Co brát na vědomí při přípravě a konzumování bramborového salátu, tradiční pochoutky o Vánocích?
Češi se dopouští základních přešlapů už při jeho výrobě, ochutnávání i skladování. Vyplývá to z průzkumu agentury STEM/MARK, který zadávala značka Bonduelle a zveřejnila ve své tiskové zprávě.
Nejčastějším prohřeškem kontaminace salátu je ochutnávání. Polovina respondentů ujídá opakovaně z velké mísy jednou a tou samou použitou lžící nebo se do ní pustí přímo holýma rukama. Čtvrtina Čechů zase bramborový salát míchá při přípravě rukama bez rukavic, čímž se zelenina a další suroviny kontaminují možnými patogeny.
Víc než 90 procent Čechů přidává do bramborového salátu majonézu či tatarskou omáčku. „Chcete-li připravit salát, jehož konzumace bude bezpečná, sáhněte po majonéze kupované, z pasterovaných vajec. Případné riziko salmonely je zde nižší než u vajíček domácích,“ radí Karolína Fourová, inženýrka v oboru výživy a kvality potravin. Pokud si do salátu dáváš jogurt, doporučuje ho Fourová přidat až těsně před konzumací.
Více než pětina respondentů si dokáže na výsledném salátu pochutnávat i déle než 4 dny. „Skladovat salát až na silvestrovské chlebíčky příliš bezpečné ale není. I při dodržení všech hygienických pravidel je vhodné bramborový salát spotřebovat do 2–3 dnů,“ doplňuje Fourová.
Špatná manipulace s potravinami může pokazit Vánoce. Státní veterinární správa jako příčinu salmonelózy u člověka uvádí kromě konzumace syrového masa (nejčastěji drůbežího a vepřového) právě cukrářské a lahůdkářské výrobky. Kromě výše zmíněných hygienických postupů při přípravě pak na svém webu připomíná i dostatečně vysoké teploty při zpracování potravin a dostatečně nízké teploty při jejich uchovávání.