Justyna Wydrzyńska nakonec od soudu odešla s trestem osmi měsíců veřejně prospěšných prací.
Proces s polskou aktivistkou a dulou Justynou Wydrzyńskou dospěl po několika letech k soudnímu rozsudku. Wydrzyńska v roce 2020 poslala oběti domácího násilí interrupční pilulky. Prokuratura ji obvinila z napomáhání při umělém přerušení těhotenství, za což aktivistce hrozily až tři roky vězení. Nakonec ji soud ve Varšavě odsoudil k osmi měsícům veřejně prospěšných prací.
Polské právní předpisy týkající se interrupcí patří mezi nejpřísnější v Evropě
V roce 2020 Wydrzyńskou kontaktovala těhotná žena jménem Anna. Žila ve vztahu s partnerem, který ji týral. Když se mu svěřila, že si chce nechat dítě vzít v zahraničí, bránil jí v tom. Aktivistka a dula poslala Anně vlastní interrupční pilulky. O rok později provedla policie u Wydrzyńské domovní prohlídku, při které jí zabavila nejen pilulky, ale i počítače a telefony. 22. listopadu 2021 podal státní zástupce na aktivistku žalobu za pomoc při potratu a za držení léčivých přípravků bez povolení za účelem jejich uvedení na trh.
V úterý odešla Wydrzyńská od soudu s trestem osmi měsíců veřejně prospěšných prací. Původně jí hrozily tři roky vězení. Podle informací agentury TASR se ale aktivistka proti rozsudku odvolá.
Justyna Wydrzyńska doprovází lidi během potratů a je jednou ze čtyř zakladatelek Abortion Dream Team, který bojuje proti stigmatizaci potratů v Polsku a nabízí průpravu a neodsuzující rady, jak podstoupit bezpečný potrat. Organizace je součástí feministické sítě Abortion Without Borders, vytvořené na občanské úrovni šesti organizacemi z Polska a dalších částí Evropy.
„Síť poskytuje informace, poradenství, financování a praktickou podporu lidem v Polsku, již potřebují podstoupit potrat v zahraničí nebo mít přístup ke spolehlivým online zdrojům o tom, kde získat léky ukončující těhotenství, které umožňují bezpečné samovolné provedení potratu doma, protože provedení vlastního potratu není v Polsku trestné,“informuje lidskoprávní organizace Amnesty International a dodává, že v poslední době se síť potýká se stále častějšími mizogynními a pomlouvačnými kampaněmi.
Polské právní předpisy týkající se interrupcí patří mezi nejpřísnější v Evropě. Amnesty International upozorňuje, že od října 2020 je interrupce z důvodu smrtelného nebo závažného poškození plodu protiústavní. Od ledna loňského roku v zemi platí zákon, podle kterého jsou interrupce legální pouze v případě, že žena byla znásilněna, ke zplození došlo během incestu nebo pokud plod ohrožuje život matky. Polkám ale i v těchto případech často omezují přístup i jiné překážky, například nízké příjmy nebo strach zdravotníků provést interrupci i v případě, že je legální.