Toto jsou střípky ze života Marka Zuckerberga, které o něm možná nevíš.
Pokud používáš, nebo jsi minimálně slyšel*a o Facebooku, Messengeru, Instagramu nebo WhatsAppu, Marka Eliota Zuckerberga ti asi příliš dlouho představovat nemusíme. Zakladatel a generální ředitel společnosti Meta, pod kterou tyto sociální platformy spadají, se narodil 14. května 1984 ve White Plains v New Yorku a dnes slaví 39. narozeniny.
Proč je ale logo Facebooku modré, kolik ročně vydělává a proč nevyužil svoji moc k tomu, aby zabránil jednomu z největších geopolitických napětí? Toto jsou zajímavosti ze života technologického guru, které tě rozhodně překvapí.
První chatovací službu vytvořil již ve 12 letech. Pro svého otce
Zuckerberg se o počítače zajímal již od velmi raného věku a technologické produkty začal vyvíjet mnohem dříve, než si většina z nás dokáže představit. Jeho první program pro zasílání zpráv totiž nebyl Facebook, nýbrž takzvaný „Zucknet“, který vytvořil již ve věku 12 let. Program byl určen primárně pro jeho otce, zubaře. Ten ho používal ve své zubní ordinaci, aby ho na recepci mohli informovat o novém pacientovi či pacientce, aniž by na něj museli křičet přes celou místnost.
Zucknet ale posloužil i celé rodině Zuckerbergů pro společnou komunikaci uvnitř domu. „Byla to v podstatě naše malá síť uvnitř domu Zuckerbergů a byla to zábava,“ uvedl dříve šéf společnosti Meta. „V podstatě to byl předchůdce pravděpodobně mnoha různých nápadů na sociální software, které jsem prozkoumal v průběhu času,“ dodal.
V dětství spolu se svými přáteli vyvíjel také různé zábavné počítačové hry. Rodiče si jeho talentu brzy všimli, a tak svému synovi najali soukromého počítačového lektora Davida Newmana, aby k nim docházel jedou týdně a učil Marka nové techniky. Jeho lektor později prohlásil, že si často připadal jako žák spíše on sám.
Proč je Facebook modrý?
Příběh o tom, jak Zuckerberg založil Facebook ve svých studentských letech na univerzitní koleji, popisuje film Sociální síť (The Social Network). Filmový tvůrci ale vynechali důvod, proč na Facebooku a v mobilní aplikaci dominuje modrá barva a zřejmě se to ani nikdy nezmění.
Zuckerberg pro The New Yorker přiznal, že trpí červeno-zelenou barvoslepostí. To znamená, že mu nefunguje jeden ze tří čípků, které pomáhají právě tyto barvy vidět. Barva, kterou vidí nejlépe, je modrá, a tak pro něj byla jasnou volbou. „Modrá je pro mě nejsytější barva. Vidím celou modř,“ řekl tehdy pro The New Yorker.
Jeho roční mzda je 1 dolar
Kolik si myslíš, že šéf technologické společnosti, která dohromady čítá 3,59 miliardy uživatelů, aktivních alespoň na jedné platformě společnosti Meta, může brát? Klidně i několik miliard ročně? Kdepak. Výplata výkonného ředitele Mety je ve skutečnosti pouhý jediný dolar ročně.
Výdělek jednoho dolaru ročně přitom není ojedinělou záležitostí. První počátky této tradice sahají do poválečného období ve 20. století. Během druhé světové války se někteří z předních podnikatelů rozhodli nabídnout své služby vládě zdarma. Jelikož existoval zákon, který prezidentovi nedovoluje přijímat bezplatnou službu od podnikatelů, zrodil se koncept jednodolarového platu. Jedním z prvních byznysmenů, který tento postup přijal, byl Lee Iacocca z automobilové společnosti Chrysler Corporation v roce 1978, aby zlepšil stav své společnosti po ropné krizi.
Kromě toho, že snížení příjmů na jeden dolar ročně zlepšuje obraz generálního ředitele před veřejností a vede také k získání investic, jde o jednu bezespornou výhodu: šéfové firem, včetně Zuckerberga, se tím mohou vyhnout odvodu daní vládě. Členové „jednodolarového klubu“ byli (nebo dodnes jsou) také zakladatelé Googlu Larry Page a Sergey Brin, zakladatel Applu Steve Jobs nebo šéf Tesly, SpaceX a Twitteru Elon Musk.
Rozhodně to ale neznamená, že by se měl Zuckerberg špatně – příjmy totiž nedostává z běžné výplatní pásky, nýbrž z nákupu akcií a výnosů spojených s chodem firmy, kterou založil.
Údajně zabil kozu laserovou pistolí
Zuckerberg je známý tím, že si na Nový rok vždy dá nějaké speciální předsevzetí. V roce 2011 si usmyslil, že bude jíst maso pouze ze zvířat, která sám zabil. Během této doby pozval na večeři zakladatele a generálního ředitele Twitteru Jacka Dorseyho. V rozhovoru pro Rolling Stone Dorsey vyprávěl svůj zážitek, když byl vyzván k tomu, aby vyprávěl o svém „nejpamátnějším setkání se Zuckerbergem“.