Díky inovativní technologii lze vytisknout lavičku nebo židli do 30 minut. Jaká je budoucnost 3D tisku ve stavebnictví?
V pražských Štěrboholech vzniklo zhruba před půl rokem české centrum na komerční bázi, které za pomoci metody 3D tisku vyrábí schodiště či lavičky. Vytisknuté produkty pak směřují do měst, k developerům, architektům i širší veřejnosti. Za nápadem stojí značka Weber, spadající pod stavební skupinu Saint-Gobain, a redakci Refresheru umožnila sledovat stroj na 3D tisk „v přímém přenosu“.
Technologie 3D tisku je proces, kdy se vytváří trojrozměrné objekty z digitálního souboru. To znamená, že objekt vzniká pokládáním vrstev materiálu na sebe. Většinou se používá na výrobu produktů z plastu nebo betonu.
Weber k tomu využívá robotické rameno, které za pomoci speciální cementové směsi zvládne vytisknout až 12 metrů dlouhé a 3 metry široké stavební prvky. „3D tisk nevyplňuje betonem celý objem tisknutých předmětů a prvků, ale využívá ho jen na potřebných místech. Při stejné či vyšší pevnosti a odolnosti je možné ušetřit desítky procent materiálu,“ vysvětlují zástupci firmy.
Podívej se na video z místa dění, kde se komerční 3D tisk odehrává:
Doba samotného tisku je pak závislá na náročnosti daného stavebního prvku. Například exteriérové schodiště (o rozměrech 300 × 40 × 100 cm) trvá vytisknout v průměru 110 minut. S běžným designovým zahradním nábytkem si ale robotické rameno poradí rychleji. Lavičku zvládne vytisknout za 30 minut, a židli „dá“ dokonce za 20.
Domy nebo mosty. 3D tisk je již v Evropě odzkoušený
V zahraničí se 3D tisk ve stavebnictví již využívá například ke stavbě mostů či budov. Ostatně i Weber má s touto metodou již sedm let zkušeností, a to v Nizozemsku, kde se nachází jeho globální kompetenční centrum. S pomocí 3D tisku zde vyrábí například prvky pro mostní konstrukce, experimentální domy a další stavební řešení.
Jeden z prvních mostů vznikl v roce 2017 pro město Gemert, přes který dodnes prochází chodci, cyklisté, ale i místní farmáři se svými trakaři. Weber v Nizozemsku dosud vytiskl také obytný bungalov Milestone, který je podle zástupců firmy již několik let obýván. Unikátním projektem je most Nijmegen Bridge z roku 2019. Měří 29 metrů, čímž se stal nejdelším 3D vytisknutým mostem na světě.
„Významnou roli hraje v Nizozemí 3D tisk například ve výstavbě infrastruktury. Tisknou se zde opěrné zdi pro parky a k zastávkám hromadné dopravy, opěrné stěny bazénů, kanalizační šachty, propustky či exteriérová schodiště,“ popisuje blíže zástupce nizozemské pobočky Peter Paul Cornelissen.
V Česku dosud podobně vznikl projekt v Českých Budějovicích, a to první plovoucí 3D vytisknutý dům na světě Prvok od Buřinky a sochaře Michala Trpáka.
Ani trocha materiálu nepřijde vniveč, hlásí firma
Zástupci stavební firmy poukazují zejména na výhody 3D tisku. Využití 3D technologie ve stavebnictví může přispět ke zrychlení a zefektivnění procesu výstavby. Tisknuté prvky údajně dokážou oproti běžným monolitickým stavbám ušetřit až 80 procent práce v místě výstavby. Celý proces stavby se tak zrychlí až o 60 procent. „To, co by za použití tradičních postupů bylo téměř nemožné realizovat, zvládne 3D tisk během několika hodin,“ říká Robert Kazda, ředitel společnosti Weber a člen skupiny Saint-Gobain.
V naší galerii se můžeš zblízka podívat, jak takový 3D tisk schodiště probíhá:
Inovativní technologie navíc přispívá k udržitelnosti, jelikož se v procesu výroby šetří stavebním materiálem. „Díky projektové dokumentaci přesně víme, jak udělat konstrukci stabilní a vyváženou a přitom optimalizovat množství stavebního materiálu,“ popisuje Marek Zadina, který se ve firmě věnuje business developmentu pražského centra s 3D tiskem. „Vzniklý cementový odpad navíc recyklujeme do podoby znovu využitelné cementové drtě. Ani trocha materiálu tak nepřijde vniveč,“ dodává.
Pokud si to tedy shrneme, zadavatelům i realizačním firmám údajně 3D tisk šetří významné množství času, nákladů i odpadu. V oblasti architektury navíc přináší novou tvůrčí svobodu.
Lavičky z 3D tisku brzy najdeš i po městech a parcích
Weber experimentuje s 3D tiskem v Česku teprve od počátku letošního roku. Své architektonické prvky však chce prosadit zejména do interiérů i veřejného prostoru. Dosud je například daroval některým institucím či zástupcům měst. Jedná se zejména o okolí Prahy, v hledáčku jsou ale i vzdálenější místa. „Dosud jsme sice prodali několik laviček, nyní je ale spíše darujeme, například městu Jičín,“ říká Zadina pro Refresher.
Designový nábytek by se měl po městech a parcích objevovat nejspíš v průběhu léta. Větší zakázky pak firma očekává na přelomu roku.
Jak vypadá schodiště nebo jiné stavební prvky po vytisknutí? Otevři si naši galerii a dozvíš se víc:
Společnost věří, že 3D tisk zpřístupní nejen lidem z oboru, ale i širší veřejnosti. „Každý může přijít se svým vlastním návrhem. Ten bude následně vytisknut,“ vysvětluje Zadina. Weber se chystá také spolupracovat s dalšími firmami, které se inovativní technologií zabývají nebo ji do budoucna chtějí vyzkoušet. Pro ně proto bude vyrábět speciální cementové směsi pro 3D tisk.
Kolik toho výrobky z 3D tisku vydrží? To se v Česku ještě testuje
Navzdory svým úspěchům v zahraničí však Weber na českém trhu začíná s jednoduššími „výtisky“. Důvodem je zejména specifická místní legislativa, která zatím 3D tisk nezařadila do podobných norem, jaké mají běžné monolitické stavby. Týkají se certifikace výrobků a určení, za jakých okolností a jakou hmotnost na sobě výrobek ze 3D tisku vydrží. Tyto parametry ještě musí projít tuzemskými laboratořemi.
Pokud vše proběhne hladce, firma v příštím roce plánuje rozšířit výrobu prvků do interiéru i exteriéru. Do budoucna by se pak v Česku chtěla zaměřit i na tisk ještě větších a komplikovanějších stavebních prvků, podobných těm, které dosud vznikly v Nizozemsku.