Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
5. května 2023 8:00
Čas čtení 0:32
ČTK

Dnes večer můžeš pozorovat polostínové zatmění Měsíce v úplňku. Kde ho uvidíš nejlíp?

Dnes večer můžeš pozorovat polostínové zatmění Měsíce v úplňku. Kde ho uvidíš nejlíp?
Zdroj: Getty Images/Gary Hershorn
ZAJÍMAVOSTI VĚDA VESMÍR ZPRÁVY Z DOMOVA
Uložit Uložené

Lidé dnes večer mohou pozorovat polostínové zatmění Měsíce. V úplňku bude vycházet nad jihovýchodním obzorem trošičku tmavší na svém levém okraji.

Maximální a nejvýraznější potemnění nastane v 19:23, ale v té době bude úplněk ještě pod obzorem, sdělil ČTK astronom Petr Horálek z Fyzikálního ústavu v Opavě.

Doporučeno
FOTO: V Praze vyrostlo centrum na komerční 3D tisk. Podívej se na vytisknuté lavičky, které brzy najdeš po městech a parcích FOTO: V Praze vyrostlo centrum na komerční 3D tisk. Podívej se na vytisknuté lavičky, které brzy najdeš po městech a parcích 4. května 2023 11:00

Měsíc bude v době svého východu procházet blízko plného zemského stínu, bude se tak zdát, jako by byl mírně „začazený sazemi“ ze svého levého okraje. „Úkaz bude ale poměrně nevýrazný, a aby jej lidé uviděli, budou muset vyhlížet Měsíc bezprostředně při jeho východu nízko nad obzorem, musí mít tedy zcela jasnou oblohu nad jihovýchodním obzorem a výhled nerušený budovami, stromy nebo nějakým kopcem,“ podotkl Horálek. Ideální místo pro pozorování bude vysoko v horách, dodal.

Doporučeno
Květnové lahůdky v pohodlí tvého gauče. Stallone felí s Alem Pacinem, J. Lo vraždí v lese a Anna Fialová hledá lásku Květnové lahůdky v pohodlí tvého gauče. Stallone felí s Alem Pacinem, J. Lo vraždí v lese a Anna Fialová hledá lásku 3. května 2023 16:00

Na území Česka bude ztmavení ještě relativně patrné zhruba půl hodiny po maximu úkazu. Lepší podmínky budou podle astronoma například v Maďarsku či na Slovensku, kde bude Měsíc vycházet dříve po maximu úkazu a zatmění bude ještě výraznější.

Zpět
Sdílet
Diskuse