Přepnout do nočního režimu
Přepnout do denního režimu
Pátek 2. 12. 2022 svátek má Blanka

hledej na refresheru

Chceš dostávat notifikace i na tomto zařízení?
Jsi na Refresher newsNa zpravodajském webu, kde najdeš zprávy moderní generace. Pokud si chceš přečíst lifestylový obsah, klikni sem.
Česko

Ministerstvo zemědělství dalo 4 miliony na kampaň Žeru maso. Čelí za to kritice (Aktualizováno)

Česká pirátská strana nebo Zelení kritizují kampaň za to, že je jednostranná a vybírá si pouze argumenty, které se jí hodí.

Ilona Hobzová
24. 11. 2022 13:33 Čas čtení: 1:58
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
Ministerstvo zemědělství dalo 4 miliony na kampaň Žeru maso. Čelí za to kritice (Aktualizováno)
Zdroj: Pexels/Los Muertos Crew
Odebírat newsletter REFRESHERu
10 nejlepších článků Refresheru, jednou za týden. Pokud tě emaily přestanou bavit, tak je kdykoli zrušíš. Zadáním emailu souhlasíš s podmínkami portálu.
Česko
0
Ilona Hobzová
24. 11. 2022 13:33
Čas čtení: 1:58

Ministerstvo zemědělství dalo 4 miliony na kampaň Žeru maso. Čelí za to kritice (Aktualizováno)

Česká pirátská strana nebo Zelení kritizují kampaň za to, že je jednostranná a vybírá si pouze argumenty, které se jí hodí.

Ilona Hobzová
24. listopad 2022, 13:33
Čas čtení: 1:58
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
Ministerstvo zemědělství dalo 4 miliony na kampaň Žeru maso. Čelí za to kritice (Aktualizováno)
Zdroj: Pexels/Los Muertos Crew

Aktualizováno 14:00 – Ministerstvo zemědělství podpořilo čtyřmi miliony korun kampaň Agrární komory ČR s názvem Žeru maso. Cílem projektu má být podle oficiálních webových stránek vyvracet mýty o mase a dávat do souvislostí trendy, které jsou prosazovány v současné výživě. Podle mnohých ale kampaň dělá pravý opak. 

 

Článek jsme dodatečně aktualizovali o vyjádření Ministerstva zemědělství.

Zelení poslali ministrovi otevřený dopis

Ozvala se například poslankyně České pirátské strany Klára Kocmanová, která kampaň označila za manipulativní. Obsahuje podle ní mnoho polopravd. „Pánové a dámy z Agrární komory jaksi zapomněli zmínit pár důležitých věcí. Za prvé to jsou dopady chovu hospodářských zvířat na životní prostředí. Věděli jste, že na produkci 1 kg hovězího se vyprodukuje 20× více skleníkových plynů oproti produkci 1 kg rostlinného burgeru? Navíc jednou z příčin masivního odlesňování v tropických oblastech je přeměna lesů na pastviny pro dobytek. Kampaň taky vůbec nezmiňuje zdravotní rizika konzumace masa,“ uvedla.

 

Z veřejných peněz by se podle poslankyně neměly financovat kampaně, které zkreslují realitu. Objektivně informovat o benefitech a rizicích různých typů stravování a upozorňovat na rizika průmyslově zpracovaných potravin považuje za důležité. Kampaň Žeru maso ale považuje za zavádějící webové stránky masové lobby.

Podobný názor na kampaň mají také Zelení, kteří ministrovi zemědělství Zdeňku Nekulovi (KDU-ČSL) napsali otevřený dopis. V něm označili kampaň za jednostranný lobbistický nástroj masného průmyslu. „Kampaň si účelově vybírá pouze ty argumenty, které se jí hodí, a to jak v oblasti zdraví, tak i v dopadu na životní prostředí, což považujeme za nepřijatelné a v konečném důsledku škodlivé,“ píší v otevřeném dopise.

 

Kromě toho, že jsou peníze podle Zelených vynaloženy na nekvalitní práci (například web v okamžiku spuštění kampaně nebyl dodělaný a obsahoval výplňové texty Lorem ipsum), celý narativ kampaně „nestydím se, že žeru maso“ považují za velmi zavádějící. „Mnoho členů a členek Zelených také konzumuje maso a nechceme jej lidem zakazovat. Ale s vědomím, co konzumace masa znamená pro naše zdraví i pro přírodu, považujeme za odpovědné konzumaci masa omezovat, případně si vybírat takové druhy masa, včetně otázek jeho původu, které zaručují nižší environmentální dopad,“ dodávají.

 

Ukázka z webových stránek kampaně Žeru maso.
Ukázka z webových stránek kampaně Žeru maso. Zdroj: Žeru maso

 

Vysoké dotace schválil ještě ministr Toman

Redakce Refresheru požádala ministerstvo o vyjádření. Podle tiskového mluvčího Vojtěcha Bílého podporu projektu schválil v roce 2021 tehdejší ministr zemědělství Miroslav Toman (za ČSSD). „Agrární komora žádala na projekt Žeru maso o dotaci 4 410 000 korun. Po ekonomickém vyhodnocení projektu navrhla komise ministerstva zkrátit dotaci na 3 704 400 korun,“ uvedl Bílý.

Projekt podle mluvčího nebyl ukončen a neproběhlo ještě jeho závěrečné hodnocení včetně kontroly stanovených cílů kampaně. Ministr Nekula samotné zpracování kampaně nepovažuje za šťastné, je to ale podle něj především věcí jejího zadavatele a zpracovatele. 

 

„Já osobně se snažím alespoň dva dny v týdnu držet půst od masa, na druhou stranu živočišné bílkoviny jsou ve výživě jen složitě nahraditelné a maso je od pradávna součástí potravy člověka, neboť je všežravec. Samozřejmě má být maso konzumováno umírněně, nicméně jít cestou imitací masa či dalších živočišných produktů nepovažuji za nejvhodnější cestu, neboť jde často o vysoce zpracované potraviny,“ uvedl Nekula pro Refresher.

Upozornit na chybu. Pokud spatruješ v článku nedostatek nebo máš připomínky, dej nám vědět.
NAHORU
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
Dostávej nejlepší obsah mailem
Nestíháš všechno sledovat? Pošleme ti do schránky nejčtenější a nejlepší obsah.
Žádný spam. Kdykoli se můžeš z odběru odhlásit.
Posílat e-mail
Nejčtenější články
Nyní
24 hod
7 dní
30 dní
Více z tématu česko
více článků
Další news
před hodinou
před 2 hodinami
více news
Mohlo by tě zajímat
Přejít na úvodní stránku
Domů
Sdílet
Diskuse
Hledat
Více
Zapni upozornění a už ti nic neunikne!

Chceš vědět, co se děje, a mít přehled? Dostávej upozornění o nejžhavějších zprávách na Refresheru.

(Příklady: Hořel Notre Dame, Zemřel Mac Miller, Trailer na Avengers)
(Příklady: Sagan skončil první, Nový zákon s vlivem na moderní lidi, Dnes nás čeká zatmění slunce)
Pokud chceš, abychom ti poslali téměř všechny novinky, vyber tuto možnost.