Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
3. března 2023 13:00
Čas čtení 6:42
Vojtěch Vanda

Zariskoval a šel si za snem s jedním eurem na účtě. Slovák Andy Frank svému umění věřil, teď vystavuje v Praze

Zariskoval a šel si za snem s jedním eurem na účtě. Slovák Andy Frank svému umění věřil, teď vystavuje v Praze
Zdroj: se svolením Andreje Sárköziho
KULTURA REFRESHER ART SLOVENSKO UMĚNÍ
Uložit Uložené

Kreslené akty, reakce na politické dění, portréty. To všechno zvládá Andy Frank skvěle. Nechybělo však málo a musel by se svého umění vzdát. Jeho příběh se dozvíš v našem článku.

Co všechno zvládneš obětovat pro své sny? Máš takovou motivaci splnit si to, po čem toužíš, že ti nevadí riskovat nejen momentální příjem, ale i klidnou budoucnost? Pokud ano, nejspíš se dokážeš ztotožnit s kreslířem, který se rozhodl pokračovat v tom, co miluje, s pouhým eurem na kontě. Umění, kterému se věnuje, totiž stojí za to.

Se seriálem Refresher Art jsme se vydali za východní hranici, na Slovensko do Bratislavy, odkud pochází šestadvacetiletý Andrej Sárközi. Umělecké okolí jej však spíše zná pod pseudonymem Andy Frank. Umění tvořil věru zajímavé, jedním důkazem za všechny může být fakt, že na svých kresbách začal vydělávat již na střední škole. Nicméně u umělce jsou životní změny časté a turbulentní. Někdy jsou světlé a pozitivní, na ně obvykle navazují ty, kdy se smráká a je nevlídno.

Andy Frank
Zdroj: se svolením Andreje Sárköziho

Jedno z těch méně pozitivních období pro něj přišlo nedávno, po pro umělce velmi náročném koronaviru a následné invazi na Ukrajinu a s ní spojené inflaci v celé Evropě. Andy se však nevzdal a s trochou toho štěstíčka může stále tvořit. A čemu konkrétně se věnuje? Na jeho plátnech uvidíš spoustu aktů, kromě toho na nich ale i reaguje na momentální dění nebo se inspiruje popkulturou.

Doporučeno
Sklenička vína, koronavirus a plátno. Helena a Linda z Rozpito vzaly svými barevnými motivy Brno útokem Sklenička vína, koronavirus a plátno. Helena a Linda z Rozpito vzaly svými barevnými motivy Brno útokem 3. února 2023 9:00

Z hotelovky k lidem

Každopádně již tradičně nás zajímala jeho cesta úplně od počátku. Sárközi je původem z hlavního města Slovenska, a jak sám říká, je na to hrdý. Vztah k umění si vypracoval takovým způsobem, že už v 10 letech začal produkovat první kresby. 

„Překresloval jsem si zvířata z encyklopedií a k obecnému překvapení se ty moje kresby podobaly knižnímu originálu. Rodiče mě tak přihlásili na základní uměleckou školu, kde jsem ale moc nepochodil. Jako dítě jsem se tam nudil a mnoho věcí mě nenaučili,“ retrospektivně hodnotí svou krátkou školní anabázi. Pokud bychom se ale bavili o prvním obrazu, který si údajně nechal i zarámovat, bude to kresba tenisty Rogera Federera.

 
 
 
Zobrazit příspěvek na Instagramu
 
 
 

Příspěvek sdílený Andy Frank (@andy_frank__)

„Vyvolal ve mně pocity, že když dokážu nakreslit Rogera Federera, dokážu nakreslit i další věci. Motivovalo mě to se v umění sám zlepšovat,“ zmiňuje.

Trochu seriózněji to s jeho malbou a kreslením vypadalo na střední škole, jak jsme psali v úvodu. Andy tehdy studoval hotelovou školu, kde měl super spolužáky. Proč? Měli dobrý vkus na umění. Kupovali si od něj obrazy, pročež on si mohl nějaké to euro přivydělat. 

Vyzkoušej předplatné REFRESHER+
a čti vše bez omezení
Přidej se k předplatitelům
nebo Odemkni článek přes SMS
Pošli SMS na 90211 s textem CLANEK 132065 a dočti tento článek.
Cena SMS za otevření článků je 89 Kč s DPH. Jak to funguje?
Dočti článek do konce za SMS v hodnotě 89 Kč. Jak to funguje?
POSLAT SMS
Čti články bez omezení celý měsíc – předplatné jen za 36 Kč navíc v porovnaní s jedním článkem. Jak to funguje?
POSLAT SMS
Čti bez omezení celý měsíc. Stačí poslat SMS (za 125 Kč). Jak to funguje?
POSLAT SMS
Domů
Sdílet
Diskuse