Stroje italské společnosti Robotor kloubí umění a technologie. Na zakázku dělané stroje umí vysochat vše, na co si vzpomeneš, stačí je správně nastavit.
Nový produkt italské firmy Filippa Tincoliniho a Giacoma Massariho Robotor umí vytvářet impozantní sochy vysoké až 4 a půl metru.
Stroje značky Robotor kombinují odborné znalosti společnosti v oblasti opracování kamene s robotickou technologií, aby zefektivnily výrobní proces a splnily různé potřeby výroby. Pracují se stejným druhem mramoru, jaký používali renesanční mistři sochařiny, a už nyní tito roboti přijímají zakázky a podle slov firmy tak demonstrují soulad mezi technologií a uměním.
Nová éra sochařství
Robotor je řada tří produktů, které jsou jedněmi z víceosých průmyslových robotů zaměřených na zpracování kamene. Každý z robotů je vyroben na zakázku, aby byla zaručena bezproblémová integrace a uživatelská přívětivost a zároveň s jistotou splnil každý výrobní požadavek.
Podle webových stránek je použití robota velmi snadné. Stačí mít 3D návrh, který chceš reprodukovat, upravit manuální nastavení a pak už systém funguje autonomně. Software pak proces produkce komplexních soch zjednoduší a zrychlí. Stroje jsou velmi univerzální a mají široké spektrum uplatnění, mohou je využít umělci a architekti, ale také velké průmyslové firmy.
Robotor se snaží i o udržitelnost. Jeho používáním budou profesionálové schopni snížit plýtvání materiálem, provozní náklady i spotřebu energie přepracováním vyřazených materiálů do jiných plastik.
Vezmou roboti práci umělcům?
„Technologie nekrade práci lidem, ale pouze ji zlepšuje,“ řekl Massari pro CBS News.
Někteří lidé mohou nesouhlasit. V dílně florentské katedrály se sochaři jako Lorenzo Calcinai dřeli po staletí staromódním způsobem, aby udržovali a opravovali obrovský inventář mramorových soch katedrály. „Riskujeme, že zapomeneme, jak pracovat rukama,“ cituje CBS Calcinaie. „Doufám, že určité know-how a znalosti vždy zůstanou, i když čím více půjdeme kupředu, tím těžší bude je zachovat.“