlastnímu tělu a tomu, jak se cítí při určitých činnostech v jednotlivých fázích sportovního tréninku. Jedné sportovkyni může více vyhovovat trénink s nízkou intenzitou v raných fázích cyklu, zatímco jiné trénink s vysokou intenzitou, protože nepociťuje žádné doprovodné příznaky PMS. Naopak může být plná energie a elánu, když se chystá na trénink,“ upozornila Hybská.
Zohlednění jednotlivých změn a doprovodných jevů na individuální bázi se proto zatím podle ní ukazuje jako nejlepší volba pro (soutěžní) sport. Vytvořit správné podmínky je však v týmovém sportu jistě obtížnější než v individuálním. „Přesto by mělo být možné přizpůsobit tréninkové jednotky sportovci, pokud to jeho zdravotní nebo psychický stav momentálně neumožňuje. V zahraničí se tato metoda osvědčuje a sportovkyně dosahují vynikajících výsledků,“ dodala.