Nová studie zjistila, že chytré hodinky mohou odhalit Parkinsonovu chorobu sedm let předtím, než se objeví její hlavní příznaky.
Pomocí umělé inteligence (AI) vědci analyzovali rychlost pohybů účastníků v průběhu sedmi dnů, díky čemuž dokázali předpovědět, u koho se nemoc rozvine. Informoval o tom server Independent.
Parkinsonova choroba je nejrychleji se rozvíjející neurologické onemocnění na světě. Jde o nemoc, při níž dochází k postupnému poškozování částí mozku. Příznaky mohou být jak fyzické, tak psychické, včetně mimovolného třesu nebo chvění, pomalých pohybů a ztuhlých a neohebných svalů. Pacienti mohou mít také problémy s rovnováhou, ztrátu čichu, problémy s pamětí nebo nespavost.
Nová studie, kterou vedli vědci z britského Institutu pro výzkum demence a Institutu pro inovace v oblasti neurovědy a duševního zdraví na Cardiffské univerzitě, shromáždila údaje od 103 712 osob, které v letech 2013 až 2016 nosily po dobu sedmi dnů chytré hodinky lékařské kvality.
Hodinky vypočítaly průměrnou rychlost každého účastníka a porovnaly údaje se skupinou lidí, u kterých již byla Parkinsonova choroba diagnostikována. Model umělé inteligence byl dále schopen předpovědět časový harmonogram průběhu nemoci u lidí, u kterých zatím ještě nikdo netušil, že by nemoc mohli v budoucnu mít.
Vedoucí studie doufají, že by tato nová technologie mohla být v budoucnu využita jako screeningový nástroj, čímž by se dosáhlo dřívějšího odhalení Parkinsonovy choroby, než umožňují současné postupy. Slibují si usnadnění přístupu k časnější léčbě pacientů.
Vědecký tým se domnívá, že se jedná o velmi důležitou metodu: „Díky těmto výsledkům bychom mohli vyvinout cenný screeningový nástroj, který by pomohl včas odhalit Parkinsonovu chorobu,“ říká vedoucí pracovnice institutu Cynthia Sandor.