Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
Kultura - Umění

Dostávám nápovědy ve formě snů, které chci zvěčnit, říká malíř z TikToku Filip Šícha

Jak idylický je život mladého malíře z jihu Čech? Obrázek, který bychom zasadili spíše do dob národního obrození, je funkční i v dnešní době. Akorát se obrazy prodávají přes Instagram a život mapuje na TikToku. I o tom nám pověděl Filip Šícha.

Vojtěch Vanda
13. 11. 2022 15:00 Čas čtení: 9:07
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
Dostávám nápovědy ve formě snů, které chci zvěčnit, říká malíř z TikToku Filip Šícha
Zdroj: se svolením Filipa Šíchy
Kultura - Umění
0
Vojtěch Vanda
13. 11. 2022 15:00
Čas čtení: 9:07

Dostávám nápovědy ve formě snů, které chci zvěčnit, říká malíř z TikToku Filip Šícha

Jak idylický je život mladého malíře z jihu Čech? Obrázek, který bychom zasadili spíše do dob národního obrození, je funkční i v dnešní době. Akorát se obrazy prodávají přes Instagram a život mapuje na TikToku. I o tom nám pověděl Filip Šícha.

Vojtěch Vanda
13. listopad 2022, 15:00
Čas čtení: 9:07
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
Dostávám nápovědy ve formě snů, které chci zvěčnit, říká malíř z TikToku Filip Šícha
Zdroj: se svolením Filipa Šíchy

Příjemný vánek, který rozfoukává vzrostlé stromy. Širé zelené lány polí a luk, mezi nimiž je usazeno několik malých či větších rybníčků. Tu a tam šplouchne voda, ohne se rákosí. A mezi tou romantickou krásou stojí malíř, jenž nepotřebuje nic jiného než trochu času zaznamenat štětcem a barvami tuto hřejivou chvíli. 

 

Zdroj: se svolením Filipa Šíchy

 

Toto si představíme v případě, když se o někom dozvíme, že je malířem z jižních Čech. Věru, naše rozjímání se opravdu opírá o romantické představy z dob minulých. Proto jsme chtěli zjistit, jaký je tento život doopravdy. K tomu nám pomohl umělec, kterého jsme chtěli v rámci Refresher Art představit. 

 

Dnes si povíme příběh člověka, který se rozhodl, že se stane malířem. To by asi nebylo nic neobvyklého, kdyby měl za sebou akademickou průpravu, nebo alespoň výtvarné mimoškolní aktivity. Filip Šícha ale nic takového neměl; z elektrikáře se v malíře proměnil doslova během jedné bezesné noci.

Čtyřiadvacetiletý mladý muž z jihočeské Volyně je známý zejména ze sociální sítě TikTok, kde natáčí svá videa o tom, jak vypadá jeho denní malířský život, občas také natočí nějaký vtípek, ale hlavně ukazuje svou tvorbu. Vzhledem k tomu, že pochází z malebného, až pohádkového kraje, jsme se jej zeptali, jestli je v dnešní době bytí malířem také taková romantika, jak jsme si to vykreslili.

 

Zdroj: se svolením Filipa Šíchy

 

„Určitě to romantické je. Nevím, jestli znáš jižní Čechy, ale je to tu hezké. Na druhou stranu je to tu i opuštěné, trochu díra, což zase tak romanticky nezní,“ odpovídá. Krajina ale zajímavá je. „Poslední měsíc nebo dva jsem se vrhnul na plenéry a krajiny, takže to vlastně teprve objevuji, co všechno tu je za místa,“ vysvětluje.

 

Filip je prakticky stále ještě čerstvým malířem. Pořádně se řemeslu věnuje zhruba 3 roky, cizímu člověku by se však představil jako malíř „čistokrevný“. „Život trávím tím, že vytvářím obrazy. Kdybych se tedy chtěl někomu představit, tak mu ukážu svou práci a obrazy, které jsou samy o sobě vypovídající. Asi jako každý malíř,“ přitakává jednoduše umělec, který se k malování dostal velmi zvláštním způsobem.

Vnuknutí

Blízké spojení s malbou totiž neměl. „V dětství jsem, asi jako každý, kreslil a tvořil. Víc jsem to ale nerozvíjel, protože jsem dělal sporty. Když jsem s nimi skončil, vrhnul jsem se na střední školu a elektro obor. Bylo to ale hodně mimo mě, necítil jsem se tam naplněný. Nějak jsem tušil, že mé místo je jinde, ale netušil jsem, kde přesně,“ vypráví. Pak se zničehonic objevil nápad.

„Měl jsem období nespavosti, kdy jsem skoro do rána čuměl do zdi. Bylo to dost nepříjemné. Během toho čumění mě ale napadlo, že bych mohl vytáhnout starý malířský set. Ve dvě nebo ve tři ráno jsem si jej rozdělal a začal malovat jeden portrét. Zasáhlo mě to takovým způsobem, že následující týden jsem maloval přímo extrémně, každý den. Napadlo mě, že jsem v ten moment našel činnost, kterou mám dělat a ve které se umím vyjádřit,“ popisuje nám osudovou chvilku.

 

 
 
 
Zobrazit příspěvek na Instagramu
 
 
 

Příspěvek sdílený FILIP ŠÍCHA (@filart.cz)


Filip si byl jistý, že našel svůj smysl života. „Tam, kde jsem byl předtím, jsem nepatřil. Tohle mi ale padlo jak ušité. Respektive možná je to naopak, já jsem ušitý pro tu práci,“ říká a sděluje jeden důležitý fakt, tedy že v rodině existuje předek, který také maloval.

 

Jeho pradědeček byl ve 30. letech minulého století krajinkářem, který se zabýval Šumavou. „Chystám se udělat projekt, v němž udělám 10 nebo 20 pláten a zpracuji ta jeho místa po svém. Na to se těším,“ mne si ruce. Malířství bylo pro něj, jak tvrdí, od té doby jedinou činností, kterou mohl dělat. Cokoliv jiného by jej neuspokojilo. „Řekl bych, že bych nebyl nikde spokojený. Malování je strašně specifická činnost. Byla to náhoda, ale zároveň nebyla,“ sděluje.

 

Šíchova přeměna však nebyla taková, že by vzal štětec a stal se z něj hotový malíř. Jisté vlohy, nejspíše i genetické, jelikož malířství bylo v rodinách jak jeho otce, tak i matky, měl. Ostatně s pradědou má spojeny i pozitivní emoce, jelikož jej jeho obrazy uklidňují. „Líbí se mi představa, že až umřu, a jestli za sebou zanechám nějaké potomky, tak taky přijdou a přepracují si můj obraz po svém,“ přemýšlí.

Full-time práce

Malování, jak Filip uvádí, je specifická práce také v tom, že není zrovna společenská. Proto nemusí být pro každého. „Jedná se ale o osamělou činnost. Člověk, respektive v mém případě to tak je, tráví sám ve studiu spoustu času. Někdo, kdo má potřebu být pořád obklopený lidmi, nebude vyznávat můj styl života,“ konstatuje. 

Co se zakázek týče, malíř se uživí prací na zakázku, s volnou tvorbou je to ale mnohem těžší. Filip má štěstí, že pomocí sociálních sítí získal věrné zákazníky. „Většinu mých obrazů si rozebrali. Nějakou roli zde hraje i otázka štěstí, ale to je v životě potřeba vždycky,“ usmívá se.

 

Než se začal takto opravdu živit, využíval našetřených peněz z prací na stavbě, kde dělal elektrikáře. „Když jsem začínal, tak mě finanční složka vůbec nezajímala. Svým způsobem jsem byl strašně naivní,“ připouští.

 

„Každý den jsem šel do ateliéru bez myšlenky, že bych mohl své umění prodávat. Najednou přišlo procitnutí, jelikož jsem měl spoustu obrazů a z toho žádný příjem, což jsem se snažil vyřešit tím, že jsem je vyvěšoval na sociální sítě. Konkrétně Instagram jsem si založil někdy koncem roku 2019,“ směje se.

 

Zdroj: se svolením Filipa Šíchy

 

Postupem času se to začalo prodávat, což si ale vyžádalo spoustu odříkání. Pro něj neexistovala pracovní doba, někdy bylo nutné i přespat v ateliéru. „Já samozřejmě nemám ani přítelkyni. Ne, to si dělám srandu,“ vtipkuje. „Jak jsem říkal, je to spojeno s tou samotou. Večer, když má člověk inspiraci a energii, tak věčně pracuje do noci, proto musí v ateliéru i spát. Bez toho to úplně nejde. V tom je specifikum malířského života. Prakticky prací žijeme, když si za tím jdeme,“ popisuje.

Malířská osmihodinovka neexistuje. „Nevnímám to jako práci, ale jako svůj život,“ říká s tím, že nezáleží na hodinách ani roční době. Když je zima, tak si holt přitopí nebo se obleče.

 

„Teď jsem měl třeba pětiměsíční fázi v Praze, kde jsem měl pronajatý ateliér a kde jsem přespával. Ale nemyslím si, že bydlet v ateliéru je úplně dobrý nápad. Takže teď normálně přejíždím domů, kde se vyspím. Stává se však, že tam musím někdy spát, takže při tom natočím nějaký TikTok,“ dodává.

Malířův TikTok

Filip Šícha je snad nejznámějším českým malířem na TikToku. Dosah jeho videí zachycujících jeho každodenní život je velký. „Ani nevím, jak je to dlouho, kdy jsem začal,“ začíná vyprávět o přihlášení účtu asi před rokem a půl.

 

„Líbilo se mi na tom, že to má jiný vibe. Lidi jsou tam mladí, tak mi to přijde svěží. Je pravda, že v poslední době určitě věk průměrného uživatele vzrostl, ale je to síť s jiným vibem. Podle toho taky řídím obsah svých videí, na TikToku je jiný než třeba na Instagramu,“ objasňuje s tím, že Instagram je pro něj spíše katalogem.

 

@filart.cz

pro vice grwm kontentu me sleduj na ig: filart.cz

♬ Chill Vibes - Tollan Kim

 

Spojení TikToku a malování mu přišlo tak nějak přirozené, stejně jako malování a jeho život. „Žít a malovat je pro mě jedno a totéž. Neumím si představit dělat něco jiného,“ říká. Ve videích je ale často vidět, že se věnuje i četbě. Filip dodává, že se však jedná čistě o konzumní věc, podobně jako sledování seriálů či poslouchání muziky.


Navíc je pravdou, že jak se nám na TikToku zdál velmi extrovertně založen, s námi si povídá poměrně vážně a trochu stydlivě. „Vnímám, že musím znít strašně nudně, když na tuto otázku odpovídám, ale většina je malba,“ znovu se směje. Proto jsme se chtěli dostat hlouběji a zeptali se jej na jeho literaturu.

„Nemusí to být ani tak nutně o příbězích, jako spíš o rutině. Někdo si třeba píše do deníku. Když maluju a pak se projdu a přečtu si několik stránek, to je můj rituál. Jde o formu relaxu,“ upravuje. „Strašně se mi líbil Haruki Murakami a Komturova smrt. Je to příběh o malíři, takže to mě baví. Jinak čtu National Geographic, Davida Attenborougha, kde popisuje vývoj planety, co se vegetace týče. Také jsem četl klasiku Cizince od Alberta Camuse,“ přidává.

 

Knihy, které by mu pomohly s technickou stránkou malby, má také. Ty ale tak moc nečte. „Začal jsem číst asi v posledním roce,“ prozradil.

 

Žádný idol ani oblíbený obraz

Museli jsme se zeptat také na obligátní otázku se širokým charakterem. Tedy na to, jaký styl malby je jeho nejoblíbenější. „To je strašně široká otázka,“ potvrzuje Filip. „Navíc je to u mě komplikované, jelikož mě nebaví pouze jeden styl. V první řadě se jedná o sled stylů, jelikož mám rád, když má obraz nějakou šířku. Když je to tupě abstraktní, tak mi to nic neříká. Jednoduše se mi líbí, když je ta práce bohatá,“ shrnuje.

 

Nejvíc se mu líbí obrazy, na nichž je vidět, že malíř zvládá pracovat s abstrakcí a „dokáže najít zdravý poměr mezi něčím úplně nereálným a reálnem“. Že by měl ale nějaké extra oblíbené autory, se říct nedá. „Docela mě baví Japonec Jukimasa Ida a bráchové Terazanové, taktéž z Japonska,“ zmiňuje pouhá tři konkrétní jména.

 

„Jsou tam i Češi, ale neznám jména tak dobře, abych na ně musel ukázat. Spíš je to tak, že si něčeho všimnu na Instagramu. Tvůrců je ale strašně moc a spousta z nich je inspirativní. Možná je to někdy tak motivující, až je to depresivní,“ dodává s nadhledem. Co se klasiků týče, tam je si jistější. Jeho oblíbencem je Vincent van Gogh.

 

Zdroj: se svolením Filipa Šíchy

 

Sentiment úplně necítí ani ke svým obrazům. „Je to takové zvláštní a nevím, jestli to tak mají i jiní malíři, ale nemám vyloženě práci, která by mě tak zasáhla. Vždycky se snažím soustředit na to, co dělám teď nebo budu dělat v budoucnu,“ vysvětluje. Překvapilo nás, že nezmínil ani svůj první noční obraz, který jej k malířství dostal.


„Je hezké, že visí doma u našich v obýváku. Vždycky, když to vidím, tak se mi to líbí. Je to určitě i motivační, jelikož se člověk může vrátit k tomu, kde začal, a říct si, co má všechno za sebou. Zkušenosti potom může zúročit a promítnout je v budoucnosti,“ nakonec přiznává. Každý nový projekt jej posouvá po technické stránce dál. „Odlišné obrazy přináší jiné zkoušky a problémy, takže člověk se posouvá, ať chce, nebo ne,“ uzavírá.

Výdělky

Byli jsme dále zvědaví a zajímalo nás, kde se pohybují výdělky mladého malíře, který se malbou živí teprve třetím rokem. Filip má však tu výhodu, že má vlastní e-shop s oblečením i dalšími produkty. 

„Nevím, jaká je ta statistika, ale když jeden obraz, jakožto originální umělecké dílo, vznikne do týdne nebo do dvou, tak ta frekvence prodeje na kusy například prodej oblečení přebije. Ale nemyslím si, že by to bylo nějak výrazně víc. Obecně by oblečení a artové věci měly být padesát na padesát,“ zmiňuje odbyt.

 

Jeden jeho obraz vyjde na 18 až 40 tisíc korun, tudíž prodej dvou obrazů měsíčně může vydat za jeden průměrný český plat. Cena se mění a záleží na více faktorech, které jsou víceméně subjektivní.

 

Zdroj: se svolením Filipa Šíchy

 

„Prim hraje relevance podle toho, co si myslím, co je dobré a co ne. To je taky občas legrační položka, jelikož si někdy myslím, jak ten obraz není úžasný, a třeba tak nakonec přijat veřejností není a naopak,“ vysvětluje. „Kombinuji to s historickou hodnotou. Začínal jsem v jednotkách tisíců za jeden obraz a nyní to posouvám. Snažím se to porovnávat i s okolím, aby ta cena nebyla ústřel nebo abych se zbytečně nepodhodnocoval,“ ví.

 

Nedávno však nechal svým obrazem obohatit i někoho jiného, jelikož věnoval svůj obraz Freddieho Mercuryho do charitativní dražby na Ukrajinu. „Povedlo se to vydražit za 24 222 Kč. Koupila si jej slečna Tereza. Celou akci jsem udělal přes stories a přes post,“ svěřil se nám s výsledkem. Co se ale jeho altruismu týče, v něm úplně pokračovat nechce. 

„V tuhle chvíli jsem cítil, že můžu pomoct a že mám nějaký prostředek, tak to byla spontánní akce. Jinak se chci ale věnovat malbě,“ reaguje s jistotou.

Malba podle snů

Každý má nějaké sny, proto přišla řeč i na ně. „Je to o tom malování. Řekl bych, že každý malíř má touhu vytvořit dokonalý a úžasný obraz, takže o tom asi sním i já,“ mluví o utopické myšlence tvorby obrazu, který se bude líbit všem. „Chtěl bych to kombinovat s tím, že to budu dělat, dokud budu moct udržet štětec v ruce. Sen je s malováním zestárnout,“ povídá zasněně.

 

Dál nám ale vypráví i o opravdových snech, které se mu zdají. „Momentálně se mi zdá specifický sen, kdy maluju hodně řídkou lazurní barvou. Nyní si celou dobu dělám studie a snažím se to zachytit přesně, jak to bylo v tom snu,“ osvětluje své krátkodobé snažení. Podle snů prý nemaluje často, ale někdy se to přihodí.


„Někdy mi přijde, že je to taková nápověda z podvědomí. Nedávno se mi zase zdál sen, v němž nesu mamku, která je nemocná, k zařízení a nejde mi to. Chtěl bych to namalovat, jelikož se mi ta scenérie líbí,“ dodává, že by přece jenom mohl mít někdy v budoucnu i snovou scenérii.

 

Zdroj: se svolením Filipa Šíchy

 

Budoucnost si maluje ve velkém. „V následujícím roce se budu stěhovat do většího prostoru ve Volyni. Slibuju si od toho velký nádech, jelikož tam budu moct pracovat s obrovskými plátny,“ těší se. K tomu se chystá rozjet sérii 10 portrétů bez příběhu, kterým se ale bude věnovat najednou. V roce 2023 by měla přijít i jeho první výstava.

„V rámci roku bych se chtěl také podívat na digitální tvorbu jako celek. Nebude to účelově NFT, ale spíš by mě zajímalo do toho nakouknout a zkusit to použít ve své klasické tvorbě. Také by se mi ale líbilo cestovat, sebrat se někam na měsíc a zpracovat si tam cyklus. Nebo klidně jen na týden. Líbilo by se mi nasát atmosféru v Berlíně, kterou tam mají,“ ukončuje své plánování.

Upozornit na chybu. Pokud spatřuješ v článku nedostatek nebo máš připomínky, dej nám vědět.
Náhledový obrázek: se svolením Filipa Šíchy
NAHORU
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
Dostávej nejlepší obsah mailem
Nestíháš všechno sledovat? Pošleme ti do schránky nejčtenější a nejlepší obsah.
Žádný spam. Kdykoli se můžeš z odběru odhlásit.
Posílat e-mail
Nejčtenější články
Nyní
24 hod
7 dní
30 dní
Více z tématu kultura
více článků
Další news více news
Mohlo by tě zajímat
Přejít na úvodní stránku
Domů
Sdílet
Diskuse
Hledat
Zapni upozornění a už ti nic neunikne!

Chceš vědět, co se děje, a mít přehled? Dostávej upozornění o nejžhavějších zprávách na Refresheru.

(Příklady: Hořel Notre Dame, Zemřel Mac Miller, Trailer na Avengers)
(Příklady: Sagan skončil první, Nový zákon s vlivem na moderní lidi, Dnes nás čeká zatmění slunce)
Pokud chceš, abychom ti poslali téměř všechny novinky, vyber tuto možnost.