Fexting neboli hádání se po zprávách je toxický a srabácký. Máš s ním zkušenost?
Vztahy nejsou jednoduché a umět fungovat ve světě randění, to chce skoro vysokoškolský titul. Novým trendem v oblasti vztahů je fexting. Podle odbornic je lepší vyhnout se mu velkým obloukem. Co je fexting a proč je tak toxický?
Fexting neboli hádky prostřednictvím textových zpráv není bohužel v roce 2023 ničím neobvyklým. Jen málokdo si však uvědomuje, jaký dopad může tento trend mít na mezilidské vztahy. Právě o tom pro Cosmopolitan hovořila sexuoložka Martha Tara Lee.
„Hádky přes textové zprávy v romantickém vztahu spíše připomínají zpětnou výměnu naštvaných a zraňujících zpráv,“ popsala s tím, že tyto zprávy mohou obsahovat cokoli – od svalování viny na partnera*partnerku až po sdělování negativních emocí.
Tento popis je poněkud široký, ale pod fextingem si můžeš představit vše, co by ti partner*partnerka v reálném životě řekl*a naštvaným tónem zvýšeným hlasem. Nejde tedy pouze o hádky o konkrétní věci, ale také o výtky, které mnozí mají problém říct do očí.
Podle sexuální terapeutky AASECT Jenni Skyler však fexting nemusí být pouze o hádkách, ale také o ignorování partnera. Jedním dechem pak dodává, že fexting může přinést i pozitivní věci.
„Komunikace prostřednictvím textových zpráv umožňuje vzít si čas na rozmyšlenou. Můžete si promyslet, co řeknete, než to řeknete,“ říká. Zároveň však upozorňuje, že hádky jsou nevyhnutelnou součástí života, a když už k nim dojde, měly by se spíše odehrávat tváří v tvář než po telefonu. „Hádky jsou velmi zraňující. Nikdo v nich nechce být. Přechod na textové zprávy je snadný a může být také důsledkem zbabělosti,“ dodává.