Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
Vyzkoušej předplatné Refresher+ již od 25 Kč 🤩
13. února 2023 v 16:56
Čas čtení 1:10
Ilona Hobzová

Metrový asteroid rozzářil nebe nad Lamanšským průlivem. Vědci předpověděli, kdy a kudy proletí

Metrový asteroid rozzářil nebe nad Lamanšským průlivem. Vědci předpověděli, kdy a kudy proletí
Zdroj: Wikipedie
TECH VESMÍR ZPRÁVY ZE SVĚTA
Uložit Uložené

Videa a fotografie exploze zaplavily sociální sítě.

V pondělí v brzkých ranních hodinách vstoupil do zemské atmosféry metrový asteroid, později označený jako 2023 CX1. Je to teprve posedmé v historii, kdy byli vědci schopni vstup cizího tělesa do atmosféry předem spočítat. Těleso explodovalo krátce před čtvrtou hodinou středoevropského času, zazářilo nad Lamanšským průlivem mezi Francií a Velkou Británií.

Zřejmě první případ exploze nad obydlenou oblastí

Explozi, ke které došlo po vstupu tělesa do zemské atmosféry, mohli vidět lidé na většině území jižní Anglie a Walesu, viditelná byla také z Paříže nebo Normandie. Teprve posedmé v historii se vědcům podařilo předpovědět, kdy a kde k výbuchu dojde. 

Americký fyzik a specialista na výbuchy vesmírných těles Mark Boslough z Národní laboratoře v Los Alamos řekl serveru Wales Online, že ačkoli k podobným explozím dochází v určitých místech i několikrát do roka, zřídkakdy je vědci spočítají předem. Boslough doplnil, že se pravděpodobně jedná o první případ výbuchu nad obydlenou oblastí.

Evropská kosmická agentura na Twitteru uvedla, že jde o známku rychlého pokroku v globálních schopnostech detekce asteroidů. 

Asteroidy jsou kamenná tělesa dosahující v průměru stovek kilometrů, meteory jsou „výbuchy“, ke kterým dochází, když meteoroidy (malé úlomky, které vstupují do zemské atmosféry) vstoupí do atmosféry a způsobí světelný efekt na obloze. Úřady evidují více než 1,1 milionu asteroidů, předpokládá se ale, že skutečný počet je mnohem vyšší. 

Doporučeno
VIDEO: Na pláži v Tasmánii uvízlo přes 150 kosatek, desítky již uhynuly VIDEO: Na pláži v Tasmánii uvízlo přes 150 kosatek, desítky již uhynuly 19. února 2025 v 11:29

Podle Evropské kosmické agentury se jich přibližně 30 600 pohybuje po dráze, která je přivádí do blízkosti Země. Poslední asteroid, u něhož byl předem předpovězen vstup do zemské atmosféry, byl pozorován na obloze nad kanadským Ontariem v listopadu loňského roku.

V lednu zažila Země nejtěsnější setkání s asteroidem v historii. Těleso s označením 2023 BU se přiblížilo k jižnímu cípu Jižní Ameriky jen 2 200 mil (3 600 km) nad povrchem naší planety. Riziko nárazu do Země ale nehrozilo. 

Domů
Sdílet
Diskuse