Rostlinné nápoje zažívají v posledních letech velký boom. Někteří je konzumují ze zdravotních, etických a ekologických důvodů – a dalším prostě chutnají. S nutriční terapeutkou Andreou Jakešovou z Ne hladu se Refresher podívá na zoubek jejich složení.
Počet lidí, kteří uvažují o snížení počtu živočišných produktů ve svém jídelníčku, pomalu, ale jistě roste. Silnou motivací pro mnoho z těch, již pijí rostlinné nápoje (oficiálně není možné používat název rostlinné „mléko“, pozn. red.) namísto mléka, je jejich potenciální přínos pro životní prostředí. Vědecké týmy uvádí, že produkce výrobků z kravského mléka je charakteristická vyšší emisí skleníkových plynů, eutrofizací, spotřebou půdy a vody než všechna mléka rostlinného původu v přepočtu na litr.
Ovšem rozsah a povaha těchto enviromentálních přínosů závisí na typu zvolené alternativy mléka; například mandlový nápoj může mít lepší skóre v jedné kategorii, ale horší v jiné.
Ekologickou stopu jednotlivých nápojů si můžeš prohlédnout v našem grafu:
Benefity rostlinných nápojů jsou již všeobecně známy. Některé mohou obsahovat vyšší množství minerálních látek, jsou méně kalorické a mají nižší glykemický index. Zatímco ale živočišné mléko obsahuje jednu složku – a sice mléko –, u rostlinných alternativ nás může z výčtu obsažených složek přecházet zrak. Nechybí přidaná sůl, cukr a možná překvapivě: olej.
Podíváme-li se například na mandlový nápoj, zjistíme, že kromě vody a vitaminů vypijeme také cukr, fosforečnan vápenatý, jedlou mořskou sůl, stabilizátory (karubin, guma gellan) či emulgátory (slunečnicový lecitin). Samotné mandle pak nápoj obsahuje ve zhruba 2 až 3 procentech.
Je to logické. Mnoho složek, které se přidávají do rostlinných nápojů, se přidává proto, aby výrobek dosáhl struktury a barvy podobné živočišnému mléku. Složení je pak ještě „zatíženější“ v případě, že se jedná o nápoje z řady „barista“ – tedy nápoje pro přípravu kávy. Do nich se pro lepší napěnění přidává ještě slunečnicový nebo řepkový olej. Rozhodli jsme se tedy zjistit, zda rostlinné nápoje získaly nálepku „zdravější alternativy“ oprávněně.